"Підтримати"
Новини
Всі новини

Ян Валетов: Візит китайського лідера до Москви - пошук вигоди, а не допомога

Дописи Яна Валетова - публіциста, письменника, людини, яка з початку війни, ще з 2014 року, зайняла громадянську позицію, ми публікуємо не вперше. І хоча він сам не вважає себе фаховим експертом, це не є правильним - його спостереження точні, а прогнози, найчастіше, збігаються з оцінками фахівців. Але у будь-якому разі, читати роздуми Валетова корисно. Ось його підсумок візиту китайського лідера до Москви.

Нагадаю, що окрім офіційного комюніке за результатами візиту Сі до Москви, жодних відомостей про те, що відбувалося за зачиненими дверима, немає.

Які висновки можна зробити із відкритої заяви?

Росія намагається компенсувати збитки від санкцій Заходу активізацією співпраці з Китаєм.

Треба сказати, це єдиний можливий розумний хід. На мою думку, компенсувати повністю наслідки санкцій не реально, але зберегти таким чином частину нафтогазової галузі від значного скорочення видобутку та необхідності консервації родовищ можна. Не факт, що вийде, але не спробувати – гріх.

Будівництво нафтопроводів та газопроводів (за чий рахунок, до речі?), торгівля за юані тощо. - диявол тут у деталях, але... коли для однієї зі сторін це додаткова можливість зі смаком запустити руки в чужі ресурси, а для іншої - єдина щілинка в капкані, що захлопується, то варто уважно на ці деталі подивитися.

Розвивати співпрацю? Чудово.

Китай на сьогодні є носієм високих технологій, другою економікою світу. Це сильна, тоталітарна країна, яка має торговельні зв'язки із Заходом. 55% китайської експортної виручки - це країни Заходу. Близько 3% - оборот із Росією. Чи потрібно його збільшити? Безперечно. Чи це вигідно Китаю? Так.

Чи зможе він отримати фінансову і політичну вигоду? Не сумніваюся. Використання ресурсів РФ збільшення економічної могутності країни - відмінний результат.

Чи супроводжуватиметься це військовою допомогою Китаю РФ? Не факт. Для чого це Китаю? Він буде за мир у всьому світі. І, лавіруючи між Заходом та загнаним у кут Путіним, купувати задешево те, що йому потрібно.

І так склалося історично, Китай вміє чекати. Слабкий політично та слабкий у військовому плані ресурсний сусід – що може бути краще?

Чому б Китаю не скористатися можливістю отримати максимальну вигоду від чужої війни? Або не наростити прибутки від нерівної торгівлі з Росією, не показати політичну вагу, не позначити схильність до мирного врегулювання чужих проблем?

Тим більше, коли чужі проблеми дають можливість заробити...

Китай використовуватиме Росію, але поводитиметься при цьому так, щоб не зіпсувати відносин із Заходом. Навіщо йому конфлікт? Навіщо йому робити Путіна сильніше? Його все влаштовує.

Все сказане мною, суто мої думки. На експертність не претендую.

Ян Валетов, публіцист, письменник, Дніпро

Джерело: Телеграм-канал


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме