"Підтримати"
Новини
Всі новини

Ян Валетов: Україні потрібна лише перемога - іншого шансу не буде

Український письменник і публіцист, у минулому капітан улюбленої всіма команди КВК Дніпра Ян Валетов написав ці слова не сьогодні, а кілька тижнів тому - до ударів по Вінниці та Годиннику Яру, до підлого порушення підписаного Росією договору про можливість вивезти з України зерно - щоб уникнути посилення голоду у світі. Підписаного не з нами, а з Туреччиною та ООН. Проте в цьому роздумі є дуже багато того, що напевно здійсниться - Валетову часто вдавалося проаналізувати ситуацію з максимальною точністю. Подумайте над цими словами і ви, наші читачі.

Ми трохи пом'якшили у двох-трьох місцях обсценну лексику. Просимо вибачення, але ми розсудили, що те, що допустиме в соцмережах, не є надто делікатним у колонці автора.

Я посварився з однією дуже гарною людиною. Ну як посварився? Загалом, я не сварився - розійшлися на думку, причому не принципово. І все. І, схоже, остаточно. Але ця неприємна подія дала мені привід ретельно сформулювати свої прогнози та думку щодо того, що відбувається.

1. Переконаний, що це війна надовго. Наскільки не скажу, але триватиме вона не один рік. Навіть якщо активні бойові дії закінчаться, то війна триватиме в різних формах і видах: від постійних ракетних обстрілів до бойових зіткнень на кордонах. Паузи чергуватимуться із загостреннями. Знаменитий стан: ні миру, ні війни. Тренд на те, хто довше протримається. Попереду роки боротьби. До цього треба бути готовим.

2. ¦Ми не візьмемо Москву. Наші війська не увійдуть ні до Петербурга, ні до Мурманська, ні навіть у Воронеж. Росія не підпише капітуляцію. Можна мріяти про це роками, але мета не стане ближчою. Військова поразка, на кшталт того, що зазнала Німеччина у Другій Світовій, на жаль малореальна.

Не буде відкритого суду над російськими військовими злочинцями.

3. Ми не можемо денацифікувати Росію. Ми не можемо змусити порозумнішати росіян.

Ні ми, ні хтось інший не відвезе Путіна до Гааги. Це мрії.

Він не застрелиться в бункері, не прийме отруту, а мирно і тихо доживе скільки вийде, залишаючись при владі у своїй країні. Шанованим та улюбленим.

Після смерті, можливо, черга з охочих помочитися на його могилу простягнеться від Владивостока до Кенігсберга, але це теж не факт. Може, щиро оплакуватимуть. І, найімовірніше, так і буде.

4. Можете сподіватися на небесну кару, божественну справедливість і карму, якщо це вас втішить. Божий суд - справа така... хто там знає, що на нас чекає після смерті?

А у життя свої закони. Зло майже завжди залишається безкарним. Можна як завгодно довго мріяти про те, щоб мерзотник помер від раку прямої кишки в страшних муках, але реальності начхати на наші побажання.

5. Коли ми виграємо війну за незалежність, і якщо навіть нам зараз вдасться при цьому виграти війну за окуповані території, Росія, з її 140 мільйонами вірних путінців і одобрямсів, залишиться поряд. Зла, ресурсна, така, що чекає на можливості для реваншу. Мріє про реванш. Нова війна неминуча. Хоч би як санкції послабили РФ, її сил буде достатньо, щоб вбивати нас знову і знову. І вона прийде.

6. Будь-яка війна закінчується мирною угодою.

Будь-яка, крім тієї, в якій противник розгромлений у пилюку і підписав капітуляцію. Тільки за капітуляції компроміси не потрібні.

Але в нашому конкретному випадку капітуляція противника нереальна, а компроміси неможливі, оскільки ні настрої в суспільстві, ні настрої в армії, ні наше законодавство не дозволять йти на будь-які територіальні поступки.

Наша війна - це війна на виснаження ресурсів, на змор до переможного кінця. У нашому варіанті мирну угоду можна підписати лише з переможеним противником. Жоден інший варіант не пройде. Для нього немає простору.

7. Я б на нашому місці не став сподіватися на російський бунт, безглуздий і нещадний. Я не вірю в мимовільний розпад Росії. Я взагалі не вірю в розпад Росії.

Російський народ любить владу, відданий владі і готовий плазувати перед владою у разі нестачі продуктів. Він готовий принижуватись за велику ідею збирання земель, за російську мову та російський світ, який російська армія несе на кінчиках своїх закривавлених багнетів і в кишенях своїх обгажених штанів. Уявна велич йому миліша за реальний добробут, можливо, тому, що про велич йому постійно розповідають, а добробуту у нього ніколи не було.

8. Покладатися на те, що ворог спіткнеться і сам скрутить собі шию, звичайно, можна. Багато великих перемог відбулися завдяки вдалому збігу обставин.

Але вдалий збіг обставин не можна закладати у стратегію. Так процес не працює. Успіх - дівчина примхлива. П'ятиразового везіння може не вистачити для перемоги, а ось єдина невдача може виявитися фатальною. Так буває.

Стратегія, що будується на везінні, – шлях до поразки.

Одне диво для нашої країни вже сталося - ми вистояли у той момент, коли всі чекали нашого падіння. Коли всі були впевнені в тому, що ми рухнемо.

Боюся, що розраховувати на ще одне диво не доводиться.

9. Горизонти планування перестали існувати 24.02.22.

Нинішній девіз – живи сьогодні. Придумав – зробив. Зробив зараз, не відкладаючи у далеку скриньку. Ніхто не знає, що буде завтра. Але якщо ми сьогодні не робитимемо все для того, щоб це завтра було, то його точно не буде.

Санкції, звичайно, б'ють Росією, але по нас б'ють балістичні ракети. Санкції вбивають повільно, ракети – швидко. Наша промисловість практично стоїть. Наша інфраструктура серйозно ушкоджена. Наші порти блоковані, частина їх окупована ворогом. Наша нафтопереробка припинила існування. Якщо наші союзники припинять донорство, ми помремо за кілька місяців. Війна – дороге задоволення. І при цьому ми продовжуємо громити один одного у політичних баталіях. Чи це не безумство?

Є лише один нехитрий рецепт:

Припинити внутрішні сварки, забути про політичні проекти, всі сили кинути на те, щоб економіка не померла, щоб ЗСУ могли виконувати свої функції, щоб їм було що захищати.

10. Ніколи ще Україна не вирішувала завдання такої складності. Це якраз той випадок, коли другого шансу не буде. Чи ми вийдемо з війни переможцями, чи не вийдемо взагалі. Не знаю, скільки триватиме це випробування, але точно не рік і не два. Це гра в довгу за найголовніший приз у нашій історії – Волю та Незалежність.

Ворог буде розбитий! Перемога буде за нами!

Ян Валетов, публіцист, Дніпро


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини