"Підтримати"
Новини
Всі новини

Будувати та лікувати. ТОП-5 професій, які будуть потрібні в Україні після війни

Фахівці повертатимуться додому, щоб зробити свій внесок у будівництво оновленої України, вважають експерти. В Україні створено Нацраду з відновлення країни від наслідків війни, представлено план економічного відновлення. Експерти про те, які професії будуть затребувані, коли війна завершиться і Україна відроджуватиметься.

Професор Київської школи економіки Ганна Вахітова вважає, що будувати плани на майбутнє треба вже зараз.

"Для того, щоб Україна була ефективною, потрібно вже зараз обговорювати, що буде після війни: що ми можемо, що ми хотіли б, які цілі ставимо. Потрібно залучати до цих дискусій сучасних фахівців. Наприклад, після 1991 року було вікно економічних можливостей – і ними скористалися країни, які вже мали план. Зокрема, Польща".

Популярні професії повоєнної України

Дуже важливо, яку модель відродження обере Україна: інерційну, коли відновлюють те, що було, чи Шумпетерівський метод творення нового, замість зруйнованого старого. Від загального підходу залежить, які фахівці будуть найбільш популярними, вважає Ганна Вахітова.

Опитані експерти сходяться на тому, що користуватимуться попитом усі фахівці, причетні до будівництва: від інженерів та архітекторів до різноробочих. Це вплине на інші сфери.

"Одне робоче місце в будівництві - це шість-сім робочих місць у суміжних галузях, що обслуговують будівельну галузь", - вважає Елла Лібанова, директор Інституту демографії та соціальних досліджень імені Птухи.

Керівник експертно-аналітичного центру кадрового порталу grc.ua Руслана Березовська вважає, що будуть потрібні представники робітничих спеціальностей, які і до початку повномасштабної війни були в дефіциті: легкої промисловості. Тобто, затребуваних робітничих спеціальностей буде чимало".

"Після війни, я думаю, і далі будуть затребувані професійні військовослужбовці, розвиватиметься військово-промисловий та оборонний комплекс", — пояснює Руслана Березовська.

З нею згодна і фахівець із профорієнтації підлітків та дорослих, психолог Ганна Різниченко. Обидві вони прогнозують зростання попиту на ринку праці на медиків та психологів, а також очікують на подальший розвиток ІТ-сфери та напрямки e-commerce (електронної комерції або продажу онлайн).

"Якщо поділити на кілька груп – це все, що стосується сфери відновлення, сфери здоров'я, ІТ-технологій та e-commerce та логістики", — узагальнила Анна Різниченко.

В Україні будуть потрібні транспортні та складські логісти, оскільки багато всього везтимуть з-за кордону, каже Марія Конарова, кар'єрний консультант, експерт платформи Happy Monday.

"Логістика зараз - одна з найважливіших сфер, завдяки якій ми можемо підтримувати армію і перемагати. І багато волонтерів зараз фактично працюють логістами. Я думаю, що їм варто потім згадувати це в резюме. Тому що "де знайти", "як швидко доставити "- це питання, які вирішують логісти", - зазначає Марія Конарова.

ТОП-5 сфер, де потрібно шукати роботу після війни

  • будівництво, архітектура
  • медицина (медики та психологи)
  • ІТ-технології
  • e-commerce
  • логістика та транспорт


Що поверне в Україну професіоналів із-за кордону

Болюче питання повернення затребуваних фахівців може суттєво вплинути на темпи відновлення економіки України.

Руслана Березовська нагадує, що до повномасштабної війни уряд намагався створити програми повернення працівників з-за кордону. "Вони спрацювали не дуже", - констатує експерт.

Після війни все може бути інакше. Запорукою повернення людей може стати уважне ставлення з боку України вже зараз, вважає Ганна Вахітова.

"Повернути фахівців дозволить людське ставлення держави до своїх громадян під час війни. Це допомога або принаймні мінімізація бюрократичних перешкод для тих, хто втратив доходи, житло. Демонстрація насправді, що для держави її громадяни — цінність".

Ще один нематеріальний фактор — патріотичні настрої та бажання зробити свій внесок у відновлення України.

"Не кожен день є можливість побудувати те, чим потім можна буде пишатися, про що можна буде сказати своїм онукам: "Цей міст я побудував!" Це важливий фактор. Можливість збудувати нову країну власноруч приваблює багатьох висококваліфікованих фахівців", - каже Вахітова.

Ганна Різниченко наголошує і на більш практичних підходах: "Можуть бути пільгові програми для фахівців. Наприклад, якщо будується житло — то згодом певні житлоплощі виділятимуться для цих фахівців. У нас такий досвід уже практикували. Можуть бути податкові канікули для підприємців та програми підтримки бізнесу".

Заявляти про себе можна вже зараз — наприклад, Архітектурна палата Нацспілки архітекторів завила, що об'єднує професіоналів для відновлення України. Їхній маніфест - "Ми все відбудуємо!".


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме