"Підтримати"
Новини
Всі новини

Третій вершник апокаліпсису - чи чекає на світ голод?

Російське вторгнення в Україну, як попереджають ООН та інші міжнародні організації, у тому числі правозахисні, може призвести до глобальної нестачі продовольства і навіть справжнього голоду у світі, який зачепить щонайменше сотні мільйонів людей.

Війна в Україні накладається на наслідки пандемії COVID-19, яка завдала світовій економіці кілька важких ударів поспіль, від якої вона тільки начебто почала оговтуватися.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш кілька днів тому заявив, що на планету чекає стрімке зростання цін на продовольство, енергоносії та сільськогосподарські добрива. За даними продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (FAO), із середини 2020 року через пандемію та інші фактори (наприклад, подорожчання електроенергії і навіть навали сарани) світові ціни майже на всі продукти харчування і так постійно й швидко зростали з середини 2020 року, досягнувши історичного максимуму якраз до лютого 2022 року, тобто на момент російського вторгнення в Україну.

Україна, як вказує FAO, – один із найбільших у світі експортерів пшениці, кукурудзи та соняшникової олії, що постачає продукцію свого сільського господарства у півсотні інших країн. Про це цими днями нагадав і український президент Володимир Зеленський. При цьому багато держав Азії, Близького Сходу та Північної Африки залежать від регулярного надходження українського зерна безпосередньо – від Ірану та Туреччини до Бангладеш, з її населенням майже 172 мільйони людей. Також світовим лідером з експорту цих культур завжди в останні роки була і Росія. За деякими даними, сукупний український та російський зерновий експорт становив до початку війни до третини світового ринку.

Зараз, наприклад, у всіх країнах Північної Африки, від Єгипту до Марокко, почався ажіотажний попит на борошно, манну крупу і так далі - через загрозу дефіциту і цін, що невпинно зростають. Відбувається це напередодні початку священного місяця Рамадан, протягом якого всі мусульмани, що постять від світанку до заходу сонця, майже кожен вечір за традицією намагаються організувати ситну сімейну вечерю. Влада низки ісламських держав вже висловлює побоювання, що російсько-українська війна може призвести до масових заворушень і соціального вибуху – адже саме зростання цін на продовольство свого часу викликало низку повстань і в результаті "арабську весну" в регіоні.

Девід Біслі, голова Всесвітньої продовольчої програми ООН (WFP), наголошує, що за останні 4 роки, ще до початку російського вторгнення в Україну, кількість людей у ​​всьому світі, яким загрожує потенційна голодна смерть, вже зросла з 80 мільйонів до 276 мільйонів – з -за те, що він називає "ідеальним штормом", тобто низки військових конфліктів (головним з яких тепер став російсько-український), змін клімату та пандемії коронавірусу. "Приміром, до Лівану понад 60 відсотків всього зерна завжди надходило з України, плюс-мінус. Єгипет, Ємен, Сирія, Туніс, я міг би продовжувати і продовжувати – всі вони залежать від України як від справжньої "житниці", – каже він. .

За даними FAO за минулий 2021 рік, від імпорту пшениці сукупно з Росії та України на 100 відсотків залежить Еритрея та більш ніж на 90 відсотків Сомалі. Залежність від Росії наближається до 100% у Казахстану, Монголії, Вірменії, Азербайджану та Грузії, перевищує 80% у Киргизії, Білорусії, Демократичної Республіки Конго та Фінляндії. Від імпорту пшениці з України більш ніж на 90 відсотків залежать Сейшельські острови, на понад 40 відсотків Лівія, Пакистан, Мавританія та Джибуті.

Крім того, продовжує "Форбс", Україна досі залишалася світовим лідером з постачання соняшникової олії – у 2020 році країна забезпечувала 40 відсотків усього глобального експорту (Росія була на другому місці з 19 відсотками). Понад 70 відсотків імпорту олії в Нігері, Танзанії, Індії, ОАЕ, Молдові, Кенії, Нідерландах та Шрі-Ланці припадало на Україну. Росія при цьому входить до топ-3 постачальників ріпакової олії та до топ-5 експортерів соєвої.

Тимофій Мілованов, президент Київської школи економіки та радник президента Володимира Зеленського, в минулому колишній міністр економіки України, в інтерв'ю телеканалу "Сьогодні" розповів, що зараз через бойові дії в українських портах блоковано понад 5 мільйонів тонн зерна, приготовлених до відправки на експорт:

"Ми не можемо його експортувати з України, бо хоча в Одесі не ведуться такі активні бойові дії, як у Маріуполі, але все одно вони ведуться. А Маріуполь та Одеса – це два порти, через які експортується зерно. Якщо посівна цієї весни не буде проведена (а зараз посівну проводити, як ви розумієте, не тільки в Україні, а й у Росії складно, скажу дипломатично), це позначиться на врожаї та на постачаннях наступного сезону".

Глобальна продовольча криза, викликана поєднанням усіх цих факторів "ідеального шторму", торкнеться,

видно, всі держави без винятку, не тільки Азію чи Африку, а й Росію, і Європу, і Північну Америку. Багато хто згадує зараз, наприклад, як на ціни на продукти харчування у Великій Британії вплинув "Брекзит", який значно збільшив витрати оптових мереж через додаткову бюрократію, пов'язану з оформленням логістичних ланцюжків.

Через війну Росії з Україною ціни на всю їжу у всьому світі можуть зрости в середньому на 22 відсотки, заявляють керівники профільних організацій ООН. Причому, згідно зі звітами FAO, сьогодні десята частина всіх калорій, що споживаються у світі, сукупно припадає на частку населення України та Росії.


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини