"Підтримати"
Новини
Всі новини

Так захопилися експортом зерна, що залишили країну без хліба

Так захопилися експортом зерна, що залишили країну без хліба

Україна у 2021/22 маркетинговому році, що розпочався у липні, експортувала понад 28 млн тонн зернових та зернобобових культур. Про це свідчать дані Мінагрополітики. Здавалося б – перемога. Проте виявилося, що це обернулося для України серйозними проблемами. У той час як інші держави в умовах пандемії коронавірусу обмежують експорт та створюють стратегічні запаси зерна, в Україні цього року знехтували продовольчою безпекою та продали практично весь стратегічний запас. Виробники хліба шоковані: країну нічим годувати. Про це розповів керівник об’єднання «Укрхлібпром» Олександр Васильченко.

Експерт нагадав, що цього року Мінекономіки підписало із представниками зернового ринку Меморандум, згідно з яким трейдерам дозволялося експортувати 25,3 млн. тонн української пшениці. Внутрішні потреби України у пшениці становлять приблизно 7 млн. тонн (5,5 млн. тонн – продовольчих класів), а загальний урожай пшениці після очищення становив 30-31 млн. тонн. Відтак запаси пшениці, які забезпечуватимуть власні потреби України, згідно з меморандумом, залишалися на межі необхідного. Тому велика кількість представників галузі відкликала свої підписи під остаточною редакцією документа. 

«Згідно з меморандумом на 2021/2022, маркетинговий рік дозволено експортувати 25,3 млн тонн пшениці. Так, треба зважати на інтереси трейдерів, щоб і вони заробили, і країна валюту отримала. Але при цьому потрібно дотриматися й інтересів борошномелів та хлібопекарів. Тобто, зрештою – інтереси українців, яким потрібний якісний хліб за доступними цінами. А що сталося? Ось рахуємо баланс. Якщо після очищення зерна новий урожай пшениці становить 31 млн. тонн максимум, то забираємо 25,3 та отримуємо 5,7 млн. тонн», – наголосив Олександр Васильченко.

Динаміка виробництва пшениці в Україні.  ZN.ua

Фахівець додав, що спочатку під час підписання меморандуму обговорювався граничний обсяг експорту 24,4 млн тонн пшениці (яка частина – фуражного класу, якась – продовольчого). Але в підсумку ухвалили цифру 25,3 млн. тонн, причому без вказівки класів.
«Тобто продавайте яку завгодно. Звичайно, продовольча пшениця дорожча, і продавати її вигідніше. Ось ми свої підписи під меморандумом і відкликали», – наголосив Олександр Васильченко.
В Україні зібрано рекордний урожай пшениці – 32,2 млн. тонн у бункерній вазі. Після очищення це 30-31 млн тонн, але все одно начебто досить багато. Однак тут слід розуміти, що лише 42% пшениці – продовольча. Інші – фураж. Тобто зерна, з якого виробляються хліб та хлібобулочні вироби, – максимум 13 млн. тонн. Про це пише Главком.

Нагадаємо

За наведеними даними ДФС, станом на 10 грудня, у 2021/22 маркетинговому році Україна експортувала 28,18 млн. тонн зернових та зернобобових культур. Це на 5,29 млн т, або на 23,1% більше, ніж на аналогічну дату 2020/21 МР.
Зокрема, у 2020/21 МР на експорт вже відправлено:
пшениці – 15,07 млн ​​тонн;
ячменю – 5,04 млн тонн;
жита – 86,2 тис. тонн;
кукурудзи – 7,76 млн тонн.
Експорт борошна сягнув вже 55,5 тис. тонн.


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини