"Підтримати"
Новини
Всі новини

Нові закони вступають у силу: суд у смартфоні, земельна децентралізація, доступне житло

20:00, 28 травень 2021
935

Верховна Рада приймає, а президент підписує нові закони України. Їх багато і вони різні. Особливість роботи українських перламентаріїв у тому, що вони спочатку закони приймають, а потом жорстко їх критикують, машуть, так сказати, кулаками після драки... У силу нові закони вступають після опублікування у газеті "Голос України".

"Суд у смартфоні"

Закон № 1416-IX щодо поетапного впровадження Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС), яку вже прозвали "судом у смартфоні", набув чинності у середу, 26 травня.
Закон передбачає поетапне впровадження функціонування ЄСІТС у зв’язку з ухваленням рішення про відтермінування початку функціонування всієї системи ЄСІТС.
Закон, зокрема, унормовує застосування в судах підсистеми "Електронний суд", завдяки якій буде налагоджений дистанційний обмін документами і громадяни зможуть дистанційно звернутися до суду.
Також передбачається, що учасники справи можуть брати участь у судовому засіданні у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів та електронного підпису згідно з вимогами положення про ЄСІТС та/або положень, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів).
Визначаються законом і особливості розподілу судових справ, порядок публікації оголошень на веб-порталі судової влади України, фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального засобу, питання оприлюднення судових рішень в електронній формі з використанням ЄСІТС.
Законом визначено, що підсистеми (модулі) ЄСІТС починають функціонувати через 30 днів з дня опублікування Вищою радою правосуддя (ВРП) відповідного оголошення. Положення про ЄСІТС, як і щодо окремих її підсистем, розробляються Державною судовою адміністрацією України спільно з ВРП та затверджуватимуться Вищою радою правосуддя після консультацій з Радою суддів України.

Закон про земельну децентралізацію

Закон України № 1423-IX щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин, вже назвали законом про земельну децентралізацію.
Закон спрямований на зміну землеустрою. Згідно з документом, землі державної власності за межами населених пунктів (крім земель, які потрібні державі для виконання її функцій) передаються в комунальну власність сільських, селищних, міських рад. Встановлено чіткий механізм фіксування у Державному земельному кадастрі меж громад, зокрема об’єднаних. Органи місцевого самоврядування отримують повноваження щодо зміни цільового призначення земельних ділянок приватної власності та затвердження детальних планів території за межами населених пунктів.
Окрім того, повноваження зі здійснення державного контролю за використанням та охороною земель надано обласним державним адміністраціям та виконавчим органам сільських, селищних, міських рад.
Цей закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім низки пунктів.
Закон є одним з необхідних для завершення земельної реформи перед запуском ринку землі у липні цього року. Його ухвалювали понад місяць через велику кількість - понад 3 тисячі - поправок, поданих до другого читання законопроекту.
Так, ще є ухвалений ВР законопроект № 2195, який запроваджує електронні аукціони з купівлі-продажу землі. Однак наразі він не підписаний.
Запуск ринку землі заплановано в Україні вже влітку цього року. Думки політиків і суспільства щодо цього різняться.

Доступне житло для українців

Закон України № 1434-IX щодо впровадження фінансово-кредитних механізмів забезпечення громадян України житлом, набув чинності у четвер, 27 травня.
Законом передбачено на виконання програми “Доступної іпотеки” Державну іпотечну установу (ДІУ) приєднати до "Української фінансової житлової компанії" та випустити державних облігацій на 20 млрд грн для програми.
Автори законодавчої ініціативи раніше вказували, що ДІУ діє на ринку іпотечного кредитування України з 2004 року. У 2020 році на виконання програми “Доступна іпотека” було створено ПрАТ “Українська фінансова житлова компанія” (“Укрфінжитло”), яка фактично виступатиме посередником між банком і громадянином, щоб громадяни могли брати довгострокові іпотечні кредити під фіксовану ставку — 7% річних. Компанія рефінансуватиме банки, що видають іпотечні кредити на визначених державою умовах.
Ще один продукт від “Укрфінжитла” — лізинг нерухомості (оренда з правом викупу) під 5% річних, без першого внеску. Раніше зазначалося, що цей напрямок фінансування буде спрямований на сприяння в забезпечені житлом військових, поліцейських та інших службовців.
Після ухвалення закону, тобто після приєднання ДІУ, мають з’явитися нові фінансово-кредитні механізми забезпечення громадян України доступним житлом.
Так, очікується, що нове законодавство дозволить невдовзі видати близько 8 тис. іпотечних кредитів на житло та передати 12 тис. квартир у фінансовий лізинг, зазначали раніше в "Укрфінжитло".
Нагадаємо

В Україні запрацювала програма "Доступна іпотека 7%" з березня цього року.
В експертних колах кажуть, у "дешевій" іпотеці від уряду можуть бути підводні камені - "завуальовані якісь там додаткові відсотки - через рік збільшення або через два роки збільшення цих відсотків. Або окремий відсоток за видачу кредиту".
При цьому станом на 24 травня поточного року, за даними Мінфіну, уповноваженими банками з виконання програми іпотеки під 7% підписано 305 кредитних договорів на загальну суму 253,9 млн грн, при чому як на первинному (25,92%), так і вторинному (відповідно 74,08%) ринках.Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини