"Підтримати"
Новини
Всі новини

20 міфів про вакцинацію: МОЗ спростовує та попереджає

Кількість фейків про вакцинацію не тільки не зменшується, але зростає, як снігова лавина. Чого тільки не вкладають в голови користувачів соцмереж розважливі розумники і розумниці, які все знають. МОЗ не встигає їх спростовувати.

В Україні зафіксовано вже 1,614 млн випадків коронавірусної хвороби COVID-19, добовий приріст, за 25 березня, - 18,1 тисячі. Госпіталізацій за добу - 4,8 тисячі. Летальних випадків за добу - 326.

У лікарнях люди лежать в коридорах, але, схоже і ці "віп"-місця дуже скоро закінчаться. Найстрашніше те, що зростає смертність і тотальна недовіра до здатності влади знайти якесь адекватне рішення проблеми.

Але це далеко не все, що хвилює людей, якщо говорити про коронавірус.

Нещодавні опитування громадської думки підняли завісу таємниці і частково пояснили пофігізм українців, які вперто не носять маски, не миють руки, не дотримуються дистанції, не відмовляються від вечірок і тусовок і страшенно сердяться, коли від них все це вимагають, погрожуючи непомірними штрафами.

Розбиралася в настроях людей соцгрупа "Рейтинг" 18-19 березня

З'ясувалося, що вакцинуватися не проти приблизно 40% населення, ще 40% категорично проти, а решта - просто пофігісти.

У той же час, виявилося, що на 21-му році 21-го століття від Різдва Христового поголовно як би освічені люди мало не абсолютно переконані в абсолютно фантастичних речах щодо самого коронавіруса, смертності від нього і вакцинації від нього ж. І ось ці самі фантастичні переконання.

Вакцинація (будь-яка!) - це не про порятунок людей, а про заробіток хитрунів і різних падлюк.

Вакцинація - це для стерилізації та чоловіків, і жінок, її результат - безпліддя.

Вакцинація - це метод скорочення населення якщо не всієї планети в цілому, то вже України точно.

Побочки при вакцинації страшніше самого коронавіруса, після неї чи то всі помруть, то чи стануть інвалідами.

Гірше, ніж в Україні справи з вакцинацією не йдуть ніде в світі: і вакцина у нас не та, і колоти її не вміють, і не завозять вчасно і достатньо, і простим людям спеціально не дають, щоб повмирали, а багатенькі буратіни все вже зроблено щеплення і щасливі...

ось, якщо лікарі не вакцинуються - значить, все правда, і все страшно!!!

І в усьому винен наш дилетантський уряд, який просто нічого не може. 46% вважають, що найбільшу відповідальність за своєчасну вакцинацію населення несе міністр охорони здоров'я. 16% - Президент, 15% - головний санітарний лікар, 11% - Верховна Рада, 4% - Прем'єр-міністр.

Понад 70% українців вважають, що коронавірус - це штучно створений вірус. Більшість з них вірять, що його створили в результаті наукового експерименту.

Деякі конспірологи вважають, що такі настрої культивуються нашими гібридними ворогами. До цих ворогів сьогодні відносять навіть "Квартал-95" який продовжує нерозумно і навіть цинічно жартувати про серйозні речі, сьогодні - про вакцинацію. Ще одним аргументом проти вакцинації стало і те, що Путін приховав від усього світу і сам процес, і те, який конкретно вакциною його вкололи. Та й вкололи чи взагалі - може, він крапельки ковтав. Головне - не підтвердив пріоритетність Супутника-V.

Що ж робити на тлі десятків міфів, зростаючої смертності від коронавіруса і колапсу медичної системи?

Відповідь проста: розвіювати міфи. Що ми зараз і зробимо, і для чого скористаємося порадами МОЗ, столичного імунолога-алерголога Володимира Болібока і не тільки.

Отже, 20 міфів про вакцинацію і правда

На 25 березня Міністерство охорони здоров'я зафіксувало 587 легких випадків побічних реакцій на застосування вакцини від коронавіруса, а також 3 випадки, коли пацієнтам був необхідний тимчасовий нагляд лікарів або надання відповідної медичної допомоги. Про це на брифінгу повідомив заступник міністра охорони здоров'я України Ігор Іващенко. За даними Міністерства охорони здоров'я, в цілому за період розгортання вакцинального кампанії в Україні було проведено 155 587 щеплень.

Міф 1. Перед вакцинацією треба здати тести на антитіла і на наявність безсимптомного перебігу коронавіруса.

Правда. Ці чинники ніяк не завадять дії вакцини, а сама вона не завдасть шкоди організму.

Міф 2. Щеплення протипоказане людям похилого віку і людям з хронічними захворюваннями.

Правда. Саме цим категоріям громадян вакцинація життєво необхідна, але проходити її треба в період ремісії. Також перед процедурою краще звернутися до лікаря, який підбере схему для профілактики прояви післявакцинальних реакцій. Наприклад, при діабеті пацієнту рекомендують уважно контролювати рівень цукру в крові, астматикам - підвищити дозу інгаляційних препаратів, гіпертонікам ненадовго призначають додаткові препарати для зниження тиску.

Міф 3. Після першого уколу препаратом імунітет знижується і зростає небезпека зараження.

Правда. Насправді антитіла до інфекції починають з'являтися вже через кілька днів, але їх може бути недостатньо, щоб уникнути інфікування, тому до повторного щеплення необхідно дотримуватися заходів безпеки. Після двох етапів вакцинації людині варто продовжувати носити маску в громадських місцях, тому що щеплення не дає повного захисту від вірусу. При цьому якщо вакцинована людина все ж захворіє, то інфекція буде протікати в легкій або безсимптомній формі, а сама вона буде заразною. Це друга причина, чому потрібна маска.

Міф 4. Заборона на прийом алкоголю після щеплення.

Правда. Вакцина подіє в будь-якому випадку, але спиртне може викликати отруєння, проблеми з печінкою і підшлунковою залозою, тому що перший час організм стає дуже сприйнятливий до різних шкідливих впливів. Тому ж після уколу кілька днів краще уникати відвідування лазні і сауни, стресів, переохолоджень.

Міф 5. Підвищення температури після введення препарату - небезпечна реакція, температуру можна збивати, інакше не з'явиться імунітет.

Правда. Температура вважається природною відповіддю тіла на зустріч з вірусом, і при поганому самопочутті можна пити жарознижуючі.

Міф 6. Від мутованого вірусу вакцинація не захистить.

Правда. Існуючі препарати захищають в тому числі від мутованого коронавіруса. А якщо у людини є імунітет до аденовірусу, то вакцина все одно подіє, і саме тому її проводять в два етапи, з використанням двох аденовірусів 26-го і 5-го серотипів. «Імовірність того, що на момент щеплення у людини є високий титр антитіл до обох різновидів аденовірусу, незначна, адже імунітет до аденовірусу нестійкий», - резюмував імунолог.

Міф 7. Вакцина на основі іРНК змінює ДНК і може викликати рак.

Правда. Жодна з вакцин жодним чином не взаємодіє з ДНК і не змінює її, і, отже, не може викликати рак. Інформаційна РНК не може об'єднуватися з ДНК і змінювати генетичний код. Ось як насправді працює вакцина на основі іРНК:

- Вакцини на основі іРНК використовують крихітний шматочок генетичного коду коронавіруса, щоб навчити вашу імунну систему виробляти білок, який запустить імунну реакцію в разі зараження: інформаційна РНК тендітна: передавши інструкції вашим клітинам, вона руйнується і виводиться з організму (приблизно через 72 години), вона навіть не потрапляє в ядро ​​клітини - в ту частину, де міститься ДНК.

Міф 8. Якщо після вакцинації все одно потрібно носити маску, значить вакцинування - обман і блеф.

Правда. Вакцини діють надзвичайно ефективно. Вакцина Pfizer-BioNTech продемонструвала ефективність на рівні 95% в ході дослідження за участю близько 43 000 людей. Вакцина Moderna продемонструвала ефективність на рівні 94% в ході дослідження за участю більше 30 000 людей. Вакцина Johnson & Johnson (Janssen) показала 85% -ву ефективність у запобіганні важкої форми COVID-19 в дослідженні, проведеному за участю понад 44 000 людей. Але жодна вакцина не забезпечує 100% захист від зараження вірусом або передачі його іншим людям, тому дуже важливо, як і раніше, дотримуватися заходів безпеки, такі як соціальне дистанціювання, носіння масок і регулярне миття рук. Особливо це потрібно робити відразу після вакцинації, тому що вашій імунній системі потрібен час, щоб відреагувати на вакцину і сформувати захист.

Міф 9. Якщо немає ризику розвитку серйозних ускладнень від COVID-19, вакцина не потрібна.

Правда. COVID-19 може протікати у важкій формі у абсолютно здорових людей. Навіть незважаючи на більш низький ризик розвитку ускладнень від COVID-19, вони можуть заразитися вірусом і передати його іншим людям. Вакцинація захищає вас і людей навколо.

Міф 10. Природне формування імунітету більш безпечне, ніж його придбання шляхом вакцинації.

Правда. Сила природного імунітету, сформованого після хвороби, у всіх людей різна. Попередні дані, отримані Центром контролю та профілактики захворювань (Centers for Disease Control and Prevention, CDC), говорять про те, що природний імунітет може бути нетривалим. Вироблення імунітету шляхом вакцинації несе менші ризики, ніж його природне формування, тому що неможливо передбачити ступінь тяжкості симптомів у випадку зараження COVID-19. Очікується, що після вакцинації або зараження 70% населення буде забезпечений так званий «колективний імунітет», що означатиме дуже низьку ймовірність подальшого поширення вірусу. Якщо чекати, поки цей рівень буде досягнутий природним чином, - без вакцинації населення - COVID-19 буде зберігатися набагато довше і вб'є набагато більше людей.

Міф 11. Від вакцинації можна захворіти.

Правда. Вакцина не містить ні живих, ні інактивованих елементів вірусу, що викликає COVID-19. Введення вакцини не дасть позитивного результату тесту на наявність активної інфекції COVID-19. Деякі люди, які пройшли вакцинацію, повідомляли про виникнення легких або помірних побічних ефектів, включаючи біль у місці ін'єкції, слабкість (почуття втоми), головний біль і біль у м'язах. Побічні ефекти виникають не у всіх. Але якщо вони виникли, це нормально і свідчить про те, що організм зміцнює свою систему захисту від вірусу.

Міф 12. Вакцини були розроблені занадто швидко. Ми не можемо бути впевнені в їх безпеці.

Правда. Вакцини проти COVID-19 були розроблені швидко в порівнянні з попередніми вакцинами, тому що вчені, лікарі і державні відомства по всьому світу вклали величезну кількість ресурсів, щоб усунути бюрократичні перепони і опублікувати результати, як тільки вони з'явилися. CDC ретельно відстежує всі небажані реакції, і вони рідкі. Станом на 16 лютого в США було введено більше 55 мільйонів доз вакцини, і проблем, пов'язаних з серйозними небажаними явищами, не виникло. Та й досвіду у лікарів зараз куди більше, ніж навіть кілька років тому. І технології нові теж потрібно враховувати: ми живемо в 21-му столітті!

Міф 13. Вакцини небезпечні для вагітних або тих, хто планує вагітність.

Правда. Центр контролю та профілактики захворювань (CDC) зазначає, що вагітні жінки схильні до підвищеного ризику розвитку важкої форми COVID-19, і рекомендує надати цій групі можливість пройти вакцинацію після обговорення з лікарем її ризиків і користі. Жодна з вакцин не була перевірена для вагітних або годуючих грудьми жінок, хоча дослідження на тваринах підтвердили їх безпеку. Управління з контролю якості харчових продуктів і лікарських засобів США (FDA) доручило фармкомпаніям вивчити вплив вакцин на жінок в період вагітності та годування груддю. Станом на 16 лютого серед більше 30 000 вакцинованих вагітних жінок не було зареєстровано будь-яких проблем, пов'язаних з безпекою.

Міф 14. Показник смертності від COVID-19 перебільшений. Він включає людей, які вже були хворі іншими захворюваннями. Правда. Згідно зі звітом CDC про смертність від COVID-19, дослідники прийшли до висновку, що COVID-19 може прямо або побічно приводити до смертельного результату. Люди з такими основними захворюваннями, як діабет або ожиріння, схильні до вищого ризику зараження COVID-19, ніж ті, хто не має хронічних захворювань. Це правда, що хронічні захворювання могли сприяти смерті від COVID-19. Але якби людина не заразилася вірусом, хронічне захворювання навряд чи могло б привести до смертельного результату. Насправді, показник смертності від COVID-19 швидше за все вищий, ніж показують поточні цифри. Адже вони можуть не включати тих, хто помер від COVID-19, не пройшовши тестування.

Міф 15. Вакцинація знижує фертильність.

Правда. "Випробування на тваринах показали, що вакцинація жодним чином не впливає на ефективність, тобто здатність мати потомство. Також вона не впливає в разі вагітності на плід або здоров'я матері", - парирує експерт Ірина Філіппова. - "Насправді, коли ви отримуєте вакцину - вам вводять інформацію, яка, по суті, працює як рецепт. Ця інформація з місця уколу поширюється по тілу. І наш організм починає виробляти антитіла. Ніякий білок ніяким чином не може, так би мовити, кружляти у нас в організмі. Наші власні антитіла повністю його знищують. А як щось там може потрапити в яйцеклітину - це для мене зовсім незрозуміло". "Насправді якщо вакцина може викликати імунну відповідь проти плацентарного білка, те ж відбувалося б під час захворювання COVID-19. Це означало б, що мільйони жінок дітородного віку в усьому світі, які перенесли COVID-19 за останній рік, не змогли б мати дітей. А це неправда", - аргументували в МОЗ України.

Міф 16. Якщо у мене алергія на яйця, я не можу отримати вакцину від COVID-19.

Правда. Вакцина від COVID-19 не містить яєць. Міф17. Вакцина від COVID-19 виготовлена ​​з тканин плода. Правда. Вакцина не містить тканин плода. Інгредієнти вакцини - матрична РНК, солона вода, аміни і цукор.

Міф18. Використання матричної РНК в вакцинах - нова технологія, про яку нам мало що відомо.

Правда. Вчені вивчають використання матричної РНК в вакцинах вже кілька десятиліть.

Міф 19. Разом з вакциною людям імплантують стежать мікрочіпи.

Правда. У вакцині немає мікрочіпів або пристроїв для стеження. Даний міф виник в Інтернеті, і причиною його появи стали помилкові заяви і банальна конспірологія.

Міф 20. Вакцина проти коронавіруса викликає розсіяний склероз.

Правда. "Насправді тільки в одному випадку при випробуванні вакцини AstraZeneca повідомили, що у волонтера виявили розсіяний склероз, в іншому - запалення спинного мозку. В обох випадках експерти прийшли до висновку, що хвороба не мала відношення до вакцинації", - пояснили в Міністерстві охорони здоров'я України.

Міфи і правда про вакцину Covishield

"Covishield виготовляють в індійському Інституті сироватки крові (Serum Institute of India) за ліцензією AstraZeneca. По суті, Covishield - це та сама вакцина AstraZeneca, тільки виготовлена ​​на індійському заводі. Вона схвалена для екстреного застосування Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ). Дозвіл на її використання також дали Великобританія, Канада, Європейський Союз та Індія. В Україні теж ретельно вивчили всі документи, які надав виробник, і 22 лютого 2021 року зареєстрували цю вакцину для екстреного застосування", - пояснюють в міністерстві.

Також в МОЗ спростували міф про те, що індійський Інститут сироватки (Serum Institute) не має української національної GMP-сертифікації, а тому вакцину його виробництва нібито не можна застосовувати. Там пояснили, що GMP (належна виробнича практика) є процедурою, яка гарантує якісне виробництво продукту, з дотриманням усіх стандартів.

"Дійсно вакцина Covishield не має української національної GMP-сертифікації. Але вона має її в Індії - країні, де її виготовили. Індійської GMP-сертифікації досить для того, щоб застосовувати цю вакцину в Україні. За наказом Міністерства охорони здоров'я №227 від 10 лютого 2021 року, при спрощеній процедурі реєстрації вакцини для екстреного застосування дозволяється використовувати GMP країни виробника", - уточнили в Міністерстві охорони здоров'я. Посол Великобританії в Україні Мелінда Сіммонс запевнила, що вакцини від COVID-19 Covishield і Oxford-AstraZeneca AZD1222 ідентичні, оскільки перша є тільки ліцензійною назвою при виробництві в Індіі. Аналогічні дані містяться в офіційному реєстрі Канади: "Вакцини AstraZeneca COVID-19 (виробляється AstraZeneca) і COVISHIELD (проводиться Інститутом сироваток Індії) є рекомбінантними вакцинами ChAdOx1-S, розробленими Оксфордським університетом і AstraZeneca. Інформація про якість, представлена ​​як SIIPL, так і AstraZeneca, підтвердила висновок Міністерства охорони здоров'я Канади про те, що вакцини COVISHIELD і AstraZeneca COVID-19 дуже схожі по виробничим процесам, контролю в процесі і критичним характеристикам якості".

Нагадаємо

Вакцинація від COVID-19 в Україні стартувала 24 лютого, першим щеплення отримав лікар із Черкас - вакциною Oxford/ AstraZeneca (COVISHIELD). А з публічних осіб першим вакцинувалася міністр охорони здоров'я Максим Степанов. За ним були Президент Володимир Зеленський і головний санлікар Віктор Ляшко.

Міфи збирала Ірина Шевченко, Ізюм, InfoKava


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме