"Підтримати"
Новини
Всі новини

10 спірних питань про каву


Вчені так і не змогли домовитися... Ми відібрали факти, щоб ви самі зробили висновки.

Захищає від раку?

Щорічно людство споживає 500 мільярдів чашок кави. Досліджень у цій області трохи менше, але жоден інший продукт не зрівняється з напоєм за кількістю досліджень, які часом суперечать одне одному.

Так було з раком грудей. Шведські вчені наполягали, що викликає, інші — виправдовували каву. Примітно, що в Швеції високі продажі кави і при цьому низький рівень захворюваності на рак молочної залози.

У підсумку наукове співтовариство вирішило, що це просто спекуляція. Більше того, з'явилися нові докази, які підтверджують, що любов до кави — один із способів профілактики раку печінки і колоректального раку.

Бадьорить?

Насправді кофеїн не додає енергії, а дозволяє організму ігнорувати стомлення. Молекула кофеїну — свого роду перевертиш, який успішно маскується під молекулу аденозину. Це речовина, яка виробляється в момент втоми і гальмує центральну нервову систему. Під дією кофеїну зростає кількість «збуджуючих» нейромедіаторів — норадреналіну та дофаміну.

Як наслідок — поліпшується настрій, зростає рівень енергії і швидкість реакції. Однак аденозин, який накопичився через втому, нікуди не зникає. Тому організму все одно потрібно давати відпочинок, щоб рівень аденозину прийшов у норму.

Допомагає схуднути?

Кофеїн підвищує швидкість метаболізму. І прискорює спалювання жиру на цілих 10% у людей з ожирінням і 29% — у людей з нормальною вагою.

Але і тут не все гладко. Вчені припускають, що з часом ефект буде сходити нанівець, особливо у завзятих кавоманів.

Допомагає тренуватися?

Кофеїн підвищує рівень адреналіну. «Гормон боротьби», у свою чергу, приводить тіло в тонус і готує до фізичних навантажень.

Фахівці не бачать нічого поганого в тому, щоб випити чашку кави за півгодини до тренувань. Кофеїн руйнує жирові відкладення в клітинах, перетворюючи їх у вільні жирні кислоти, які є свого роду енергетичним паливом для організму. Конкретніше в цифрах — кофеїн підвищує рівень фізичної активності на 11-12%.

Противники ідеї стверджують, що пристрасть до кави загрожує прискореним і нерегулярним серцебиттям. На тлі фізичних навантажень затія виглядає вкрай небезпечною.

Проте одне з останніх масштабних досліджень (з участю 76,5 тисяч чоловік) не виявило ніякого зв'язку між рівнем споживання кави і загрозою миготливої аритмії.

Рятує від діабету?

Механізм до кінця не ясний (тому і виникають сумніви), але деякі фахівці впевнені, що кофеїном можна убезпечити себе від діабету II типу.

У людей, які постійно п'ють каву, ризики падають на 23-50%. Інші дослідники називають астрономічну цифру 67%.

В огляді 18 досліджень з участю 457 922 добровольців наводяться більш точні дані: всього одна чашка в день на 7% знижує вірогідність діагнозу.

Захищає від хвороби Альцгеймера?

У ряді досліджень говориться, що любителі кави на 65% знижують ризик зустріти старість з хворобою Альцгеймера.

Але є й прямо протилежна думка. Правда, фахівці відзначають, що привести до когнітивних порушень може не сама звичка, а її зміна в літньому віці. У тих, хто пристрастився до кави після 60, ризик порушень приблизно в півтора рази вище, ніж у тих, хто не п'є каву або робить це рідко, відзначають вчені.

Бореться з депресією?

Похмурим ранком один лише запах напою здатний підняти настрій. За аромат відповідає цілий комплекс компонентів: кетонів, альдегідів, фуранонов, пиразинов, ваніліну — усього кілька сотень. Вони розкриваються в залежності від обжарювання зерен, сорту і способу приготування. Досвідчений бариста з однієї упаковки може приготувати кілька напоїв з різним ароматом, граючи лише з часом заварювання.

Вчені Гарвардського університету вважають, що незалежно від смаку і запаху більше 4 чашок кави в день — це хороша профілактика депресії.

Той же щоденний обсяг вбереже від бажання накласти на себе руки.

Навколо 4 чашок розгорівся справжній конфлікт. З колегами з Гарварду не згідно Європейське агентство з безпеки продуктів харчування (EFSA). Вони стверджують, що перевищення цієї дози може бути небезпечним, а під час вагітності — завдати шкоди плоду.

Подовжує життя?

Враховуючи, що кавомани знижують ризики з багатьох захворювань, це не дивно. Дивно інше — ризик передчасної смерті знижується в найбільш активної вікової групи: у жінок 18-24 років.

Критики, звичайно, і тут чіпляються до умов дослідження і називають результати необґрунтованими. Але нам в цій плутанині ясно одне: кілька чашок кави, як мінімум, не скорочують життя.

Захищає від імпотенції?

Дослідники з Техаського університету в США вважають, що кава захищає від імпотенції: вживання напою покращує кровопостачання статевих органів, а отже, запобігає еректильну дисфункцію.

Твердження більш ніж спірне, інакше всі працівники офісів (цілодобово сидять на каву) були б самими гарячими мачо.

Найкорисніший напій у західній системі живлення?

Кава без кофеїну працює майже так само, як і звичайна. Бо справа не тільки в кофеїні: в напої комбінації сотень речовин, якими пояснюються профілактичні ефекти. Насамперед, це антиоксиданти. Наприклад, хлорогенова кислота, хінін, тригонелін — натуральні рослинні консерванти, що захищають тканини від окислювачів («вільних радикалів»).

Як виявилося, ми отримуємо більше антиоксидантів з кави, ніж з фруктів і овочів.

Не дивно, що кава є одним із самих здорових напоїв на планеті.

За матеріалами: health.mail.ru

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини