"Підтримати"
Новини
Всі новини

"Другий ВІЛ". Ситуація з вірусом Зіка серйознішає

"Второй ВИЧ". Ситуация с вирусом Зика серьезнееАмериканським Центром контролю за хворобами 2 лютого оголосив, що в місті Даллас (штат Техас) уперше задокументовано випадок передачі вірусу Зіка від людини людині статевим шляхом. Судячи з інформації відомства, жінка, яка не виїжджала за кордон, стала носієм вірусу після зв'язку з чоловіком, який нещодавно повернулися з Венесуели. Це подія робить вірус значно небезпечнішим, ніж вважалося досі: раніше вважалося, що його через укус поширюють тільки комарі виду Aedes. На думку ряду експертів, людство зіткнулося з проблемою, порівнянної з поширенням вірусу імунодефіциту людини, що викликає СНІД.

Вірус Зіка вперше був виявлений в 1947 році в Уганді (східна Африка) в диких мавп, які, мабуть, є його природним носієм. З тих пір у світі відзначалося кілька спалахів захворювання викликаних ним в жарких регіонах світу – на Карибських і тихоокеанських островах, в Південно-східній Азії та Африці. У минулому, однак, ніхто їм особливої уваги не надавав, оскільки хвороба смертельною або навіть небезпечною не є, а епідемії закінчувалися так само несподівано, як і починалися.

Серед інших тропічних хвороб і лихоманок Зіка вважалася незначною проблемою, ніхто навіть не намагався створити ліки або вакцину від неї. Ті ж малярія, жовта лихоманка чи Ебола сприймалися набагато серйозніше.

Однак у 2014 році ситуація докорінно змінилася: вірус Зіку з'явився у великиій, густонаселеній країні з ідеальними умовами для його поширення.

На думку бразильських епідеміологів, Зіку в країну завезли африканські вболівальники під час Чемпіонату світу з футболу 2014 року. Оскільки тоді цей вірус особливо небезпечним не вважався, ретельної перевірки на виявлення його носіїв ніхто не проводив. Зараз доводиться дорого розплачуватися.

За офіційними даними, з літа 2014 року вірус підхопили близько півтора мільйонів бразильців, причому це число швидко зростає. Точної інформації про кількість інфікованих людей немає, оскільки у 80 відсотках випадків хвороба проходить приховано, без симптомів. Люди навіть не помічають, тому до лікарів не звертаються.


Спочатку ніхто навіть не звернув на це увагу: хвороба переноситься порівняно легко, комарі розносять і куди як неприємніші для пацієнтів зарази. Але незабаром бразильські медики забили на сполох: у країні різко зросло число дітей, народжених з мікроцефалією – важким захворюванням, при якому мозок дитини в утробі матері на якомусь етапі перестає розвиватися. Такі діти народжуються з видозміненим черепом і серйозними порушеннями нервової діяльності. Іноді вони навіть вмирають через те, що недорозвинений мозок просто не в змозі підтримувати функції організму. Якщо в 2014 році в Бразилії з цією вадою народилися менше 150 дітей, то за неповний 2015 рік – понад чотири тисячі.
"Второй ВИЧ". Ситуация с вирусом Зика серьезнее

Мікроцефалія може бути викликана цілою низкою причин – від вживання наркотиків до поганої спадковості. Строго кажучи, ніхто не застрахований. Але в даному випадку бразильські лікарі впевнені: причина у поширенні вірусу Зіка. Офіційний представник міністерства охорони здоров'я Бразилії Клаудіо Майерович пояснив: «Раптовий сплеск мікроцефалії відзначений саме в тих районах, які 7-10 місяців до цього більше інших постраждали від Зіки. Більшість жінок, які народили хворих дітей, стверджують, що під час вагітності у них були симптоми спричиненої вірусом хвороби. Крім того, у тканинах і крові дітей-микроцефалів знайдено антитіла до вірусу Зіка».

Європейські та американські біологи цієї впевненості бразильських колег поки що не поділяють, хоча і ставляться до загрози дуже серйозно. Проблема в тому, що достовірно про вірус майже нічого не відомо. Вілсон Савіно – директор медичного Інституту Освальдо Круза в Ріо-де-Жанейро – вважає, що рівень невігластва вчених щодо Зіка нагадує йому початок 1980-х, коли почалося стрімке поширення ВІЛ: «Тоді ніхто, навіть фахівці, не міг зрозуміти, що відбувається. Тільки коли люди почали масово вмирати, почалися широкомасштабні дослідження, а поширення ВІЛ перетворилося в загальносвітову проблему».

До честі міжнародної медичної спільноти треба сказати, що вірус Зіка відразу потрапив в центр його уваги. Всесвітня організація охорони здоров'я назвала ситуацію з його поширенням надзвичайною і закликала країни та дослідницькі центри світу терміново зайнятися вивченням нової небезпеки. Крім того, ВООЗ оголосила про загрозу виникнення пандемії (епідемії світового масштабу), прирівнявши за небезпекою Зіка до Еболи.

Перед вченими – лікарями, вірусологами, ентомологами та іншими – зараз стоять кілька пріоритетних завдань.

По-перше, необхідно з'ясувати, які саме види комарів переносять вірус. Можуть бути переносниками Aedes або інші види, що мешкають в менш жаркому і вологому кліматі. Якщо це так, то з настанням тепла зараза цілком може поширитися на Північну Америку і Європу, де майже кожен день знаходять все нових заражених, які прибули їх Південної Америки.

По-друге, терміново треба дізнатися, чи з'являється у людини стійкий імунітет після перенесеної хвороби. Якщо так, то це відкриє і хороші перспективи для створення вакцини, і убезпечить тих, хто одного разу перехворіли від наступних заражень.


По-третє, вкрай важливо з'ясувати, наскільки велика небезпека зараження людини людиною при статевому контакті або якимись іншими способами. Вже зараз лікарі радять утримуватися від незахищеного сексу з партнерами, що менше місяця тому прибули з Південної Америки.

По-четверте, важливо науково встановити статистичний зв'язок між випадками перенесеної при вагітності хвороби і народженням дітей з мікроцефалією. Це також дозволить прискорити появу способу попередження розвитку недуги у ембріона.

Крім того, є низка інших, вузькоспеціальних наукових завдань, які не завадило б вирішити якомога швидше, бо в країнах Південної Америки вже починається легка паніка, люди бояться заводити дітей, зріс попит на підпільні аборти.

Утім, дещо про вірус і його носія все ж відомо. З хорошого: перехворіла людина приблизно через два тижні повністю позбавляється від вірусу в крові, тому більше не може нікого заразити – ані статевим шляхом, ані через укус комара.
"Второй ВИЧ". Ситуация с вирусом Зика серьезнее

Але є і погані новини: комарі-переносники – вельми неприємний вид, боротьба з яким виключно складна. Справа в тому, що Aedes – не «дикий» комар, що любить тишу природи, савани, болота і джунглі, а дуже навіть міський, обожнює жити ближче до людини. Фахівці його порівнюють з такими видами як таргани і голуби. Ці комарі відкладають яйця в будь-якому місці, де є хоч трохи стоячої прісної води – згодиться будь-яка калюжа або канава. Личинки вилуплюються і перетворюються на комарів швидко – протягом тижня. Ліквідувати всі калюжі в тропічних умовах вкрай важко.Крім того, фахівці застерігають від розпилення пестицидів над відкритими просторами: всіх комарів перебити не вийде, а ті, що вижили незабаром знайдуть опірність до хімікатів, що зробить їх тільки небезпечнішими. Крім того, інсектициди випалюють і природних ворогів комарів, що полюють на них – павуків, метеликів і тому подібну живність.

Цікавим може виявитися спосіб боротьби, запропонований генетиками. Вони вже вивели породу самців комарів Aedes, які, спаровуючись з звичайними самками, призводять до появи у них нежиттєздатного потомства. З перших дослідів, це може призвести до скорочення популяції на 90+ відсотків. Бразильська влада вже замовили кілька партій таких комарів, яких будуть випускати в місцях підвищеної концентрації Aedes для її обнулення.

В Бразилії і за її межами зараз докладають дедалі більше зусиль для боротьби з вірусом Зіка. Працюють і генетики, і лікарі, і ентомологи, інші фахівці. Зараз дійсно дуже важливо, щоб передбачення бразильських фахівців не збулися, і вірус Зіка не став новою версією ВІЛ.

Деяка небезпека такого результату існує, оскільки влітку в Бразилії відбудуться Олімпійські ігри. Якщо епідемії не буде покладено край у серпні, то учасники і вболівальники цілком можуть стати ідеальним механізмом поширення вірусу буквально по всій планеті - в кожну її країну.

Іван Яковина - нВ

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини