"Підтримати"
Новини
Всі новини

Чого чекати інвесторам після провального старту

Чего ждать инвесторам после провального стартаПричому не тільки в Україні – до домашніх негараздів ми якось звикли. Багато речей, що шокують зніжених жителів розвинених демократій, нас вже давно і анітрохи не лякають. Досхочу наговорившись про реформи, але так і не зумівши їх почати, влада, схоже, знову зібралася в чергову декретну відпустку, завагітнівши новим прем'єром, урядом, а, може, навіть і парламентом. Але, поки перейми ще не дуже інтенсивні і з старої, липкої смердючої колоди ще не почали з'являтися на світло червоні безволосі голівки чергових шісток, дам і тузів української політики, у нас є час поміркувати про непростий початк року на міжнародних ринках і спробувати сформулювати, чого інвесторам, у тому числі й українським, чекати далі.

На глобальному ринку акцій всього за один місяць втрати склали 8 трильйонів доларів, і це був найгірший початок, починаючи з 1897 року. Істотні потрясіння також не оминули ринків високодохідних облігацій та валют, навіть незважаючи на те, що нестабільність була цілком очікуваною, а фундаментальні економічні показники на глобальному рівні практично не змінилися. Що ж, на думку глобальних фінансових інвесторів, провокує нинішню турбулентність? Ось вони, основні фактори:

1. Монетарна політика вичерпала свій ресурс
. Федеральна резервна система США не може запропонувати ринку чіткої моделі замість програми «Кількісного пом'якшення», що посилює невизначеність і, як наслідок, нервовість на ринку. У той же час, програми кількісного пом'якшення, здійснювані іншими центральними банками, занадто слабкі, щоб забезпечити стабільність глобальних ринків, з великими труднощами продовжують «перетравлювати» грудневе підвищення ставок у США.

2. Падіння сировинних ринків. Безумовно, зниження ціни на нафту – це хороша новина для споживачів. З іншого боку, падіння до нинішніх рівнів призвело до ситуації, коли негативні чинники вже починають переважувати позитивні, з точки зору стабільності фінансових ринків. Особливо сильно падіння сировинних ринків позначається на валютах країн, зокрема, Бразилії та Росії, економіки яких значною мірою орієнтовані на експорт сировини.

3. Китайський фактор. Незважаючи на те, що фактичні результати зростання китайської економіки відповідають очікуванням, ситуація на фінансових ринках у січні вийшла з-під контролю, що закінчилося різким падінням ринку акцій і девальвацією юаня.

4. Зміцнення долара, звичайно ж, негативно впливає на американські компанії, які торгують глобально, а також на позичальників, особливо в країнах, що залучають кошти у доларах США.

Враховуючи січневу динаміку глобальних ринків і нервовість інвесторів, що підсилюється, в короткостроковій перспективі цілком ймовірно очікувати подальшої корекції ринків. З іншого боку, фундаментальні економічні показники дозволяють сподіватися, що це все ж корекція, а не початок нової фінансової кризи. Як завжди, доля фінансового світу залежить від рішень Федеральної резервної системи США. Сигнал про можливе уповільнення або припинення підвищень ставок послабить долар, стабілізує сировинні ринки та ринки високодохідних облігацій і поліпшить прогнози фінансового стану компаній, тим самим збільшуючи вартість їх акцій. Тому, вся увага на Федеральну резервну систему США.

Як це все вплине на ситуацію в Україні?
Якщо оптимістичні очікування щодо ставок збудуться, то, звичайно ж, для нашої відсталої сировинної економіки, сильно обтяженої доларовими зобов'язаннями, як на державному, так і на корпоративному рівні - це буде чудовою новиною. Але, як завжди, є і погана новина. І полягає вона в тому, що, що б хорошого в світі не відбувалося, для нас з вами, в підсумку, все буде залежати від того, яких «новонароджених» покаже світові змучена переймами українська влада.

Іван Компан -НВ

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини