"Підтримати"
Новини
Всі новини

Що робити, якщо до Вас прийшли з обшуком?

Что делать, если к Вам нагрянули с обыском?

Прийти з обшуком можуть до кожного. Для цього не потрібно бути обвинуваченим або навіть свідком у якій-небудь кримінальній справі. Ми склали короткий список порад, які стануть в нагоді при обшуку.

Що варто знати до обшуку


1. Вимагайте підтвердження законності дій

Зазвичай слідчий або оперативники на його прохання — приходять з постановою суду. Однак якщо він вважає, що обшук потрібно провести терміново, він має право самостійно підготувати постанову і прийти до вас без судової санкції. В такому разі протягом 24 годин після обшуку слідчий зобов'язаний звернутися до суду, який повинен перевірити законність його дій.

Як правило, правоохоронці приходять з обшуком рано вранці. Часто слідчий спершу намагається ввести в оману, представляючись «сусідом, якого ви залили», «співробітником комунальних служб» або «листоношею».

Перед початком обшуку слідчий повинен представитися, повідомити, з якою кримінальною справою пов'язані слідчі дії, показати постанови і роз'яснити вам ваші права .

2. На що ви маєте право:

- користуватися допомогою адвоката;
- бути присутнім при обшуку;
- стежити за діями учасників обшуку;
- не свідчити проти себе і своїх близьких: це право вам надано статтею 63 Конституції України
- не повідомляти слідчому паролі від комп'ютерів і мобільних пристроїв: це право теж дано вам статтею 63 Конституції України
- вимагати нерозголошення виявлених під час обшуку подробиць вашої приватного життя, особистої і сімейної таємниці;
- вимагати пред'явлення предметів, які хочуть вилучити;
- занести зауваження до протоколу;
- отримати копію протоколу обшуку.

3. Повідомте про обшук всім, кому треба

Якщо ви зрозуміли, що до вас прийшли з обшуком, не поспішайте відкривати слідчому. Не йдіть на конфлікт, скажіть, що готові співпрацювати і незабаром зможете його впустити. Часу у вас небагато, тому спробуйте заспокоїтися і негайно зв'яжіться з адвокатом. Рекомендуємо також повідомити про те, що відбувається усіх, кого вважаєте за потрібне (друзів, родичів, правозахисників, журналістів), до того, як розпочнуться слідчі дії: потім у вас цієї можливості може не бути. Слідчий має право заборонити вам будь-яке спілкування із зовнішнім світом на час обшуку. Єдине виключення — ви маєте право на юридичну допомогу, але реалізувати його вам буде важко, оскільки перед початком обшуку у вас можуть відібрати телефон.

З'ясуйте у адвоката, чи зможе він оперативно прибути на місце. Можете спробувати потягнути час і заявити, що впустіть слідчу групу до себе додому тільки після прибуття адвоката.

Пам'ятайте: якщо ви взагалі відмовитеся відкривати, вони можуть просто виламати вам двері. Ні в якому разі не намагайтеся застосовувати силу при проникненні слідчої групи в квартиру. Це загрожує вам кримінальною справою. Скопіюйте, сфотографуйте або в крайньому випадку перепишіть документи: посвідчення слідчого та постанову про обшук. Бували випадки, коли з-за помилки або помилки в адресі обшук проводили зовсім не там, де спочатку планували

4. Тримайте зв'язок з адвокатом

Слідчий може не впустити адвоката в квартиру, де йде обшук. Незважаючи на це, присутність його — хоча б поблизу — вкрай важливо. Про те, що ваш адвокат поруч і що його не допустили до місця проведення обшуку, слід сповістити всіх учасників слідчої дії.
В ідеальній ситуації, якщо ваш адвокат зумів швидко прибути на місце і слідчий дозволив йому бути присутнім при обшуку, дотримуйтесь його рекомендацій. Якщо у вас немає захисника, озаботьтесь його пошуками зараз, а не коли до вас постукають.

Що потрібно робити під час обшуку


1. Фіксуйте дії слідчих

Якщо ви один вдома, бажано, щоб слідча група обшукувала кімнати по черзі. Інакше ви не зможете встежити за усіма силовиками в різних приміщеннях і дасте їм простір для маніпуляцій. Втім, якщо вам хочуть щось підкинути, то вони знайдуть можливість це зробити.
Будьте готові фіксувати всі дії правоохоронців при обшуку. Ідеальний варіант — на відео, але слідчий може це заборонити. Як мінімум, потрібно відразу почати фіксувати зауваження про ході обшуку в письмовій формі: завжди тримайте напоготові чистий блокнот. Пізніше це стане в нагоді для доповнення протоколу.

При обшуку повинні бути присутніми двоє понятих, їх мета — спостерігати за діями слідчої групи. Найчастіше в цій ролі виступають сусіди, проте іноді слідчі привозять підготовлених понятих з числа стажистів, які проходять практику в їх відомстві.

2. Не шкодьте собі

На початку обшуку слідчий зобов'язаний запропонувати добровільно видати будь-які предмети, обіг яких заборонено, а також все, що може бути пов'язано зі справою, яку він розслідує. Однак навіть якщо ви точно знаєте, що у вас в квартирі є щось подібне, добровільна видача цього в ході обшуку на вашій долі ніяк не позначиться.

У разі, якщо слідчий виявив що-небудь заборонене — неважливо, перебувало воно в квартирі або спочатку було підкинуто — не давайте ніяких пояснень до консультації з адвокатом. Спілкуватися зі слідчим, відповідати на його запитання і вже тим більше допомагати йому вас ніщо не зобов'язує

3. Що краще не зберігати вдома

- вогнепальну зброю, у тому числі боєприпаси і запчастини до нього, якщо у вас немає відповідного дозволу — був випадок, коли чоловік отримав рік реального терміну за знайдений у лісі патрон;
- холодну зброю без дозволу і поза місць зберігання, передбачених законом;
- документи з грифом «таємно» — зберігання їх вдома може спричинити за собою звинувачення в розголошенні або незаконному отриманні держтаємниці;
- наркотичні речовини, у тому числі і ті, які використовуються в медицині, якщо вони без рецепта.

4. Захистіть свої дані заздалегідь

Якщо не хочете, щоб слідчі швидко отримали доступ до даних вашого комп'ютера, зашифруйте його вміст і захистіть його надійним паролем. Як тільки до вас постукають, вимкніть комп'ютер, тоді подивитися вміст жорстких дисків слідство не зможе. Ніхто не зобов'язує вас допомагати слідчому: приміром, підказувати йому пароль від свого комп'ютера.

Слідчий має право вилучити з квартири практично що завгодно, пояснивши, що це може мати відношення до розслідуваної справи. Як правило, вилучають будь-які носії інформації: комп'ютери, планшети, телефони і т. п. Ви маєте право вимагати скопіювати всю інформацію з них. Найчастіше силовики в цьому відмовляють. Це порушення, яке необхідно зафіксувати в зауваженнях до протоколу.

Якщо вам важлива інформація і ви переконаєте слідчого надати її копії, то від вас буде потрібно ввести пароль, ніж ви забезпечите доступ слідства до ваших даних. Подумайте, чи потрібно це вам, чи готові ви поділитися цією інформацією зі слідством.

До чого готуватися після обшуку


1. Протокол — ваш шанс вплинути на ситуацію

За підсумками обшуку слідчий складає протокол, який підписує він сам, ви, поняті та інші учасники обшуку. Він може бути написаним від руки, так і надрукованим на комп'ютері — різниці тут немає ніякої

Фактично, у вас немає інших важелів впливу на ситуацію, тому вкрай серйозно поставтеся до ознайомлення із змістом протоколу. Насамперед, зверніть увагу: у документі повинні бути зазначені дата і час початку і закінчення), імена всіх дійових осіб, детально описано хід обшуку і дано опис вилученого майна. Обов'язково запитайте понятих, збігаються чи зазначені ними у протоколі адреси з місцями їх фактичного проживання: вони можуть потім бути свідками на суді, і краще всього спростити їх пошук заздалегідь. Всі порожні поля повинні бути перекреслені, щоб туди нічого не можна було дописати. До протоколу можна залишити необмежену кількість зауважень, фіксуйте їх.

Листи із зауваженнями повинні бути включені до протоколу. Інформацію про те, що вони є, треба занести в графу «примітки» в самому протоколі. У ній точно не повинен бути запис про те, що зауважень немає.

Пишіть про все, що здалося вам неправильним. Це може бути, наприклад, недопуск адвоката, грубість з боку силовиків, неповажне ставлення до вашої власності і, звичайно, несподівані «знахідки» в ході обшуку. Чим більше порушень ви вкажете, тим більше шансів, що суд прислухається до ваших аргументів. Не поспішайте і витрачайте на це стільки часу, скільки вважаєте за потрібне.

Обов'язково вимагайте копію протоколу. Якщо вам відмовляють у її наданні або пропонують взяти неповний і непідписаний документ, вкажіть на це у зауваженнях. У будь-якому випадку постарайтеся хоча б сфотографувати або переписати оригінал протоколу. Це вкрай важливо для боротьби з можливими фальсифікаціями.

Якщо здається, що протокол складений з помилками — наприклад, неправильні дата, імена, адреси місця проживання понятих — не поспішайте говорити про них слідчому: в майбутньому це може стати підставою для визнання недійсними отриманих при обшуку доказів

2. Будьте готові до затримання

Якщо у вас вдома під час обшуку знайдуть або «виявлять» що-небудь заборонене, швидше за все, вас затримають. Будьте морально готові до цього, по можливості постарайтеся зібрати необхідний мінімум речей: зміну одягу та білизни, предмети особистої гігієни.
Якщо адвоката у вас на той момент немає або він просто не доїхав, попросіть родичів або знайомих знайти його або повідомити про ваше місцезнаходження: пам'ятайте, від призначеного держзахисника допомоги буде мало.

Навіть якщо вас не затримали, зверніться до адвоката за консультацією.

За матеріалами: stopotkat.net

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини