"Підтримати"
Новини
Всі новини

Побіжний олігарх Курченко і його українські і російські друзі

Російські друзі збіглого українського "гаманця" сім'ї Януковича не дуже хочуть розкручування в Європі справ по "відмиванню" грошей, адже там цілком можуть бути і їх сліди. А "поховати" цю історію їм допоможуть українські прокурори, які давно сидять на "прикормці" з Москви
Беглый олигарх Курченко и его украинские и русские друзья

Як російські друзі допомагають "поховати"справи Курченко


Ще у липні міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив, що на рахунки латвійських банків виявлені гроші олігарха Сергія Курченко. За словами Авакова,на латвійських рахунках Курченка знаходиться 80 мільйонів доларів, 177 тисяч євро і 1 мільйон чеських крон.

Тоді ж екс-керівник управління МВС по поверненню активів, одержаних злочинним шляхом, Олена Тищенко говорила, що насправді Курченко "провів" через Латвію мільярди гривень, отриманих на схемах контрабанди нафтопродуктів.

"Тільки одна людина в цій схемі отримала у 2013 році 13 мільярдів гривень. Це 1,6 мільярдів доларів США. Це навіть більше заморожених активів Януковичаво усьому світі. Вперше в історії МВС ми хочемо зробити спільну слідчу групу з розслідування діяльності компанії Курченка. Тому що мова йде тільки по одному факту про 13 мільярдів гривень, по іншій фізичній особі – 2,5 мільярда доларів, і вже деякі суми ми навіть не вважаємо", – розповідала Тищенко.

Мільярди ще треба знайти, але десятки мільйонів у твердій валюті були виявлені вже. І арештовані в рамках справи по відмиванню коштів, яка перебуває в провадженні кримінальної поліції Латвії.

Це справа – "вільна". В рамках нього, крім грошей Курченка, також арештовані рахунки кількох чиновників часів Януковича. Наприклад, Сергія Арбузова, Миколи Злочевського та інших.

Беглый олигарх Курченко и его украинские и русские друзья

Ці кошти "відмивалися"через компанії Курченка, і деякі інші. Самі злочини – тобто"відмивання" – були вчинені на території України. У Латвії – тільки рахунки компаній, і грошові перекази.

У МВС говорили про цю справу ще влітку. Але міжнародне співробітництво такого плану – парафія генеральної прокуратури та його профільного "міжнародного" департаменту.

Що зробила Генпрокуратура? Латвійські рахунки Курченка за поданням ГПУ було заарештовані Печерським судом Києва лише у жовтні. Заява Авакова прозвучала в липні.

Зокрема, було прийнято рішення про арешт рахунків 14 офшорних компаній олігарха в двох латвійских банках – ABLV Bank і Regionala investiciju banka.

Ще раз. Курченко втік з України в лютому 2014. У березні 2014 ГПУ розпочала слідство по махінациям минулої влади, зокрема, Курченка. До латвійських рахунків у Генпрокуратурі дійшли руки тільки у жовтні 2015. Через півтора року від початку слідства.

Тут варто сказати кілька слів про специфіку "бізнесу" Курченко.

З відомого – контрабанда нафтопродуктів і торгівля державним скрапленим газом. Це принесло мільярди гаманцю сім'ї Віктора Януковича, як часто називали втікача.

Але іншою популярною послугою Курченка було "відмивання" грошей. Ним була створена ціла мережа фіктивних компаній, яка надавала послуги з ухилення від сплати податків, виведення грошей в готівку і за кордон і т. д.

Враховуючи те, що діяльність Курченка покривали екс-керівник міністерства доходів (податкової та митниці) Олександр Клименко, екс-генпрокурор Віктор Пшонка,екс-віце-прем'єр Сергій Арбузов і інші, побудувати таку схему було нескладно. І схема "відмивання" була вселенського масштабу.

З Курченко за"обналу" працювала вся країна. Його "конкурентів" на цьому ринку задавили в рамках нібито боротьби з "податковими ямами". У побуті тодішніх фіскалів це називалося "держпрограма".

Але "Сім'я"– це були не єдині покровителі Курченка. Молоде дарування Януковича "залило"країну контрабандним бензином. При монополії його покровителів у фіскальному секторі це було неважко зробити. Але бензин ще треба десь взяти.

Брав Курченко цей бензин у росіян. Зокрема, він активно працював з російською державною компанією "Роснефть", яку очолює друг Володимира Путіна, колишній чекіст Ігор Сєчін. Як розповідали близькі до "Сім'ї" чиновники, Курченко і Сечин були знайомі особисто і добре взаємодіяли.

Читайте на InfoKava.com: ГПУ оголосила Курченко в розшук

Враховуючи все це,нескладно здогадатися, що грошей у Курченка було багато, і вони були фактично вкрадені в українців. "Складали" ці гроші, в тому числі, в Латвії. Що викликало непідробний інтерес правосуддя цієї країни, якій зовсім не дуже хочеться бути "тихою гаванню" для злодіїв і корупціонерів.

Як розповіли джерела, знайомі з ходом слідства по Курченко, ще в квітні 2015 року представники Генпрокуратури Латвії приїжджали в Україну і повідомляли про ці засоби. Латиші привозили міжнародні доручення з метою збору доказів на території України.

Таких доручень,в цілому, було шість.


Але, за інформацією слідчих по "латвійській" справі, від України були отримані виключно формальні відписки з поясненнями типу "свідок поїхав, буде опитаний коли повернеться".

По суті, жодна з міжнародно-правових доручень не виконана. Більше того, слідчі вважають ці відписки назвали "образливими" і не відповідають формату виконання міжнародно-правових доручень.

Така поведінка української сторони, за словами слідчих, що означає явне небажання української сторони співпрацювати і може стати підставою для латвійського суду стягнути кошти в дохід бюджету Латвії. Тобто Україна втратить вкрадені у неї гроші назавжди.

Більш того, на ці кошти стала претендувати Великобританія. У зв'язку з тим, що в результаті розморожування коштів за рішенням суду у Великобританії у справі Злочевського, британська сторона була змушена заплатити юристам 1 мільйон фунтів стерлінгів.

У той же час в латвійській справі фігурують три компанії Злочевського.

Розморожування коштів у Великобританії відбулося на підставі листа Генпрокуратури України про відсутність кримінального переслідування Злочевського і будь-яких підозр щодо нього.

Беглый олигарх Курченко и его украинские и русские друзья

Однак якщо британська сторона буде вимагати передати їй втрачені 27 мільйонів євро та 1 мільйон фунтів – це буде фактично половина заарештованої в Латвії суми. На другу половину може претендувати сама Латвія.

У той же час, відповідно до Конвенції Ради Європи проти відмивання коштів, постраждала сторона – Україна – має перевагу на отримання цих грошей. Але цілком може їх втратити внаслідок бездіяльності Генпрокуратури.

Ще одна важлива деталь. За словами латвійських слідчих, міжнародно-правові запити з України завжди надходять з таким запізненням, що виконати їх практично не можливо.

Наприклад, коли мова йде про виконання постанов українських судів, ці постанови видаються терміном на один місяць. Проте українська сторона направляє ці запити в кращому випадку за два тижні до закінчення терміну.

Тобто, з приводу ефективності арешту, накладеного на рахунку Курченко за поданням ГПУ в жовтні, є велике питання.

Хоча, наприклад, латвійська справа по Курченко вже повністю розслідувана. У вже відправлених в Україну шести міжнародно-правових запитах була вказана вся необхідна інформація, і всі рахунки, з яких направлялися гроші в Латвію.

Так що їх арешт є технічно досить простим. Більш того, відповіді на латвійські запити допоможуть встановити, як гроші з України потрапили на латвійські рахунки.

Але створюється враження, що з боку Генпрокуратури України, зокрема, її міжнародного управління, відбувалися навмисні дії по закладу ситуації в таке положення, коли стягнути кошти та отримати інформацію за рахунками Курченка буде неможливо.

Чому Генпрокуратура не діє? Не стоїть завдання "поховати" справи проти Курченка назавжди? Немає в такій бездіяльності інтересу певних структур і осіб?

Читайте на InfoKava.com: У Курченко закінчилися гроші на піар

Партнерами Курченко в тій чи іншій формі було дуже багато. В тому числі, нинішні найвищі посадовці України.

Бездіяльність у випадку з латвійською справою – відповідальність керівника міжнародного департамента ГПУ, заступника генерального прокурора Віталія Касько. Саме він і його департамент повинні б були активно включитися в латвійське розслідування і вимагати повернення грошей в Україну.

Беглый олигарх Курченко и его украинские и русские друзья

Чому цього не сталося? Відповідь на це питання може дати біографія заступника генпрокурора.

Касько народився у 1976 році у Львові. У 1998 закінчив юридичний факультет університету ім.Франка. Там він подружився зі своїм одногрупником, з яким підтримує близькі стосунки і зараз – Андрієм Богданом.

Богдан тривалий час була партнером в юридичній фірмі Ігоря Пукшина, який у 2000-х працював заступником голови секретаріату президента Віктора Ющенка. У цій же фірмі працював адвокатом Касько. Потім, у 2007-2010 роках, Богдан працював заступником міністра юстиції.

Пізніше – помічником і радником екс-прем'єра Миколи Азарова. Богдан в уряді Азарова навіть був уповноваженим з антикорупційної політики. А зараз він близький до Ігоря Коломойського, і навіть наступний в черзі в парламент за списком БПП, якщо хтось із президентських депутатів піде з Верховної Ради. Останнім часом Богдан став відомий широкій громадськості як адвокат Геннадія Корбана.

Як розповідають джерела в ГПУ, Богдан всіляко сприяв кар'єрі Касько в органах прокуратури.

Так, наприклад, 2007 року році Касько по лінії Богдана-Пукшина перший раз стає керівником міжнародно-правового департаменту ГПУ. А в 2010-му, після приходу нової влади і конфлікту з одіозним Рінатом Кузьміним, Касько пішов.

Співрозмовники розповідають, що тоді Богдан допоміг Касько потрапити у відому юридичну компанію "Арцингер", вихідці з якої зараз працюють на керівних посадах в Мін'юсті.

Другий раз в ГПУ Касько опинився після революції, під час роботи в. о. генпрокурора від партії"Свобода" Олега Махніцького. З яким, до речі, вони теж знайомі по Львову.

Біографія Касько і зв'язок з Богданом чудово пояснюють бездіяльність з питання Курченка.

Фірма "Арцингер", партнером якої був Касько, обслуговувала і обслуговує інтереси "Роснафти" в Україні. Працюючи з такими впливовими юристами, "Роснафта" навіть змогла зняти в Україні арешт з нафтопродуктів Курченка.

Як вже говорилося вище, "Роснафта" і її керівник Сєчін робили бензинові справи разом з Курченко.

Екс-прем'єр Азаров, помічником і радником якого був друг Касько Богдан, також активно обслуговував інтереси росіян в Україні. Наприклад, перед Майданом уряд Миколи Яновича збиралося ввести пільговий податкової режим, у тому числі, для "Роснафти".

Схоже, російські друзі біглого українського "гаманця " сім'ї" не дуже хочуть розкручування в Європі справ по "відмиванню" грошей, адже там цілком можуть бути і їх сліди. А "поховати" цю історію їм допоможуть українські прокурори, які давно сидять на "прикормці" з Москви.


Джерело:
ipress.ua

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини