"Підтримати"
Новини
Всі новини

Трагедія в океані: батискаф "Титан" затонув на шляху до "Титаніка"

Трагедія в океані: батискаф "Титан" затонув на шляху до "Титаніка"

Трагедії відбуваються не тільки на війні, але і у звичайному житті. І дуже часто жертвами свого прагнення до дослідження світу стають люди сильні, сміливі, розумні. І це дуже важко сприймати.

Ми зібрали для вас деякі матеріали, які розповідають про загибель екіпажу батискафа "Титан", який намагався спуститись до місця, де затонув "Титанік". Збігом виявилася не тільки назва...

Вже офіційно підтверджено, що  учасники занурення на батискафі загинули. Тепер рештки підводного апарата шукатимуть для того, щоб зрозуміти, що відбулося, як сталася трагедія. Чи зможуть це зробити?

Уламки зниклого у неділю батискафа "Титан" виявили за допомогою дистанційно керованого підводного пошукового апарату (ROV) у 487 м від носової частини затонулого "Титаніка". Всі п'ятеро пасажирів, які перебували на борту, загинули.

Пошукова команда повідомила про виявлення окремих шматків, які дозволили владі підтвердити, що вони походять з "Титана". За попередніми даними, на борту стався вибух.

Невідомо, коли саме стався вибух і що могло його спричинити.

На борту семиметрового "Титана" перебували британський бізнесмен Геміш Гардінг, британсько-пакистанський бізнесмен Шахзада Давуд і його син Сулейман, колишній французький водолаз Поль-Анрі Наржеоле та Стоктон Раш, генеральний директор OceanGate, компанії, якій належить батискаф.

Контрадмірал берегової охорони США Джон Могер заявив на пресконференції, що він не має відповіді на питання, чи вдасться знайти тіла п'ятьох чоловіків, які були на борту.

"Це неймовірно невблаганне середовище там, на морському дні", - сказав він.

Як зник батискаф

Берегова охорона Бостона, яка керувала пошуковою операцією, повідомляла, що екіпаж з п'яти людей занурився на батискафі в неділю вранці.
Екіпаж дослідницького корабля "Полар принс", який доставив батискаф у район кораблетрощі "Титаніка", втратив з екіпажем зв'язок приблизно через годину та 45 хвилин після початку занурення апарату.

За оцінками Берегової охорони США, станом на 21:00 за Грінвічем у понеділок (23:00 за київським часом) на батискафі залишалося від 70 до 96 годин аварійного запасу кисню.

Вважається, що глибоководний апарат "Титан" у цей час перебував приблизно за 1450 км від узбережжя Кейп-Код.

У понеділок контрадмірал берегової охорони США Джон Могер заявив, що пошук зниклого батискафа в такому віддаленому районі - це надзвичайно складне завдання. За його словами, рятувальники шукали "Титан" як на поверхні так і під водою за допомогою гідролокаторів.
У пошуку брали участь морські літаки спостереження ВМС США та Канади, серед яких високотехнологічний літак P8 Poseidon, який може виявляти об'єкти під водою, військові літаки, підводні та надводні човни та гідроакустичні буї.

Ускладнював порятунок той факт, що під водою не працює ні GPS, ні радіо, а це означає, що не було можливості зв'язатися з судном.
"Коли материнський корабель стоїть прямо над підводним човном, вони можуть надсилати туди й назад короткі текстові повідомлення", - казав кореспондент CBS Девід Пог, який торік брав участь в такій самій експедиції. За його словами, під час його минулорічної подорожі "Титан" загубився приблизно на три години.

Він зазначив, що спочатку взагалі не наважувався піднятися на борт батискафа, оскільки складалося враження, що деякі його компоненти "готували до використання в порядку імпровізації".

За словами Пога, розробники й власники "Титану" запевнили його, що основну капсулу розробили спільно з НАСА та Вашингтонським університетом і вона "надійна, як скеля".
 
Що відомо про батискаф

Підводний апарат, який занурювався до "Титаніка", важив 10 432 кг і, як вказано на вебсайті виробника, міг опускатися на глибину до 4 тис. метрів. Він міг забезпечувати життєдіяльність п'ятьох членів екіпажу протягом 96 годин.

На сайті компанії, яка розробляє підводні апарати для занурень, йдеться, що після успішних експедицій до "Титаніка" у 2021 та 2022 роках вона планує продовжувати такі тури щороку.

Одна з експедицій, що складається з 12 занурень, запланована на літо 2023 року.
 
У твіттері компанії є дописи про перші кілька занурень. З приватних клієнтів вона бере по 250 тис. доларів за місце у своїй восьмиденній експедиції, що дозволяє побачити затонуле судно.

Таку подорож називають "шансом вийти за межі повсякденного життя і відкрити для себе щось дійсно екстраординарне".

Одне занурення до "Титаніка" із поверненням на сушу, за повідомленнями, займає близько восьми годин.

"Титанік" лежить на глибині 3,8 тис. метрів в Атлантичному океані, за 600 км від острова Ньюфаундленд на північному сході Канади. Цей пасажирський лайнер був найбільшим свого часу. 1912 року він зіткнувся з айсбергом під час свого першого рейсу із Саутгемптона до Нью-Йорка. З 2 200 пасажирів та членів екіпажу, які перебували на борту, загинули понад 1 500. Затонуле судно знайшли у 1985 році й відтоді його активно вивчають.

Що хотіла дослідити команда "Титана"

Батискаф "Титан" мав зібрати зразки води на місці аварії пароплава. Як пише газета The Wall Street Journal (WSJ), для цієї мети планувалося використовувати такий відносно новий метод, як вивчення екологічної ДНК (еДНК).
 
Згідно з даними газети, насамперед підводний апарат американської компанії OceanGate Expeditions використовували як засіб доставлення туристів до затонулого корабля, однак компанія також співпрацювала з дослідниками з метою зібрати "зразки морського життя, яке росте на кораблі".
 
"Використовуючи відносно нову техніку, відому як екологічна ДНК, або еДНК, пілот підводного апарату планував зібрати зразки води навколо місця аварії", - пише видання з посиланням на електронні листи компанії OceanGate.
 
Надалі планувалося вивчити крихітні фрагменти плаваючого генетичного матеріалу, залишеного організмами, йдеться в матеріалі. Стів Барретт, головний виконавчий директор компанії eDNAtec, підтвердив WSJ, що компанія, яка займається геномними технологіями, співпрацює з OceanGate.
 
"Катастрофа "Титаніка" створила оазу біорізноманіття в районі океану, який зазвичай досить порожній", - сказав Баррет.
 
За його словами, компанія eDNAtec вивчає зразки води, взяті під час експедиції OceanGate до "Титаніка" 2022 року.
 
Барретт розповів, що зовні "Титана" встановлено пристрій для відбору зразків води, яким пілот підводного апарату міг керувати зсередини. Мета проєкту полягала у спостереженні за тим, як із плином часу змінюється морське життя навколо затонулого судна.
 
Представник самої OceanGate, якій належить зниклий батискаф, відмовився давати газеті коментарі.
 
Зв'язок із парою, яка загинула на "Титаніку"
На борту зниклого батискафа "Титан" перебували п'ятеро людей, зокрема голова і засновник OceanGate Expeditions Стоктон Раш.
Містичні збіги
 
Як з'ясувала газета The New York Times (NYT), дружина Раша Венді - нащадок двох пасажирів першого класу, які загинули під час аварії "Титаніка" в ніч із 14 на 15 квітня 1912 року.
 
Згідно з архівними записами, Раш - праправнучка магната роздрібної торгівлі Ісидора Штрауса і його дружини Іди, які були серед найбагатших людей на борту "Титаніка". Штраус, який народився 1845 року, був співвласником найбільшої американської мережі універмагів "Macy's".
 
Венді Раш, уроджена Венді Голлінгс Вейл, вийшла заміж за Стоктона Раша 1986 року, зазначає NYT.
 
Предки Раш, які загинули під час аварії "Титаніка", відомі своєю трагічною історією кохання. Ті, хто вижив у катастрофі, згадували, що Ісидор Штраус відмовився від місця в рятувальній шлюпці, коли на можливість врятуватися чекали жінки і діти. Іда Штраус заявила, що не залишить свого чоловіка.
 
Подружжя бачили, як вони стояли пліч-о-пліч на палубі "Титаніка", коли корабель йшов на дно.
Джерела: BBC-Україна, RTVI

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме