"Підтримати"
Новини
Всі новини

Як українцям отримати пенсію у Польщі

Українці, які працювали у Польщі, можуть отримувати польську пенсію. Це стало можливим ще після 2012 року. Саме тоді між нашими двома країнами було підписано угоду про соціальне забезпечення. Таким чином, українці, які мешкають у Польщі і раніше працювали в цій країні, можуть отримувати хоча б мінімальну польську пенсію. Особливо актуальним стало це зараз, коли у Польщі через війну перебуває значна кількість українців.

 Як працює механізм нарахування польської пенсії, і хто може на неї розраховувати, розповіло видання finance.ua, посилаючись на Gremi Personal.

Слід зазначити, що бути пенсіонером у Польщі набагато вигідніше, ніж бути пенсіонером в Україні, оскільки в Польщі мінімальна пенсія становить 1445,48 злотих на місяць, що на наші гроші дорівнює приблизно 12 400 гривень. А ось у нашій країні мінімальна пенсія становить близько 2500 гривень. І в перерахунку на злоті це буде менше 300 злотих.

Для того, щоб отримувати польську пенсію, потрібно відповідати низці критеріїв:

 • Останнє (перед пенсією) місце роботи має бути в Польщі;
 • Працевлаштування у Польщі має бути офіційним. Тобто мається на увазі, що людина працювала або за трудовим договором (umowa o pracę), або за договором довіреності (umowa zlecenie);
 • Людина має досягти пенсійного віку згідно з польськими законами (жінки 60 років, чоловіки 65);
 • Мінімальний трудовий стаж має бути 20 років у жінок та 25 – у чоловіків. При цьому рахують загальний трудовий стаж, який дорівнює кількості років, відпрацьованих в Україні, та кількості років, відпрацьованих у Польщі;
 • Людина має постійно проживати у Польщі.

Якщо за сукупністю цих критеріїв людина підходить, то вона може отримувати польську пенсію.

Як розрахувати пенсію, яку можуть отримувати українці у Польщі

Розглянемо конкретний приклад. Громадянин України постійно мешкає в Польщі. Причому має офіційний стаж роботи в Україні 23,5 року. Крім того, він ще має стаж роботи в Польщі. Він дорівнює 1,5 року. Таким чином, сумарно він уже матиме 25 років стажу офіційної роботи. Саме такий мінімальний стаж потрібен у Польщі, щоб вийти на пенсію. Таким чином, у 65 років ця людина може стати пенсіонером у Польщі.

У цьому випадку пенсія українця складатиметься із двох частин – української та польської. Припустимо, українська частина (за роки роботи в Україні) становитиме у перерахунку на 200 злотих. Від польського ZUS йому виплачуватимуть польську частину пенсії. Припустимо, вона дорівнюватиме 100 злотих. Однак, якщо пенсіонер живе в Польщі, він не може отримувати менше за польську мінімальну пенсію. Тому Польща ще доплачуватиме йому 1145 злотих, яких бракує до мінімальної польської пенсії.

Як оформити пенсію у Польщі

1.Потрібно звернутися до ZUS за місцем проживання. Знадобляться оригінали таких документів:

 • паспорта;
 • номера PESEL;
 • карти побуту;
 • реєстраційного номера картки платника податків;
 • документів про виробничий стаж (трудової книжки, довідок, диплома, військового квитка).
 • Крім того, потрібно буде відкрити рахунок у польському банку, на який надходитимуть пенсійні виплати. Це має бути особистий рахунок для виплат у валюті.

2. Працівники ZUS заповнять та завірять формуляри та копії документів.

3.Заповнений пакет надсилається до Пенсійного фонду України.

Якщо обидва пенсійні фонди, український та польський підтвердять право людини на пенсію, то він отримуватиме її у Польщі. Пенсія надходитиме однією сумою за квартал у євро за офіційним курсом Нацбанку.

 Джерело:  TUDAY.UA


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме