"Підтримати"
Новини
Всі новини

У ряді сибірських регіонів запроваджено режим НС через пожежі - гасити нічим, всі поїхали на фронт

"Гасити нічим, немає техніки". Війна в Україні позбавила російських пожежних літаків

У ряді сибірських регіонів запроваджено режим НС. Проблеми з пожежами тут почалися раніше, ніж звичайно, через те, що військові літаки, які раніше використовувалися на гасінні, зараз зайняті на війні Росії з Україною. Так вважають експерти.

Найгірша ситуація зараз складається в Іркутській області та Хакасії. У Мінусинському районі Красноярського краю вогонь підійшов до житлових будинків села Знам'янка – мешканцям цілої вулиці довелося евакуюватися, покинувши будинки. Місцеві жителі зізналися Сибір. Реалії, що будинки не постраждали "тільки дивом" через раптовий дощ.

Красноярськ

- Вчора було дуже страшно. Над усім селом більше доби висів дим, пахло гаром, вогонь прямий біля будинків був, – розповіла мешканка села Знам'янка Зайтуна Абдюханова.

За словами іншого мешканця Знам'янки Микити Новожилова, більше десятка будинків терміново евакуювали, жителі, що залишилися, більше доби провели, ризикуючи стати жертвами пожежі.

- Горіло довго: прям сильно почалося годин з 11 дня і активно горіло до 7-8 вечора. Вулицю, яка поряд із лісом, евакуювали повністю. Будинків 10 чи більше, – каже Новожилов. - Та й село все в диму було. Добровольців відправили на копання окопів навколо Знам'янки, щоби вогонь не пішов далі.

Місцеві кажуть, лісові пожежі в районі відбуваються щороку і часто, але "щоб настільки близько до села – вперше".

– Особливо було страшно, що нас повідомляли про можливу евакуацію – щоб документи зібрали і таке інше, але вивозити не стали. І ось усе горить довкола, тріщить, а ми сидимо по хатах, чекаємо. У результаті допоміг дощ, бо на гасінні людей було небагато, а пожежа розгорілася великою, ще й верховою! – каже Галина Попова із Знам'янки. – Так шкода лісу, багато гарного молодого лісу згоріло.

Я думаю, причина – недбале ставлення деяких людей до природи. Як я чула, на цвинтарі біля села Крива залишили траву, що горіла, відпочиваючі. А тут вітер здійнявся, от і будь ласка – пожежа. Навряд це рубачі лісу приховували діляну – зовсім молоді сосенки потрапили під пожежу, не діловий ліс. Але ось недбалість тут [в Красноярському краї] якась дика. Я сама з Хакасії родом і часто бачу тут непогашені вогнища, мені це дико досконало - у нас там тайга, природу бережуть. А тут совісті немає у людей, їм би відпочивати як на природі, то в пустелі. Так ставитись не можна до своєї природи.

Самі місцеві кажуть, що після Знам'янки вогонь попри дощ перейшов до сусідніх селищ і сьогодні горить біля селища Кутужекове.

Влада Красноярського краю підтвердила "загрозу населеному пункту Знам'янка" і заявила, що завела кримінальну справу за статтею про знищення або пошкодження лісових насаджень та інших насаджень в результаті необережного поводження з вогнем (ч. 1 ст. 261 КК РФ).

"Площа горіння в даний час становить 250 га (з них 80 га верховим). ліквідацію лісової пожежі, підготовку території до пожежонебезпечного сезону.

При цьому в прес-службі ГУ МНС у Красноярському краї якраз перед тим, як біля Знам'янки розгорілася велика пожежа, оголосили про те, що режим НС, запроваджений у Мінусинському районі 2 травня, скасовано рішенням адміністрації.

– Допомоги толком ніякої, тут гелікоптером гасити треба, жодна пожежа не допоможе, вогонь по деревах, ще вітер сильний, – пишуть очевидці.

Закордонні ЗМІ з посиланням на експертів пишуть, що площа пожеж у російських регіонах буде розростатися, оскільки на тлі війни в Україні Москві не вистачає сил для їх ліквідації, зокрема військової авіації.

Жителі краю розповідають, що небезпечна ситуація складається не лише у районах, у селах біля лісу, а й навіть у межах столиці краю. Чергову пожежу на острові Татишів у Красноярську довелося гасити відвідувачам парку.

– Ціна такого лиха, як зараз на Татишева, – один необережно кинутий бичок. Далі суха трава, вітряна погода. З підвітряного боку змогли загасити, далі впав, як на відео, трохи зупинився з притихлим вітром. Ну і не підійти там. Воду тягали пляшками, або збивали вогонь у вже прогоріле хтось палицями, хтось ногами.

Гасило нас людина 10–15, переважно молодь. Глядачів та операторів – десятки. Гасили ми з півгодини приблизно, пожежники за цей час не приїхали, хоча виклик був, і не один, – розповів мешканець Красноярська, один із активістів екоруху "За чисте небо" Андрій Сковородников-Ерліх.

Київ

Жителі іншого сибірського регіону – Омської області – говорять про те саме: для гасіння пожеж не вистачає техніки.

– Я є сільським депутатом. Минулого року у нашому селі у Любинському районі згоріло кілька будинків від підпалу трави навесні. Цього року також почалися пожежі. І цього місяця вже згоріли будинки в іншому селі Любинського району – Володимирівці. Є жертви. При цьому інформація на офіційному рівні ховається, оскільки пожежі нема чим гасити, немає техніки, – каже Алеся Григор'єва.

У Володимирівці пожежа почалася 15 квітня 2022 року – за даними Слідчого комітету по Омській області, спалах розпочався на двох вулицях села через впалу сухої трави. "Вигоріли повністю два будинки, що належать двом пенсіонерам. Господар одного з будинків – 64-річного чоловіка – госпіталізовано до лікарні Києва з опіками II ступеня", – повідомили у відомстві.Обстановку із пожежами жителі Омська називають складною.

– Зараз навколо Омська регулярно спалахують осередки, переважно горить трава, але часто й ліс. Через це в Києві постійно зміг, особливо задушливо вечорами. Найбільша пожежа сталася Черлакським трактом кілька тижнів тому. Зміг збирається зазвичай до вечора, коли вітер стихає, – каже Данило Чебикін з Омська.

За словами Олександра Анохіна, зміг над містом збирається останні три тижні. Жителі скаржаться на погіршення самопочуття та почастішання викликів швидкої через щільний серпанок.

- Трохи раніше, ніж звичайно, почалося. Версії у мешканців такі: губернатор і регіональна влада взагалі не приділяють цьому уваги. Торік Бурков (Олександр Бурков, губернатор Омської області. – СР) регулярно збирав наради щодо пожеж. Наразі він зайнятий фестивалями "Za президента", – пояснює Чебикін. – Крім цього, з кожним роком знижується фінансування регіонального бюджету на запобігання НС. Ось дивіться цифри за останні два роки – витрати на пожежну безпеку та запобігання надзвичайним ситуаціям з 300 мільйонів рублів у 2021 році знизилося до 270 мільйонів у 2022-му. На 2023 рік закладено лише 259 мільйонів! Тоді як витрати на оборону, навпаки, зросли. Або ось – витрати на ведення лісового господарства (найм лісників) – зниження з 370 мільйонів до 80!

В Омську та Омській області вчетверте за тиждень встановили режим "чорного неба" через природні пожежі. Жителі різних районів скаржаться на запахи гару, хімії та хлору в повітрі. За даними додатка "Ековізор", забруднення повітря в місті "створює дискомфорт" для більшості жителів міста, а тривале перебування на вулиці може нести загрозу здоров'ю.

На 4 травня площа лісових пожеж у регіонах Сибірського федерального округу, а також у Бурятії та Забайкаллі зросла до 5,7 тисячі гектарів, згідно з даними "Авіалісохорони". За добу охоплена вогнем лісова територія збільшилася майже вдвічі.

У Хакасії площа пожеж зросла з 1,2 тисяч до 2,1 тисяч га, в Іркутській області - з 816 га до 2 тисяч га. У Красноярському краї вогонь охопив понад 500 га лісу, у Туві – близько 400 га.

Режим НС запроваджено у районах трьох російських регіонів: Курганської області, Хакасії та Бурятії. Особливий протипожежний режим діє у 42 суб'єктах Російської Федерації.

Критичну ситуацію в Іркутській області через лісові пожежі підтвердив губернатор Ігор Кобзєв – у своєму телеграм-каналі він оголосив, що вогонь впритул наблизився до автотраси "Сибір".

Джерело: sibreal.org


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме