"Підтримати"
Новини
Всі новини

Війна та ціни. Як і чому дорожчають продукти в Україні

Інфляція пришвидшується. За даними Держстату, у березні споживчі ціни зросли на 6,2%, але окремі продукти харчування подорожчали на 15-25%.

Держстат відрапортував про зростання споживчих цін в Україні. За даними відомства, в Україні в березні, порівняно з лютим, найбільше подорожчали фрукти — на 21,3% та овочі — на 15,5%. Про це Держстат повідомив у своєму свіжому експрес-випуску. Загалом продукти харчування та безалкогольні напої подорожчали на 6,2%. Це досить багато — ще в лютому зростання цієї групи було на рівні 2,4%.

Про прискорення зростання цін у Нацбанку говорили, ще коментуючи дані за лютий: "Інфляційний тиск посилювався на тлі нагнітання військової загрози і врешті-решт вторгнення Росії в Україну наприкінці лютого. Насамперед, стрімко зросли ціни на продукти харчування та паливо через надмірного попиту та порушення ланцюжків поставок", - відзначали в НБУ.

Соковиті та дорогі: як змінюються ціни на овочі та фрукти

У лютому, порівняно з січнем, найбільше подорожчали овочі — на 12,1%. У березні овочі подорожчали ще більше – на 15,5%, а фрукти – на 21,3%.

Скільки коштують овочі у магазинах Києва
У січні в супермаркетах Києва короткоплідний огірок коштував 71,49 грн/кг, зараз у тому самому магазині найдешевший варіант огірків — по 86 грн/кг, і це зі знижкою. Найчастіше огірки можна зустріти у супермаркетах за ціною 110-140 грн./кг.
Жовті помідори у січні коштували близько 140 грн/кг, а зараз – 250 грн/кг.
Кабачок у січні коштував 66,99 грн/кг, зараз цього товару у тому ж столичному супермаркеті немає, а у Львові ціна становить 139 грн/кг.
Пекінська капуста вибивається із загальної тенденції: у січні коштувала 47,19 грн/кг, а зараз у тому ж київському магазині — 38 грн/кг.

Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії, пояснив зростання цін на овочі так: "Зазвичай січень і лютий — найхолодніші місяці, в цей час овочі, що вирощуються в теплицях, природним чином дорожчають. Цього року в Україні і за кордоном дуже сильно зросло в ціні газ. Через це українське тепличне виробництво майже зупинялося, ціни дуже зросли. Перемикалися на турецькі овочі, тому що в Туреччині було тепліше і потрібно було менше газу з кліматичних причин".

Зростання цін на фрукти теж відчутне

Фрукти також подорожчали. У січневому чеку ціна на банан становила 30,99 грн/кг, за місяць – 32,89 грн, а у березні у Львові банани коштували вже 39,59 грн. У питанні зростання цін на овочі та фрукти не варто виключати військовий фактор. В умовах закритого неба та заблокованих портів імпорт може надходити лише фурами з ЄС, а не безпосередньо з Туреччини чи Єгипту.

Довга логістика впливає ціни — вони зростають.

Крупи, молочка, м'ясо: ціни зростають

Помітно подорожчали у березні та інші товари: кілограмова пачка гречаної крупи в чеку за 20 лютого коштувала 47,49 грн, а зараз у Львові гречку на вагу можна купити за 53,5 грн/кг.

Макарони виробництва Італії чи Туреччини теж подорожчали: якщо у середині лютого їх у великих мережах продавали по 28-38 грн. за пачку вагою 450-500 грам, то в середині березня (і зараз) ціна – 42-58 грн. Втім, є й регіональні особливості — що далі великий продуктовий магазин від зони бойових дій, то більше можуть бути знижки і тим вигідніші акції на ті чи інші товари.

У Нацбанку ще в березні, коментуючи дані за лютий, наголошували, що молочна продукція та м'ясні вироби дорожчали через збільшення вартості сировини та доставки. Звертали увагу, що подорожчали імпортні продукти – кава, шоколад, рибні продукти та сухофрукти. Це пояснили ослабленням курсу гривні та проблемами із доставкою цих продуктів до України.

Змінились і ціни на м'ясо. Найнесуттєвіші коливання — у цінах на курку, а найвідчутніші — у ціні телятини, яка зі 180-220 грн за кг у деяких мережах подорожчала до 280-350 грн/кг.

Втім, треба мати на увазі, що у тваринництві України через військові дії у низці регіонів сталася справжня криза.

Небезпечна весна. Які ризики створює війна для продовольчої безпеки

Виконавчий директор аналітичного центру CASE-Україна Дмитро Боярчук оптимістично оцінює ситуацію із продовольчими товарами. Він упевнений: незважаючи на війну, Україні не загрожують голодні часи.

"У нас навіть після всіх цих бойових дій майже не постраждало сільське господарство. У нас був чудовий урожай минулого року. Навіть якщо знищено якісь склади з агропродукцією, я думаю, що це незначна частина, особливо якщо порівнювати з вартістю випущених на них". ракет", - каже Боярчук.


Експерт додає, що в Україні достатньо запасів корму для худоби для отримання молочних та м'ясних продуктів.

"Проблема не в тому, що цих продуктів немає, а в тому, що ми не можемо їх вивезти через заблоковані порти. І це проблема не для нас, а для світу. Від таких поставок залежать Єгипет, Ліван, Туніс, а також Китай та Індія", - резюмує Боярчук.


Втім, затяжна війна все ж таки не обіцяє нічого доброго ні українському споживачу, ні країнам, які традиційно купують у українських постачальників зерно, м'ясо та олію. Оскільки роль України у загальносвітовій продуктовій безпеці дуже велика. Адже Україна — п'ятий за обсягами постачання постачальник пшениці у світі. Крім того, Україна — найбільший світовий виробник та експортер соняшникової олії.

Джерело: focus.ua


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме