"Підтримати"
Новини
Всі новини

РНБО рекомендує Раді запровадити по всій Україні надзвичайний стан - що це означає

РНБО звернулася до Верховної Ради із закликом запровадити надзвичайний стан на всій території України, крім Луганської та Донецької областей, де вже діє особливий режим.

Рада з національної безпеки та оборони України на екстреному закритому ухвалила рішення про запровадження надзвичайного стану, крім Донецької та Луганської областей, де вже діє окремий правовий режим. Також повідомлялося, що після рішення РНБО ВР може проголосувати за запровадження надзвичайного стану.

Процедура та умови запровадження надзвичайного стану регулюються ЗУ "Про правовий режим надзвичайного стану".

Порядок запровадження надзвичайного стану

Надзвичайне становище в Україні або в окремих її місцевостях запроваджується указом Президента України, що підлягає затвердженню Верховною Радою України протягом двох днів з моменту звернення Президента України. Тобто рішення РНБО, яке сьогодні було оприлюднене, ще не є запровадженням НП, а лише підставою для того, щоб глава держави вніс відповідний указ на розгляд нардепів.

Президент може звернутися через, зокрема, ЗМІ до групи людей, організацій, установ, які є ініціаторами або учасниками дій, які можуть бути приводом для запровадження надзвичайного стану, з вимогою припинити свої протиправні дії протягом встановленого у зверненні терміну та попередженням про можливість запровадження надзвичайного стану.

За умов, які вимагають невідкладних заходів для порятунку населення або недопущення загибелі людей, надзвичайний стан може бути введений без попередження.

Надзвичайне становище в Україні може бути введене на термін не більше 30 діб та не більше 60 діб в окремих її місцевостях.

У разі потреби надзвичайний стан може бути продовжено Президентом України, але не більш як на 30 діб. Указ Президента України про продовження дії надзвичайного стану набуває чинності після його затвердження Верховною Радою України.

Надзвичайне становище в Україні або в окремих її місцевостях може бути скасовано указом Президента України раніше строку, на який його запроваджували у разі усунення обставин, що зумовили необхідність запровадження надзвичайного стану.

У разі запровадження надзвичайного стану в Україні або в окремих її місцевостях Верховна Рада України приймає рішення щодо продовження сесії або її роботи на пленарних засіданнях протягом усього періоду дії надзвичайного стану.

Щодо заходів, то вони можуть бути різними залежно від мети запровадження ЧП. Зокрема, закон передбачає такі заходи:

1) встановлення особливого режиму в'їзду та виїзду, а також обмеження свободи пересування територією, де вводиться надзвичайний стан;

2) обмеження руху транспортних засобів та їх огляд;

3) посилення охорони громадського порядку та об'єктів, що забезпечують життєдіяльність населення та народного господарства;

4) заборона проведення масових заходів, крім заходів, заборона проведення яких встановлює суд;

5) заборона страйків;

6) примусове відчуження або вилучення майна у юридичних та фізичних осіб.

Крім того, можлива тимчасова чи безповоротна евакуація людей із місць, небезпечних для проживання, з обов'язковим наданням їм стаціонарних чи тимчасових житлових приміщень; встановлення юридичних осіб квартирної повинності; запровадження особливого порядку розподілу продуктів харчування та предметів першої необхідності; мобілізація та використання ресурсів підприємств, установ та організацій, незалежно від форми власності, для запобігання небезпеці та ліквідації надзвичайних ситуацій з обов'язковою компенсацією понесених втрат; зміна режиму роботи підприємств, установ, організацій усіх форм власності, переорієнтація їх на провадження необхідної в умовах надзвичайного стану продукції, інші зміни виробничої діяльності, необхідні для проведення аварійно-рятувальних та відновлювальних робіт тощо.

Серед іншого також можуть запровадити комендантську годину, перевірку документів громадян, заборону виготовлення та розповсюдження інформаційних матеріалів, які можуть дестабілізувати ситуацію, особливі правила користування зв'язком та передачі інформації через комп'ютерні мережі.

Більшість додаткових заходів, враховуючи слова секретаря РНБО Данилова, вводитимуть рішення місцевих органів влади. Проте вже відомо, що про вилучення зброї у цивільного населення не йдеться.

Читайте також: Путін почав шантажувати Україну та торгуватися в обмін на відновлення відносин

При цьому Нацбанк запевнив, що із запровадженням НП банки працюватимуть у колишньому режимі. А прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що запровадження НП особливо не вплине на роботу бізнесу та життя людей. Просто треба бути готовим до будь-якого розвитку подій.

Джерело: УНН


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме