"Підтримати"
Новини
Всі новини

Створюються нові національні парки та вводяться нові штрафи за порушення в них

Створюються нові національні парки та вводяться нові штрафи за порушення в них

В Україні ініціюють створення нових національних природних парків “Пуща Радзівіла”, “Куяльницький” і “Холодний Яр”, збільшення меж територій заповідників та парків, а також вводяться нові штрафи за порушення на заповідних територіях. Відповідні укази підписав Президент Володимир Зеленський.

Зокрема, Зеленський підписав укази, якими передбачено створення національних природних парків “Пуща Радзівіла”, “Куяльницький” і “Холодний Яр”, а також збільшення меж території Карпатського біосферного заповідника, національного природного парку “Меотида”, національного природного парку “Вижницький” та ботанічного заказника загальнодержавного значення “Староманзирський”.
Так, указом Президента № 2/2022 передбачено створення на території Черкаської області національного природного парку “Холодний Яр” (Черкаський район), до складу якого передається у постійне користування 6,8 тис. га земель державної власності.
Указом № 3/2022, на території Березівського та Одеського районів Одеської області створюється національний природний парк “Куяльницький”. До його території включається 10,8 тис. га земель державної та комунальної власності.
Указом № 4/2022 передбачено створення на території Сарненського району Рівненської області національного природного парку “Пуща Радзівіла”, до складу якого включається 24 тис. га земель державної власності.
Парки перебуватимуть у сфері управління Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.
Крім того, указом № 5/2022 змінено межі території Карпатського біосферного заповідника, до складу якого увійдуть 17,9 тис. га земель, що вилучаються в держпідприємств “Мокрянське лісомисливське господарство”, “Брустурянське лісомисливське господарство”, “Хустське лісове дослідне господарство”, “Великобичківське лісомисливське господарство”, “Рахівське лісове дослідне господарство”.
Відповідно до указу № 6/2022, погоджено включення до території національного природного парку “Вижницький” 131 га земель державної власності на території Вижницького району Чернівецької області, а до території ботанічного заказника загальнодержавного значення “Староманзирський” — 99 га земель державної власності на території Болградського району Одеської області.
Указом № 7/2022 до території національного природного парку “Меотида” передбачено включення 580,2 га земель державної власності, що розташовані за межами селища міського типу Ялта, сіл Мелекіне, Урзуф Мангушської селищної територіальної громади Маріупольського району Донецької області.
Згідно з документами, Кабінет міністрів має забезпечити затвердження у шестимісячний строк положення про новостворені парки та внести зміни до положень про вказані природоохоронні об’єкти, межі яких були розширені.
Уряд також повинен до 2024 року вирішити питання щодо надання земель.
У лютому 2021 року уряд підтримав проект указу Президента України про створення Національного природного парку “Пуща Радзівіла”, у березні уряд погодив проект Зеленського щодо створення Національного природного парку “Куяльницький” в Одеській області.
Офіс Президента

Штрафи за порушення на заповідних територіях

Кабінет Міністрів України 23 грудня ухвалив постанову, в якій було затверджено розміри штрафів за заподіяння шкоди природно-заповідному фонду - за порушення на заповідних територіях. Під охорону держави потрапили не лише тварини, риби, дерева та рослини, а й гриби, ягоди, горіхи та навіть жаби-ропухи.
Повідомляється, що розмір штрафних санкцій залежатиме від ступеня завданих збитків. Найбільші штрафи заплатять зловмисники, які займаються браконьєрством і незаконним вирубуванням дерев.
Так, за незаконне полювання браконьєрам доведеться заплатити:
45 600 гривень (майже $1 700) — за європейського оленя;
30 400 гривень (більше $1 100) — за кабана;
8 000 гривень (майже $300) — за бобра;
7 200 гривень (майже $270) — за лисицю;
Штрафи за незаконне вирубування дерев накладатимуться залежно від місця зростання дерева, його вік і діаметр стовбура.
За пошкодження великого дерева старше 5 років людина буде зобов'язана заплатити від 257 гривень до 18 300 гривень, а в деяких зонах сума може сягати від 227 800 до 273 400 гривень (майже $10 000).
Штраф за риболовлю без дозволу також залежатиме від улову:
83 гривні за одного карася;
12 500 гривень за гібрид осетрових риб.
За пошкодження рослинності передбачено штрафи:
за кожен кущ штраф становитиме від 227 до 683 гривень;
за знищення рослинності, вік якої не перевищує 5 років, штраф становитиме від 182 300 до 227 8000 гривень (майже $10 000);
За пошкодження лугового газону штраф складатиме 198 гривень за кв. метр, звичайного газону — 259 гривень за кв. метр, партерного газону — 320 гривень за кв. метр.
Доведеться замислитись і людям, які займаються домашнім господарством, оскільки за самовільну заготівлю сіна встановлено штраф від 11 400 гривень до 50 100 гривень за гектар. А за самовільний випас худоби доведеться заплатити від 251 до 754 гривень за одну голову залежно від виду тварин.
За випалення сухої водно-болотної рослинності встановлено штраф до 7,6 тис. гривень за гектар.
Крім того, за один зрізаний без ліцензії гриб встановлено штраф 75 гривень.
Також за незаконне збирання або заготівлю дикорослих квітів потрібно буде заплатити:
30 гривень за одну квітку;
378 гривень за 1 кілограм ягід;
1 154 гривень за збирання інших плодів, зокрема горіхів.
Життя однієї жаб-ропухи Кабмін оцінив у 130 гривень, а озерної жаби в 14 гривень. За розчавленого жука-гнойовика потрібно заплатити 22 гривні, богомола — 58 гривень.
Загалом, за словами в. о. Міністра захисту навколишнього середовища та природних ресурсів України Руслана Стрільця був розроблений новий підхід до визначення та обчислення збитків, завданих природно-заповідному фонду України.
"За формулою розрахунку розмір збитків збільшується в 10 разів і щорічно індексуватиметься. Такі заходи допоможуть охороняти ці території та зберегти їхнє біорізноманіття", — прокоментував чиновник нову постанову.
Нагадаємо, що минулого року Верховна Рада посилила покарання за забруднення повітря, вирубування лісів і спалювання рослинності. Покарання передбачають як штрафні санкції, і кримінальну відповідальність.

Урядовий портал


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини