"Підтримати"
Новини
Всі новини

Казахстан "вибухнув": чому, що відбувається і чим може закінчитися

Казахстан "вибухнув": чому, що відбувається і чим може закінчитися

Масові протести у Казахстані. Люди вийшли на вулиці через зростання цін на газ, а тепер вимагають зміни режиму. Що відбувається в Казахстані, чому це важливо і що далі.

Нурсултан Назарбаєв залишає посаду голови Ради безпеки, уряд у відставці, Інтернет працює з перебоями, на вулиці вивели бронетехніку: Казахстан охопили наймасовіші з 2011 року протести.
Тригером для початку протестів стало зростання цін на пальне, а тепер люди вимагають повної зміни режиму. Зіткнення тривають четвертий день.
"У моєму місті Актобе після низки провокацій – нібито захоплення акімату, де обстріляли протестувальників, – пішов зворотний процес. Поліція відмовилася виконувати наказ і перейшла на бік людей", – сказав казахський опозиціонер Айдос Садиков. Із 2014 року він мешкає у Києві.
"Протест не затихає, люди збираються на площах. Те саме відбувається в інших містах. Ніхто не розходиться. Відключено інтернет, зв'язок поганий", – говорить Садиков.
Демонстранти не вірять владі, а історія Казахстану показує, якщо протести здуються, то за ними будуть масові репресії.
"У 2011 році після схожих протестів людей знищували на корені", – каже голова Центру політаналізу та прогнозів Павло Усов.

Що трапилося 

2 січня у Жанаозені та селах Мангістауської області люди вийшли на перші протести проти дворазового підвищення цін на скраплений газ. Багато хто заправляє їм автомобілі. Газ у країні подорожчав на тлі і так високої інфляції та зростання цін.
"Спочатку це був локальний протест в області, де мешканці активно використовують скраплений газ", – пояснює експерт-міжнародник Українського інституту майбутнього Ілля Куса. 
Суто соціальний спочатку протест посилили анти-елітарні настрої, втому від політичної системи та почуття несправедливості, що "в багатій нафтою та газом країні люди живуть так бідно".
Влада країни оголосила режим НП і комендантську годину, а також спробувала блокувати роботу інтернету.

Посилення протестів

4 січня протести охопили майже всі великі міста, зокрема Алмати. Демонстрації супроводжуються зіткненнями із силовиками.
Найактивніша фаза припала на ніч з 4 на 5 січня: силовики застосовували світлошумові гранати та газ на центральній площі Алмати, а учасники протестів палили поліцейські машини. У місті періодично було чути сильні вибухи.
Після нічних протестів затримали понад 200 людей.
З 5 січня в Мангістауській області, Нур-Султані (Астана) та Алмати ввели режим НП, щоб придушити "ейфорію мітингівщини", заявив президент Касим-Жомарт Токаєв. Там діє комендантська година, посилено присутність силовиків, обмежено свободу пересування, вилучено зброю у фізосіб, заборонено в'їзд/виїзд. Спостерігаються перебої у роботі інтернету.
Щоб заспокоїти протестувальників, влада погодилася повернути колишній рівень цін на пальне на 180 днів. Цього вже було недостатньо: протести переросли в політичні, люди вимагали зміни уряду та відходу екс-президента Назарбаєва з політики.
Токаєв загрожує "максимально жорсткими діями", але змушений йти на поступки: відправив уряд у відставку та змістив Назарбаєва з посади голови Ради безпеки. Також люди вимагають розпуску парламенту.
Вдень 5 січня зіткнення протестувальників із силовиками у різних містах Казахстану переросли у стрілянину. Тільки постраждалих у захопленої вранці мерії Алмати вже десятки. Захоплено також першу резиденцію президента Казахстану в Алмати, яка зараз горить. 

Звернення Токаєва

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв в екстреному порядку на казахському ТБ заявив, що "діятиме максимально жорстко" у зв'язку з протестами в країні. Він також повідомив, що з сьогоднішнього дня очолюватиме Раду безпеки країни, яку до цього очолював перший президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв.
"Як глава держави із сьогодні голова Ради безпеки має намір діяти максимально жорстко", - сказав він.
За його словами, серед правоохоронців "є вбиті та поранені", а вжиті владою до цього заходи були недостатні.
Токаєв вважає, що за протестами криється "ретельно продуманий план дій змовників, мотивованих фінансово".
Він запевнив, що залишатиметься у столиці, "хоч би що було". Токаєв також пообіцяв виступити незабаром "із новими пропозиціями щодо політичної трансформації Казахстану".
Водночас у зверненні Токаєва не було сказано, чи Назарбаєв збереже членство в Конституційній раді Казахстану.
Після звернення Токаєва до Талдикоргана знесли пам'ятник Назарбаєву.
Родичі Назарбаєва та чиновники його часів уже спішно покидають країну, Назарбаєв повідомив, що має намір виїхати "на лікування".
Протестувальники захопили аеропорт в Алмати. Літак із російською делегацією, який хотів там сісти, відлетів до сусідньої країни.
Офіційних даних щодо масштабів протестів немає. За підрахунками опозиційних ЗМІ, у кожному з міст на вулиці вийшли від 1000 до 10 000 людей.

Вимоги протестувальників

Увечері п'ятого січня у протестувальників Казахстані з'явилися нові вимоги. Їх опублікував опозіційний білоруський телеграм-канал НЕХТА, що координував протести у Білорусі, а зараз базується у Польщі.
Владі Казахстану повідомили, що одного зниження ціни на газ вже замало. Протестувальники вимагають вжити важливих політичних кроків. Про це повідомляє видання "Коментарі" з посиланням на Telegram-канал "Протести Казахстан".
Перша вимога – негайне звільнення всіх людей, затриманих силовиками під час протестних акцій.
Друга вимога – відставка всієї верхівки влади – президента, голови Ради Безпеки Казахстану, уряду та парламенту.
Третя вимога – протестувальники хочуть, щоб тимчасовий уряд було створено з тих людей, яких вони запропонують і яких шанують та знають у суспільстві, а нз тих, кого визначить сама влада.
Четверта вимога – організація тимчасовим урядом перевиборів.
П'ята вимога – офіційне визнання часу, коли країна входила до складу СРСР, злочином проти пострадянських народів.
Шостий пункт – засудження російської агресії проти України, що призвело до анексії Криму та окупації Донбасу.
Сьомий пункт – заява, що Казахстан має залишити СНД, ЄАЕС та інші союзи з РФ.

У ніч на 6 січня: АТО в Казахстані

На всій території Казахстану було введено режим надзвичайного стану.
Протестувальники підпалили будівлю держтелеканалу "Казахстан".
Розгромлені магазини, люди мародерствують.
Частина поліцейських перейшла на бік протестувальників.
Токаєв звернувся до Путіна, просить військовий блок ОДКБ придушити революцію у Казахстані. За словами Пашиняна, перші підрозділи вже прямують до Казахстану.
Військові штурмують Нор-Султан та Алмати, на вулицях міст-мільйонників - справжнісінькі бої із застосуванням стрілецької зброї та світло-шумових гранат, у темряві від жаху кричать люди.
Містяни з балконів ведуть зйомку.
Військові та громадянські зазнали перших втрат, ЗМІ пишуть, що кількість жертв іде на сотні, є відео з переповненого моргу.

Чому це важливо та вкрай небезпечно

Нинішні протести мають системні причини, пояснює LIGA.net глава Центру політаналізу та прогнозів Павло Усов: "Частина суспільства втомилася від незмінного правління Назарбаєва, корупції і свавілля. У Казахстані, на відміну від тієї ж Білорусі до 2020 року, більш жорсткий персоналізований авторитаризм, де опозицію майже повністю знищили кілька років тому".
Наразі протести можуть використовувати для внутрішньовладних ігор, вважає Усов. Коли Назарбаєв залишав посаду президента, він переписав на себе необмежені повноваження у низці сфер: управлінні силовиками, кадровій політиці. А його наступник Токаєв став "англійською королевою". Але разом з тим все одно в країні виникло два умовні центри влади.

Довідка
Назарбаєв – незмінний диктатор Казахстану, який править країною від часів розпаду СРСР. Він був президентом із 1991 року до 2019-го, коли склав із себе повноваження, а главою держави став ексголова Сенату Токаєв. Водночас Назарбаєв залишився на вищих державних і партійних посадах, утримуючи владу над країною як формально, так і неформально – через членів сім'ї у бізнесі, політиці й уряді.

"Це створює внутрішній дисбаланс. Закриті авторитарні системи такого не сприймають. Там завжди має бути один центр ухвалення рішень. Навіть символічний відхід означає прояв слабкості... За цей час Токаєву вдалося зміцнити позиції", – вважає Куса.
Він каже, що й нинішня ситуація може бути використана чинним главою держави. Особливо враховуючи, що "швидкий фізичний відхід Назарбаєва через смерть неминучий", і силовики це розуміють, а тому не хочуть проливати кров. Усе залежить від рішень, які ухвалить Токаєв. Якщо він розпустить парламент, це також його посилить, адже з політики піде партія Назарбаєва.
"Але слабкість Токаєва можуть використовувати силовики, які ще під управлінням Назарбаєва. Звинуватити, що він недієздатний, допустив таку кризу, й усунути. Варіантів багато. Те, що відбувається, б'є по режиму, але хто виграє – важко сказати", – стверджує Усов.
Бенефіціарами протестів, що продовжуються, можуть стати і низка зовнішніх гравців – це можливість для деяких країн маніпулювати ситуацією і розгойдувати її у своїх інтересах, вважає Усов.
Кремль хоче зберегти вплив на Казахстан, який розпочав зовнішньополітичну диверсифікацію, Пекін відстоює сухопутний маршрут Шовкового шляху, а Вашингтон зацікавлений у послабленні проросійських і прокитайських еліт країни.
"Назарбаєв і Токаєв намагалися дистанціюватися від радянського минулого й Росії, посилюючи національну складову. Послаблення режиму може використати Росія, щоб через силові структури, які ще зберігають зв'язки з ФСБ, просунути свій порядок денний і посилити політичну залежність Казахастану", – підтверджує Усов.
У разі перемоги революціонерів і розвалу держапарату Росія може розпочати інтервенцію в Казахстан, каже експерт-міжнародник Центру політичних студій Доктрина Денис Москалик.
"Російські війська можуть бути введені під приводом захисту місцевих росіян і космодрому Байконур. Так РФ отримає контроль", – припускає Москалик.
Президент Казахстану вже заявив, що замінить Назарбаєва на посаді голови Ради безпеки. Це спроба розшарувати протест, вважає Садиков.
"Це була одна з останніх посад Назарбаєва. Тепер Токаєв хоче показати: "Дивіться, він уже ніхто, пенсіонер. Він нічим не керує. Вся повнота влади в мене. Можете більше не кричати "Старий, іди!" Ви досягли свого. Що вам ще потрібно?" Режим хоче, щоб між протестувальниками пройшла тріщина", – говорить він.
Важливо дивитися не на посади Назарбаєва, а на те, що має його сім'я, пояснює Садиков. А це нафтогазова галузь, будівництво, медіа, інтернет і силові органи: 
"Можна наводити безліч прикладів. Усі олігархи – це гаманці Назарбаєва. Підставні особи, на яких оформлено акції. А ними володіє сім'я Назарбаєва... Якщо Назарбаєв відмовиться від титулу лідера нації, він все одно залишатиметься реальним власником Казахстану".

Що далі

Усі поступки мають маніпулятивний характер, вважає Усов.
Якщо демонстрації вщухнуть, а жодних системних політзмін не відбудеться, влада одразу почне серйозні репресії, каже він: "Все може піти за сценарієм Білорусі. Казахстан – жорстка диктатура. Можна очікувати серйозних репресій і розправ над протестувальниками. У 2011 році після схожих протестів людей знищували".
Але майбутнє протесту поки що неясно, зазначає він. Цьогорічний мітинг специфічний – не ініційований політсилами, а є спонтанним народним рухом. Усов вважає, що це на руку владі, яка зможе по одному розбивати групи протестувальників.
"Революції робляться швидко. Поки події розвиваються динамічно, є можливість для подальших поступок владі. Але є й певні межі, за які влада не зайде. Коли вони відчують загрозу стабільності, – застосують силу та припинять діалог. Це шлях до збройного протистояння", – стверджує Усов.
Наразі влада робить ставку на те, що через відставку уряду вони випустять пару, і демонстрації почнуть затихати, припускає Куса.

Інтереси та плани Росії

На тлі повідомлення про прибуття до Алмати російського борту ІЛ-76 з невідомою метою та практично відсутності коментарів з боку Кремля на захист свого союзника Нурсултана Назарбаєва виникли припущення, що Москва готується скористатися ситуацією, щоб повторити кримський чи донбаський сценарій уже на території Казахстану. Там також достатньо земель, які в Росії вважають своєю власністю.
"У Росії були офіційні заяви депутатів про те, що частина території Казахстану була подарована Радянським Союзом і що вона населена росіянами", – повідомив політолог Ігор Рейтерович в ефірі телеканалу "Україна – 24".
На думку Рейтеровича, зараз Росія може скористатися ситуацією.
"Звичайно, можуть скористатися, тут достатньо подивитися, як вони у своїх ЗМІ подають усю цю історію. Вони, з якогось дива, починають прив'язуватися до подій минулого року, коли, на їхню думку, у Казахстані суттєво посилилися антиросійські настрої. Їх особливо обурило введення латиниці і те, що більшу увагу стали приділяти розвитку своєї мови", – наголосив політолог в ефірі.
Наприкінці 2020 року депутати Держдуми Росії Євген Федоров та В'ячеслав Ніконов заявили, що територія сучасного Казахстану – великий подарунок Росії та Радянського Союзу. Вони зажадали повернути землі Північного Казахстану Росії.
"Росія повинна вимагати, якщо ви не визнаєте це подарунком, тоді віддайте. Тому що ви взяли незаконно. Тому що 1990-го року було прийнято закон, детально прописаний, за який голосували в Казахстані, Конституційний закон Радянського Союзу. Там написано, кому яку територію мати в результаті виходу з СРСР. І там російською мовою прописано, що у разі виходу з території Радянського Союзу республіки віддають СРСР територію, отриману під час її входження до Радянського Союзу. Це правове питання. Хочете йти, товаришу Назарбаєв, Токаєв, МЗС, добре, беріть валізки, віддавайте територію, місто Вірний — Алмати і все інше – і йдіть. Вони скажуть: "А в нас не залишається території". А ми тут до чого?" – заявив трохи більше року тому член провладної фракції "Єдина Росія" Федоров.
Традиційно, у своєму коментарі зовнішньополітичне відомство Росії заявляє, що не сприймає зміну влади шляхом "вуличних заворушень". З досвіду України це означає, що Москва не визнає нову владу, яка з'явиться в Казахстані у разі успіху революції. А це привід оголосити про захист російськомовного населення країни.
"Уважно стежимо за подіями у сусідній братській країні. Виступаємо за мирне вирішення всіх проблем у рамках конституційно-правового поля та діалог, а не через вуличні заворушення та порушення законів. Саме на це спрямовані кроки президента Республіки Казахстан Касим-Жомарта Токаєва щодо стабілізації ситуації, оперативного вирішення існуючих проблем, у тому числі тих, що містяться у законних вимогах протестувальників", – йдеться у заяві МЗС РФ, передає "Інтерфакс" .
Ще два дзвіночки, які можуть означати підготовку Казахстану до розчленування за московським сценарієм, позвучали 5 січня після захоплення низки адміністративних будівель казахами.
Спочатку вірний соратник Путіна голова Чечні Рамзан Кадиров закликав казахський народ не руйнувати державу і порівняв події у Казахстані зі сценарієм початку військових кампаній у Чечні.
А потім посол дружнього РФ Азербайджану заявив, що протестами у Казахстані керують з-за кордону.

Й дійсно так: головний штаб казахських опозиціонерів – у Києві!

У головному штабі опозиції в Києві заявили "Фокусу", що протестувальники готуються брати під контроль урядові будівлі та чекають переходу на свій бік поліції та армії.
Казахський опозиціонер Мухтар Аблязов закликав протестувальників координувати дії щодо зміни режиму екс-президента Казахстану Нурсултана Назарбаєва. Про це він написав у себе у Facebook.
"Збираємось біля акіматів. Якщо ми зберемо десятки, сотні тисяч людей, поліція перейде на бік народу", – зазначив він.
Примітно, що у зверненні він зазначив українські номери телефонів. Фокус додзвонився до координатора штабу опозиції Казахстану Залманбека Тлеулієва і дізнався, чого насправді хочуть протестувальники.
"Наш головний центр, штаб знаходиться в Києві. Але є штаби в інших країнах. Наш лідер Аблязов у ​​Франції, є люди в США і Бельгії. У цьому плані ми заздалегідь все підготували", - розповів він.
Як зазначив опозиціонер, у Казахстані до акіматів (мерій) вийшли десятки тисяч людей. У містах Атирау, Актобе та Актау акимати вже перейшли під контроль протестувальників.
"Ми готуємося брати урядові будівлі і чекаємо, щоб скрізь вийшли люди. У Нур-Султані та Алматі проходять мітинги. Чекаємо, коли сотні тисяч людей зберуться і братимемо уряд. Влад на місцях немає, вони втікають. Військові та поліція переходить на бік народу", - описав він те, що відбувається.
У відповідь на питання, хто влаштовував підпал мерії та резиденції Назарбаєва в Алмати, Тлєулієв відповів, що влада влаштовує подібні провокації з метою "виставити мирних протестувальників мародерами".
"Люди виходять із мирними намірами і нічого не руйнують. Зіткнення є, люди захищаються. У мерії Алмати підривали шумові гранати", - заявив Тлеулієв.
Відставку уряду президента Казахстану Касим-Жомарта Токаєва він назвав імітацією.
"Токаєв нічого не вирішує. Все вирішує Назарбаєв. Мітинги почалися з цін на газ і одразу переросли в політичне русло. Усі кричать "Шал,  кет" (дід, йди), вимагають відставки Назарбаєва. Місцеві лідери на місцях виходять з нами на зв'язок і не збираються здаватися", - підсумував координатор штабу.
Опозиціонер згадав висловлювання першого заступника голови комітету з міжнародних справ Ради федерації РФ Володимира Джабарова, який заявив, що за необхідності Росія надасть владі Казахстану будь-яку допомогу.
* * *
Казахстан: 1-е місце у світі з видобутку урану (40,8% світового видобутку), 12-е місце з нафти, 8-е з вугілля, 2-е – з азбесту, 3-є – з хрому, 10-е - по золоту, 4-е - по титану.

Коментарі у соцмережах

...Щоб надалі не втратити Казахстан, Росія влізе у казахську бійку. Можливо, навіть відхопить більшу частину півночі. За аналогом нашого лугандону. Завдяки казахським подіям, про вторгнення росії в Україну, як мінімум, на найближчі півроку можна забути...
...У Казахстані, як і багатьох азіатських країнах, - кланово-феодальний спосіб життя. Особливо поза великими містами. І солдат, який підняв зброю на своїх одноплемінників, ризикує стати ізгоєм. А його рідня буде проклята та зганьблена. Тож зачищати Казахстан від протестувальників, напевно, будуть росіяни. Ну, може їм на допомогу ще й Лука своїх надішле. І що більше казахів загине від рук росіян, то більше буде опір... ...Казахстан або відіб'ється, що мало можливо, або стане союзною республікою у складі Росії. Цікаво, як на усе це зреагує Китай.
...Розмір Казахстану вчетверо більший за Україну. Якщо правда, що протести по всій країні, то ніяких російських військ не вистачить, щоб їх утримати.
...Та нічого цією зачисткою не доб'ються: там передмістя низькоповерхові і розтягнуті на велику площу, а в центрі люди просто розійдуться, а завтра зранку вийдуть і мочитимуть силовиків. Там є десь сховатися. І прогноз – казахи повернуть статус столиці Алмати.
...Є відео, як із якогось складу протестуючі розбирають автомати: ніхто там здаватися не збивається...

Ірина Шевченко, ІнфоКава


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини