"Підтримати"
Новини
Всі новини

Все про те, чого, від кого і як хоче Путін: "залізна" логіка дорослого "вовкодава"

Все про те, чого, від кого і як хоче Путін: "залізна" логіка дорослого "вовкодава"

Все, що відбувається сьогодні між Росією та Західним світом, визначається одним словом: безпрецедентно. Ніколи ще жодна країна не ставила так відкрито таких цинічних ультиматумів західній спільноті. Путін явно йде у ва-банк. Як він це обосновує? Чим виправдовує? Ось головні тези Путіна та його оточення. Тобто, не стільки тези, скільки загрози світовим "вовкам": "Лисиця більше лазити в курник не буде. Тому що замість лісодава вже виріс великий вовкодав". 

Пошук "сasus belli"

Росія шукає привід для початку відкритих військових дій (сasus belli - випадок війни, термін часів римського права).
У контексті заяви служби розвідки Росії, поточна ескалація російських обстрілів на Донбасі виглядає як підготовка до подальших провокацій. Мета - виправдати масштабніше вторгнення, завести своїх так званих "миротворців" і спробувати змусити Київ до дій на умовах Москви.
Звинувачуючи Україну та США, Росія загрожує НАТО силою у разі, якщо в Україні та Грузії буде розміщено військову інфраструктуру Альянсу. Про це заявив глава делегації РФ на переговорах у Відні з питань військової безпеки та контролю за озброєннями Костянтин Гаврилов. Він звинуватив НАТО у регулярних навчаннях поблизу російських кордонів та польотах літаків над Прибалтикою та Чорним морем. Гаврилов пригрозив, що дії Заходу, які можуть нібито нести загрозу Росії, тепер не залишаться без покарання.
"Лисиця більше лазити в курник не буде. Тому що замість лісодава вже виріс великий вовкодав", - сказав він.

Грузинський прецедент

22 листопада служба зовнішньої розвідки Росії опублікувала повідомлення щодо України та США, в якому пригрозила Україні прикладом Грузії у 2008 році. 
Росія звинуватила Україну та США у провокуванні загострення біля своїх кордонів, а також – на тимчасово окупованих територіях на Донбасі та наголосила, що США, Європейський Союз та Україна "ведуть провокаційну політику" щодо Росії. Наприкінці свого повідомлення російська розвідка також навела приклад Грузії у 2008 році. Нібито Росія тоді виступила "захисником мирних жителів".
Ці заяви російського розвідувального відомства прозвучали як завуальовані погрози у бік України та США, які нібито "не вивчили уроки Грузії у 2008 році".
Щоб зрозуміти, чому заяви Росії можна вважати прямими загрозами, слід також розглянути історичний контекст російської агресії проти Грузії.
Причини агресії Росії проти Грузії заклали ще в 1990-х роках, коли за прихованої підтримки Москви сепаратистські регіони Абхазія та Південна Осетія "проголосили незалежність".
Напередодні вторгнення до Грузії Росія провела масштабні військові навчання "Кавказ-2008". Нарощуючи інтенсивність провокацій, Москва чекала на правильний привід для відкритої агресії. Таким приводом стала спроба грузинської армії покласти край обстрілам з боку проросійських сил та повзучої окупації прилеглих територій. Росія 8 серпня оголосила про "захист своїх громадян" на території Грузії та розв'язала першу у XXI столітті міждержавну війну в Європі.

"Прецедент" з отруйними речовинами

Глава Міноборони РФ Сергій Шойгу заявив, що приватні військові компанії (ЧВК) США нібито "готовлять провокацію з хімічними компонентами на сході України". Так званий «заступник начальника управління народної міліції ДНР» Едуард Басурін "підтвердив" слова Шойгу про те, що Україна нібито готує провокацію з використанням отруйних речовин.
Він уточнив, що в Україну нібито було ввезено ботулотоксин та антидот до нього. За його словами, ця отруйна речовина викликає параліч і є смертельно небезпечною. Член НВФ додав, що токсин надійшов у металевих контейнерах, які можна застосовувати при гранатометних обстрілах та переносити безпілотними літальними апаратами.
Також Басурін додав, що до Маріуполя Донецької області нібито було доставлено контейнер вагою 300 кг, в якому знаходилася бойова отруйна речовина бензоксазепін, що застосовується у вигляді аерозолю.
Представник Пентагону Джон Кірбі після цього повідомив, що заява глави Міноборони РФ Сергія Шойгу про американських ПВК, які нібито готують "провокації з хімзброєю на Донбасі" не відповідає дійсності.

"Бог із нею, з історією..."

Путін заявив, що перший керівник СРСР Володимир Ілліч Ленін утворив Україну.
"Ми намагаємося не згадувати про те, як складалася Україна. Хто її створив? Ленін Володимир Ілліч! Коли створював Радянський Союз", - сказав він.
Проте - "Бог із нею, з історією", головне - не бачити НАТО біля своїх кордонів:
"Жодного дюйма на схід, сказали нам у 90-ті роки, ну і чого? Надули. Просто нахабно обдурили!"

Від чого Росія "рятувала" Крим

Путін заявив, що Революція гідності в Україні спричинила анексію Криму. Про це він заявив сьогодні на прес-конференції.
Він уточнив, що в Україні загострення почалося у 2014 році, а раніше Кремль нібито мирився з тим, що частина історичної території РФ виявилася «за межами РФ, зокрема в Україні». Глава РФ зазначив:
«Ми ж з ними працювали, про все домовилися і жодні дії щодо Криму до нас на думку не спадали… Але у 2014 році держпереворот, людей убивали та спалювали… Президент Янукович і так з усім погодився, він був готовий піти… Але навіщо це зробили? Після цього був Крим… Поставили нас у ситуацію, коли ми не могли вчинити інакше».

Путіну нема про що говорити з Зеленським

Путін заявив, що український лідер Володимир Зеленський потрапив під вплив "нациків", тож вибудувати стосунки з ним практично неможливо.
"У чому проблема для нас? Ми хочемо вибудувати добросусідські відносини з Україною. Причому, за будь-яку ціну йдемо на все, але як можна вибудувати відносини з сьогоднішнім керівництвом, з урахуванням того, що вони роблять, практично неможливо. Але ми готові працювати з тими силами, які б хотіли вибудувати відносини з Росією в такому добросусідському ключі", - заявив Путін.
Водночас, президент РФ зазначив, що в Україні "знищують" тих людей, які хочуть вибудовувати відносини з Росією.
На його думку, заради вибудовування добросусідських відносин із РФ Україна має погодитися з вимогами Москви щодо виконання Мінських угод у кремлівському трактуванні.
"У Мінських угодах написано, що потрібно внести зміни до Конституції України та забезпечити по суті автономію, провести вибори, оголосити амністію. Що ми бачимо в проекті закону про перехідний період? Замість виборів - військова адміністрація, замість амністії люстрація, замість виборів і політичних питань - повернення військ у місця постійної дислокації... тобто ввести війська на цю територію без жодних політичних процесів, без будь-яких виборів", - сказав Путін.
Зміни до Конституції мають бути узгоджені з російськими бойовиками "ЛНР" та "ДНР", наголосив Путін.
Його також обурило те, що Україна відмовляється розмовляти з бойовиками так званих ЛДНР, яких він називав представниками Донбасу.

Хто вирішить долю ОРДЛО

Майбутнє непідконтрольної Україні частини Донбасу нібито мають визначити люди, які живуть там, заявив Путін на щорічній прес-конференції.
Він зазначив, що Кремль у цій ситуації може бути «тільки посередником», щоб створити «найкращі умови для визначення майбутнього людей, які мешкають на Донбасі»:
«Відповідно до Мінських угод Росія є посередником, а нас хочуть зробити стороною конфлікту. У Мінських угодах такого немає, і ми цього не погоджувалися».
Він додав, що мінські угоди передбачають внесення змін до Конституції України:
«Провести вибори, оголосити амністію. А що ми бачимо? У законі про перехідний період замість виборів – військові адміністрації, замість амністії – люстрація, замість вирішення політичних питань – повернення військ до місць постійної дислокації. Тобто запровадити війська на цю територію без політичних процесів та виборів».

Причина кризи – "розширення НАТО на Схід"

Розширення НАТО на схід є наслідком ейфорії після перемоги у холодній війні, вважає президент Росії Володимир Путін. Він заявив, що Росія готова вживати військово-технічних заходів у разі наближення НАТО до російських кордонів.
"У разі продовження явно агресивної лінії західних колег ми будемо вживати адекватних військово-технічних заходів, на недружні кроки жорстко реагувати", - сказав Путін.
Він висловив подив розширенням НАТО на схід після холодної війни, незважаючи на майже союзницькі відносини Москви та Заходу на той час.
Також Путін заявив про занепокоєння щодо розгортання елементів систем протиракетної оборони США поблизу російських кордонів.
"Нас дуже турбує, що поблизу Росії йде розгортання елементів глобальної ПРО США", - сказав він.
За його даними, "розташовані в Румунії та плановані до розміщення в Польщі пускові установки МК-41 адаптовані до застосування ударних систем Tomahawk. Якщо ця інфраструктура рухатиметься далі, якщо ракетні комплекси США та НАТО з'являться в Україні, то їхній підлітковий час до Москви скоротиться до 7-10 хвилин, а при розміщенні гіперзвукової зброї – до 5”.
Глава російської делегації на переговорах у Відні з питань військової безпеки та контролю над озброєннями Костянтин Гаврилов пригрозив НАТО військовою відповіддю у разі подальшого тиску.
"Настає у відносинах Росії і НАТО момент істини. Не можна постійно наступати на больові точки Росії, треба визначатися... Розмова має бути серйозною, і всі в НАТО чудово розуміють, незважаючи на всю силу і міць, що необхідно робити конкретні політичні дії, інакше альтернатива - це військово-технічна та військова відповідь Росії", - сказав Гаврилов в ефірі одного російського каналу.
Також представник МЗС РФ додав, що необхідно тісніше спілкуватися з Вашингтоном, обговорювати конкретні пропозиції, хочуть цього в США чи ні.

Росії "нікуди відступати"

Президент Росії Володимир Путін заявив, що не бажає кровопролиття в Україні, але Росії нема куди відступати. Про це він сказав на засіданні колегії Міністерства оборони РФ, коментуючи бажання Росії отримати юридичні гарантії безпеки США та НАТО.
"Те, що вони [американці] зараз збираються або планують робити в Україні, адже це не за тисячу кілометрів від нашого національного кордону. Це ж біля порога нашого будинку! І вони повинні зрозуміти, що нам нікуди відступати", - заявив він.
"Вони що, думають, ми не бачимо цих загроз? Або думають, що ми безвільно дивитимемося на них? Нам просто нікуди подітися далі, ось у чому питання. Збройні конфлікти, кровопролиття – це абсолютно не наш вибір, ми не хочемо такого розвитку. Ми хочемо вирішувати питання політико-дипломатичними засобами, але хоча б мати чіткі та зрозумілі юридичні гарантії. Ось у чому суть наших пропозицій", - заявив Путін.
За його словами, Росія бачить певні сигнали щодо готовності Заходу працювати над подібними гарантіями.
"Але є і небезпека, що буде спроба заговорити, занурити в якесь болото всі наші пропозиції, а самим, використовуючи цю паузу, робити те, що вони хочуть", - сказав Путін.
Він розраховує на продуктивні переговори зі США та країнами НАТО з "видимим результатом, що забезпечує рівну безпеку для всіх". 

Про участь України у переговорах Росії та США

У РФ не збираються підключати Україну та інші європейські країни до переговорів про "гарантії безпеки", проект яких, поданий Росією, передбачає відмову НАТО від включення України до Альянсу. Про це заступник голови МЗС РФ Андрій Руденко сказав журналістам. Руденко зазначив, що російська сторона не передавала Україні своїх пропозицій, "але, звичайно, Україна в курсі, як і всі інші".
На запитання, чи вважають можливим у Москві підключення України до переговорів, він сказав, що "на даному етапі [у МЗС] не бачать необхідності її участі".
Заступник міністра закордонних справ РФ Сергій Рябков також заявляв, що Росія запропонувала США вести переговори про "гарантії безпеки" виключно на двосторонній основі, оскільки, на його думку, залучення інших країн у такі переговори призведе до того, що все буде "утоплено у дебатах і словоблудії".
“Ми повинні покласти край просуванню НАТО, натовської інфраструктури, натовських можливостей далі на схід. Ми маємо виключити вступ України до НАТО. Ми повинні гарантувати нашу безпеку принаймні в тих параметрах і на тих рубежах, які ми мали на момент укладання Основоположного акта Росія-НАТО у 1997 році. Я не переказуватиму все те, що давно обговорюється в публічному просторі, що отримало багато відгуків і на Заході, і коментарів у нас. Я просто хочу наголосити: американська сторона знає про наші пріоритети, наші уподобання. Помічник президента США з національної безпеки Джейк Салліван контактує з високопосадовцями у Москві”, — уточнив Рябков.

Путін не дав відповіді про можливість вторгнення в Україну

Політолог Віталій Портніков вважає, що Путін і не міг дати на запитання щодо гарантій ненападу жодної відповіді журналістам на щорічній прес-конференції, і на те є причина.
Тому що якби Путін чітко сказав би, що Росія на Україну не нападатиме, це послабило б напругу. А Путіну необхідно – особливо напередодні переговорів американських та російських представників у Женеві – щоб напруга лише посилювалася. Інакше адміністрацію Байдена неможливо буде спонукати до згоди з хоча б частиною путінських "пропозицій з безпеки".
При цьому Путін намагається довести, що головна проблема – це не можливий напад Росії на Україну. Головна проблема – це можливий напад України на Росію. І це зовсім не жарт. Україна, нібито, - штучна держава, придумана більшовиками та відновлена ​​Заходом для того, щоб послабити Росію. Росія і з цим ніби погодилася і працювала з усіма її президентами, допоки не стався "державний переворот 2014 року". Тоді Росія просто не могла залишити у біді мешканців Криму та Донбасу. При цьому на Донбасі вона – не сторона конфлікту, а посередник. А Україна – сторона конфлікту, яка не виконує Мінські домовленості, не розмовляє із "представниками Донбасу" та готується до військового нападу на Донбас. А щоб відвернути увагу від цих українських приготувань, говорять про можливий напад Росії – хоч ми й не говоримо, що не нападемо. При цьому Україну хочуть втягнути в НАТО та розмістити на її території ударні озброєння. І це при тому, що Київ прагне військовим шляхом вирішити проблему Донбасу і навіть Криму – невипадково ж проводять "Кримську платформу" вже після того, як "у кулуарах пообіцяли", що до питання Криму не повертатимуться. Тому це не Росія має надавати гарантії безпеки Україні. Цей захід повинен дати гарантії Росії – і негайно!
Журналістка Sky News поставила Путіну пряме питання: чи може він гарантувати, що нового вторгнення РФ в Україну не буде.
Лідер РФ сказав, що дії залежатимуть не від переговорів, а від "безумовного забезпечення безпеки Росії".
"Ну чого тут незрозумілого? Ми чи ставимо ракети поруч із кордонами США? Ні! Це США прийшли зі своїми ракетами до нашого будинку – на порозі нашого будинку вже є!" - На підвищених тонах поскаржився Путін.
На тлі цього він вважає, що вимоги про "гарантії безпеки", передані Росією Штатам, не є "чимось надмірним" та "чимось незвичайним".
Також він згадав про спірні домовленості 90-х років про нерозширення НАТО на схід "ні на один дюйм" (Альянс стверджує, що таких угод не було, а в РФ наполягають, що домовленості було досягнуто в усній формі, – ред.). За його словами, Росія "рік у рік" висловлювала "заклопотаність" діями НАТО, але Альянс і РФ нібито "живуть у різних світах": "Ні, йдіть ви зі своїми заклопотаностями! Робитимемо те, що вважаємо за потрібне".
"Надули! Нахабно обдурили!" – обурився Путін, заявивши про п'ять хвиль розширення НАТО та побоювання з приводу перспектив вступу України до Альянсу та появи поряд із РФ натовських баз та озброєння.
"А ви вимагаєте від мене якихось гарантій. Ви повинні нам дати гарантії! Ви! І негайно зараз! А не забалтувати це десятиліттями", – заявив Путін. 

Портніков цікавиться

Відкритим залишається питання, чого насправді Путін хоче досягти на цих консультаціях і як він поводитиметься, коли переконається, що з головними його вимогами, пов'язаними з гарантіями нерозширення НАТО та неозброєння України, на Заході погоджуватися не збираються. Чи повернеться російський президент до ідеї вторгнення, чи вирішить уявити досягнуті домовленості – наприклад, про обмеження розміщення ракетних озброєнь, яких поблизу російських кордонів і так ні – як велику перемогу? І як у цю перемогу впишеться сам факт того, що Україна залишиться існувати і зможе сама сама визначати свою долю?

Нагадаємо

У грудні Росія опублікувала проект договору із США та НАТО. Вона вимагає від Заходу не приймати Україну та інші країни колишнього СРСР до Альянсу, не вести з ними військового співробітництва. Більше того, Москва вимагає взагалі припинити розширення військового блоку.
У США ще не дали відповіді росіянам. У Білому домі заявили, що не підуть на компроміс за ключовими принципами, на яких будується європейська безпека, включно з тим, що всі країни мають право вирішувати своє майбутнє і зовнішню політику.
Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг пообіцяв, що Альянс ніколи не піде на компроміс у питаннях безпеки України.
У Держдепі США заявили, що готові говорити про НАТО з Кремлем за однієї умови – переговори мають відбуватися не лише між Вашингтоном та Москвою, а й за участю європейських союзників США.
Понад 120 тис. російських військових перебувають на відстані 200 км та 143,5 тис. військових за 400 км від російсько-українського кордону. Про це повідомив секретар Ради національної безпеки та оборони України Олексій Данилов під час брифінгу на Прикарпатті.
За оцінками західної розвідки, Росія розмістила до 100 тис. військовослужбовців біля кордону з Україною, там також є танки та артилерія. У Вашингтоні вважають, що до кінця січня 2022 кількість військовослужбовців на кордоні може зрости до 175 тис. осіб.
НАТО "ніколи не обіцяло не розширюватися на Схід", це випливає з низки міжнародних договорів, союзники заперечують, що подібні обіцянки будь-коли давалися, заявив в інтерв'ю агентству dpa генсек Північноатлантичного альянсу Йенс Столтенберг.
Також Білий дім не готовий підтвердити, що переговори з РФ з безпеки пройдуть у січні в Женеві, заявила журналістам прес-секретар Білого дому Джен Псакі. 

ІнфоКава за матеріалами ЗМІ


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини