"Підтримати"
Новини
Всі новини

Жінкам до призову приготуватись: юрист про нововведення, а соцмережі про приколи (Доповнено)

Жінкам до призову приготуватись: юрист про нововведення, а соцмережі про приколи (Доповнено)

У ЗМІ з’явився наказ Міністерства оборони, яким було розширено перелік професій, який зобов’язує жінок стати на військовий облік. Зокрема, у список додали медійників та комунікаційників усіх категорій - журналістів, операторів, піарників, видавців, бібліотекарів, перекладачів, медиків, аналітиків, фінансистів, науковців, менеджерів різного профілю, ветеринарів. Інформація про розширення списку викликала чималий суспільний резонанс. 

В оприлюдненому напередодні наказі Міністерства оборони щодо розширення переліку професій, який зобовʼязує жінок стати на військовий облік, принаймні не йдеться про призов на строкову службу. Про це УНН сказала юристка ГО "Юридична сотня" Марія Звягінцева.
“Про призов на строкову службу не йдеться взагалі. У нас є закон про військовий обов’язок і військову службу, і він передбачає призов на строкову службу лише громадян чоловічої статі від 18 до 27 років. Про призов на строкову службу жінок як не йшлось, так і не йдеться, оскільки змін до закону внесено не було”, - сказала юрист.
“Відповідно до цього ж закону, жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. Тобто, якщо це буде призов – це швидше за все буде призов саме за мобілізацією. У мирний час – а зараз, незважаючи на наявність особливого періоду, таки режим мирного часу (з особливостями особливого періоду, вибачте за тавтологію), - жінки можуть бути прийняті на військову службу тільки за контрактом”, - додала юрист.
Вона зауважила, що про наслідки наказу, якщо він дійсно мав місце, наразі говорити дуже важко, адже тексту наказу на офіційних електронних джерелах – сайті Міноборони, Верховної Ради тощо - немає, щоб його проаналізувати. А текст, оприлюднений на неофіційних порталах, може і не бути "залізним" - достовірним на 100%. До того ж, він викликає чимало запитань. 

“Той текст, який є — просто містить перелік професій і спеціальностей, які відтепер беруться на військовий облік, саме в контексті жінок. Раніше цей перелік затверджувався постановою Кабміну і був доволі обмеженим — там були медики, картографісти, деякі інші спеціальності. Зараз цей перелік розширився, мабуть, не буде перебільшенням сказати, разів в 100. Там і фотографи, і юристи, і менеджери, працівники пошти — дуже багато спеціальностей”, — зазначила юрист.
На уточнююче запитання щодо вагітних жінок або жінок із дітьми, вона зазначила — поки що така інформація відсутня.
“Що стосується вагітних, жінок з малолітніми дітьми — нічого не написано. Тобто, із загальних правил щодо військового обліку ми можемо зробити висновок: це ті, які підпадають по віку, оскільки на військовий облік не беруться люди старше 60 років, і ті, які не придатні до військової служби за станом здоров’я. Є підстави говорити, що такі винятки дійсно є. Все інше — поки сказати не можна”, — пояснила юрист.
Також, з її слів, виникають запитання щодо обліку ФОПів.
“Тобто, якщо з працюючими жінками все зрозуміло, постанову на облік контролює роботодавець і перевіряє при прийнятті на роботу, якщо це новий працівник, то як буде із самозайнятими жінками, які працюють як підприємці або надають послуги адвокатів, нотаріусів — теж не зовсім ясно”, — зазначає фахівець.
На її особисту думку, якщо спеціальність цих жінок підпадає під новий перелік, вони будуть зобов’язані стати на облік, однак перевірити це наразі не видається можливим. Також, вказує Звягінцева, у тексті наказу, що був опублікований на неофіційних джерелах, немає ніяких посилань на граничні строки постановки жінок на облік.
“Оскільки зараз до нас звертаються призовники, військовозобов’язані чоловіки зі скаргами на діяльність територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (колишніх військкоматів) з тим, що "вони не працюють“, "я прийшов у неприйомний день“, чи "не можу пройти медкомісію, тому що довго чекати“ — тому я в даний момент не знаю, як це буде для жінок... Питання тому, що на сьогоднішній день КУпАП (Кодекс України про адміністративні правопорушення — ред.) передбачає відповідальність за порушення правил обліку, у тому числі військовозобов’язаними, і накладається штраф в умовах особливого періоду — це йде як обтяжуюча обставина. Але питання у тому, що, якщо немає кінцевої дати, коли треба буде виконати ці вимоги, відповідно говорити про якесь адміністративне правопорушення і покладення відповідальності теж неможливо”, — зауважила юрист.
“Щодо саме жінок-військовозобов’язаних, то у них, з тих джерел які ми проаналізували, якоїсь кінцевої дати, коли всі мають виконати цей обов’язок, наразі немає”, — додала юрист.

Ліга.Нет

* * *

За інформацією, що була озвучена на брифінгу МОУ та ЗСУ, жінки мають стати на військовий облік до кінця 2022 року. Як розповів начальник управління персоналу штабу КСВ ЗСУ Роман Горбач, в результаті у Міноборони хочуть отримати уявлення щодо дефіцитних військовооблікових спеціальностей, які у разі необхідності можуть бути використані для оборони держави у майбутньому.

На облік жінок будуть ставити так само, як і чоловіків. Тобто, громадянка, професія якої підпадає під визначений перелік, має протягом 2022 року подзвонити до територіального центру комплектування, уточнити, чи її професія є в переліку, якщо є - прибути до центру, написати відповідну заяву, надати необхідний пакет документів та пройти медкомісію.

На облік мають стати всі жінки віком від 18 до 60 років, професії яких було визначено Міноборони і які є придатними для цього за станом здоров’я. Вагітність та наявність малолітніх дітей зобов’язання не скасовує.

У разі ж порушення правил військового обліку громадянки будуть змушені сплатити штраф до 1,5 тис. грн, а роботодавці — до 8,5 тис. грн.

При цьому у ЗСУ запевняють, що жінок з нового переліку спеціальностей будуть призивати для несення військової служби лише у разі введення воєнного стану, або в особливий період під час мобілізації, а жінок з дітьми призивати не будуть.


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме