"Підтримати"
Новини
Всі новини

Країна мрії: навіщо та кому Зеленський у своєму посланні продавав свої "перемоги"

Країна мрії: навіщо та кому Зеленський у своєму посланні продавав свої "перемоги"

Президент України Володимир Зеленський в середу, 1 грудня, виступив з традиційним щорічним посланням до Верховної Ради про внутрішнє і зовнішнє становище України. Загалом це Послання можна розцінювати як спробу перебити суспільний негатив, бо воно практично не торкнулося гострих кутів української дійсності і сприймається радше як передвиборча агітка, як суцільна президентська "перемога". 

"30 років тому ми зробили великий крок, але не пішли далі. Ми здобули незалежну Україну, але так і не почали будувати незалежність. Незалежну від чужої думки та чужих інтересів. Країну, де закон вирішує все, а не для одного вирішує все і всіх це закон... Де політики працюють на 100% громадян, а не на 20% ВВП одного громадянина", - сказав Зеленський.

Приготування до президентського спічу в парламенті почалися заздалегідь: нардепам-"слугам" роздали футболки з написом "За президента! Проти олігархів", які, втім, одягли далеко не всі "більшовики". Мало того, деякі представники монобільшості зовсім сконфузилися, приховавши "президентські" футболки так, що напис на них читався "президент, ти – олігарх".
У самому зверненні Зеленський роздав багато "смачних" обіцянок про матеріальні виплати і сипав гарними цифрами мов із рогу достатку.
Серед них президент, зокрема, згадав про зменшення зовнішнього держборгу та низькі ставки під кредити.

"Вперше, починаючи з того ж 2013 року, ми знизимо держборг до рівня нижче 50% ВВП", - заявив Зеленський, відразу при цьому збрехавши.

 Справа в тому, що в проект держбюджету на 2022 рік, актуальний на даний момент, закладено зниження співвідношення державного боргу до ВВП до 57,6% порівняно з очікуваними 64,7% у бюджеті поточного року.
Крім того, президент заявив, що у 2021 році буде рекордний ВВП у доларовому вираженні порівняно з 2008 та 2013 роками, у чому заслуги нинішньої влади, щоправда, немає – вплинула висока інфляція, яку українці вже відчули на собі. На відміну від зростання ВВП...
Втішив наївних прихильників Зеленський ще й п'ятивідсотковими кредитними ставками, які, втім, будуть доступні лише "чесним платникам податків", без конкретизації відповідних критеріїв.
Не міг не згадати президент і про тему, що хвилює більшість українців, - комунальні тарифи.

"Підвищення тарифів - це вперше не про Україну", - заявив глава держави та пообіцяв нову програму тепломодернізації та енергонезалежності України, яка дозволить Україні "вперше отримати справжню енергетичну незалежність".

Щоправда, він чомусь не врахував, що енергонезалежність досягається не лише термомодернізацією, а й збільшенням видобутку власних енергоносіїв, програму якої "Нафтогаз" оглушливо провалив. Нагадаємо, видобуток "блакитного палива" останніми роками в Україні неухильно скорочується, незважаючи на різні заяви наших топ-чиновників.
Де тарифи – там і підвищення зарплат, подумали на Банковій: президент у посланні пообіцяв гідну оплату праці лікарям, похвалявшись ефективною боротьбою з пандемією – на сьогодні, мовляв, зроблено 24 мільйони щеплень. Щоправда, про провал кампанії з вакцинації Зеленський не сказав а ні слова, як і про рекордну смертність від ковіду в Україні. Втім, і з зарплатами лікарів теж не все гаразд. Більше того, тут глава держави теж злукавив, адже спочатку гальмував реформу медицини, яка передбачала нову систему фінансування роботи медиків ще з початку 2021 року.
Звичайно, не забув Зеленський похвалитися і "рекордним" будівництвом доріг та мостів: у планах "Великого будівництва" на наступні два роки - збудувати 15 тис. км доріг та 810 мостів. У планах також запуск державної авіакомпанії, яка через чотири роки має налічувати 20 літаків.
Картину загального благоденства президент продовжив обіцянкою закрити наступного року чергу на житло для ветеранів війни на Донбасі, що виглядає абсолютно нічим не підкріпленою заявою.
Але, напевно, найгучнішою обіцянкою Зеленського став закон про економічний паспорт українця. Суть цієї ідеї в тому, що кошти від ренти за використання надр накопичуватимуться на персональних рахунках дітей громадян України (народжених у 2019 році та пізніше), які після досягнення повноліття зможуть використати для оплати освіти в Україні або купівлі житла. Відповідний проект Зеленський пообіцяв внести до Ради до кінця року.
Безперечно, як політтехнологічний прийом ця заява виглядає дуже красиво: рейтинги влади підвищаться зараз, а виконувати обіцянки (або "зіскакувати" з цієї авантюри) через багато років буде зовсім інша команда. Втім, навіть наступного року на її виконання потрібно буде закласти до бюджету цілком конкретні, чималі суми, які явно перевищують кілька мільярдів на роздачу "Вовиної тисячі".
Повторив Зеленський і обіцянку внести до парламенту законопроект про подвійне громадянство, який анонсував як крок назустріч українцям із західної діаспори.

"Я знаю, наскільки важливим для українців, які проживають у США, ЄС, Канаді, є питання множинного громадянства. Сьогодні я вношу відповідний законопроект на розгляд парламенту. Нас 65 мільйонів", - сказав Зеленський.

Також глава держави вважає, що Україна позбулася бюрократії та корупції завдяки запуску програми "Дія".

"Тепер призначити або перерахувати пенсію нашим людям похилого віку зможе не жінка в кабінеті, а онук на дивані. Ми вже починаємо запуск цієї функції, і "Дія" охопить усіх українців, незалежно від віку", - вважає президент, мабуть, забувши, що далеко не все вікове населення України користується смартфонами.

Але найважливішу піднаготну у подвійному громадянстві та запуску "Дії" для пенсіонерів експерти бачать у тому, що таким чином змінюється вся електоральна картина, а саме додається 8-10 млн. виборців, які голосують у додатку Мінцифри.
Мимоволі згадується "чудовий" досвід електронного волевиявлення в Росії, коли результати останніх виборів до Держдуми малювались у Москві - у Центрвиборчкомі.
І, звичайно, "привіт" Рінату.
Окрім усіляких благостних картинок майбутнього, Зеленський не забув про головну тему останнього часу - олігархів, з якими, на його думку, вперше за 30 років розпочали системну боротьбу, яка буде успішною та закінчиться перемогою. При цьому президент не забув кілька разів побічно – але абсолютно недвозначно – згадати про найбагатшого українця Ріната Ахметова, зазначивши, що одна людина не може володіти 20% ВВП країни.
Як сказав "Апострофу" політолог Ярослав Макітра, незважаючи на живу манеру подачі, не зовсім зрозуміло, до яких адресатів звертається президент.

"Дивлячись на президентські рейтинги рівня довіри, що падають, все ж є бачення, що більша частина громадян, слухаючи президента, не звертає уваги, що саме сказано, сприймає це як негатив, і певні фрази навіть вириваються з контексту. Загалом, є акцент на негативі. Тому сам собою виступ досить непоганий, особливо на тлі провальної прес-конференції (у п'ятницю, 26 листопада, Зеленський протягом шести годин спілкувався з журналістами - "Апостроф"), але зовсім не факт, що це дасть якісь серйозні електоральні показники, бо є виступ президента, і є все інше, що робиться в державі", - каже Макітра.

На думку Макітри, послання дозволить лише частково перебити негатив, але якщо не буде серйозних змін інформаційної політики та інших політичних процесів, то сам собою виступ Зеленського кардинально не змінить ситуацію. Та й той факт, що рівень довіри до президента в суспільстві падає, одним виступом, навіть непоганим, напевно, не врятувати.
Колега Макітри Володимир Фесенко звертає увагу "Апострофа" на те, що акцент у посланні зроблено на соціально-економічну проблематику, і в цьому є інтерес президента: там багато ідей, які стосуються простих громадян.

"Взяти той же економічний паспорт. Гроші від природної ренти повинні йти не олігархам, а молодому поколінню. І якщо цю ідею буде реалізовано, суми не будуть, напевно, астрономічними, у нас все-таки не Емірати, але це те, що отримає конкретний громадянин, це тема, де працює інтерес простого українця, так само тема кредитування пільгового кредитування, тут ставка не на якісь цільові групи, а на простого українця, тобто це звернення в широкому сенсі до тих виборців, які хочуть уникнути ідеологічних конфліктів постмайданного періоду і хочуть підвищення рівня якості життя, це, по суті, його чи нинішні, чи колишні виборці, ті хто за нього проголосував у 2019 році, він з ними хоче відновити такий діалог, а наскільки це буде успішно – залежить від успішності реалізації цих ініціатив", - каже Фесенко.

Він також вважає, що повністю перебити негатив у бік влади послання навряд чи зможе, тому що емоції тих, хто проти Зеленського, не зміняться від цього послання.

"Важливим є вплив послання на тих, хто вагається, не за і не проти Зеленського. У них критична оцінка щодо багато чого з того, що сталося в країні за останні два роки, є розчарування, але немає ненависті до Зеленського. Тому ці люди визначатимуть подальшу ситуацію в країні", - зазначає Фесенко.

За словами політичного експерта Ярослава Божка, Зеленський намагався подати звернення максимально емоційно, орієнтуючись на простого рядового українця, який не дуже розуміється на політиці.

"Президент орієнтується на простого, найбільш невибагливого в політичному сенсі українця, і говорити тут про регіональний чи віковий розріз досить важко, але ми розуміємо, що його електорат — це люди, які значною мірою аполітичні. Це була презентація досягнень, з якими частково можна погодитись, а частково - ні, адже значна частина сказаних ним речей лише частково реалізуються, і реалізуються не без скандалів", - стверджує Фесенко.

Водночас, Зеленський не працює з тими електоральними групами, які заточені на його критику.

"Людям, більш зануреним у політичні комунікації та в політичну проблематику, здаються важливими речі, що не згадані в посланні, і на них президент якраз не робить ставку. Але ми розуміємо, що Зеленський хоче капсулювати критику, щоб вона залишалася в межах невеликих груп, насамперед - активістських, з якими його кампанія фактично не працює", - підсумовує Божко.

Судячи з останніх соціологічних опитувань, така тактика не працює - підтримка Зеленського стрімко падає, а його "слуги", які регулярно потрапляють у скандали, йдуть униз із неймовірною швидкістю.

Тези Послання

Про економіку
Золотовалютні резерви України зросли і сьогодні сягають 30 мільярдів доларів. "Це є найвищим показником з 2013 року. Вперше в історії незалежної України ставка кредитів для малого та середнього бізнесів опустилася нижче за 10%. Зараз це в середньому 9 та 7 відсотків", - сказав президент. За його словами, державний борг України буде знижено до рівня менше ніж 50% від ВВП за підсумками 2021 року.

"У 2021 році розмір економіки України вперше досягне рекордного рівня за період незалежності - перевищить $190 млрд. Це більше, ніж у докризовому 2008 році та в 2013 році. Вперше з 2013 року ми знизимо державний борг до рівня нижче 50% від ВВП", - заявив президент.

Про економічний паспорт
Зеленський привітав Раду з ухваленням законопроекту 5600, який підняв ренту на видобуток природних ресурсів. Президент до 10 грудня вносить до Ради законопроект про економічний паспорт українця. У ньому плата за використання українських надр накопичуватиметься на рахунках дітей громадян України. Їх можна буде витратити на навчання та купівлю житла в Україні.

Про кредитну програму
Президент анонсував старт кредитної програми під 5% на купівлю житла, електромобіля чи перенавчання для нової професії.

Про зарплати
Зарплата лікарів за рік зросла вдвічі. З 1 січня вона становитиме мінімум 20 000 грн, середня зарплата медиків становитиме 24 000 грн.
Він також нагадав, що мінімальна заробітна плата в Україні з 1 грудня становить 6500 грн.

Про житло для ветеранів

"Я пишаюся тим, що у 2022 році ми, вперше з початку війни на сході України, вперше повністю закриємо чергу на квартири для всіх ветеранів війни. Відразу після ветеранів ми розпочинаємо такий самий процес для всіх наших військовослужбовців", - заявив Зеленський.

Про пенсіонерів
Президент Зеленський заявив, що запущено програму доплат до пенсій для людей віком 75+. Найближчим часом Рада розгляне законопроект щодо пенсійної системи.

Про нагороди школярам
Переможці шкільних олімпіад отримуватимуть по 100 тисяч гривень.

Про Крим та Донбас
Зеленський заявив, що без прямого діалогу з РФ конфлікт на Донбасі не буде завершено. Він додав, що не боїться прямого діалогу з РФ, і знає, які країни вдають, що підтримують Україну:

"І ми повинні говорити, знаючи, що у нас сильна, потужна армія! І не боятись говорити один одному правду! Якщо ми хочемо повернути Донбас – давайте! А якщо ми не хочемо – хочемо просто ходити про це говорити, давайте нічого не робити!" - сказав Президент.

Нагадав про 47 країн-учасниць "Кримської платформи", резолюцію ООН, де документи щодо неї будуть закріплені, а також ухвалений закон про "корінні народи", який визнає татар корінною національністю України.

"Повертати Крим ми будемо не лише на білбордах", – сказав Зеленський.

Для молоді Криму та непідконтрольного Донбасу вища освіта в Україні буде доступна без ЗНО.

Про подвійне громадянство
Президент внесе до Ради законопроект про подвійне громадянство для діаспори: "Нас 65 мільйонів! Вперше українці з усього світу почуватимуться не діаспорою, не людьми українського походження, а громадянами України".

Про додаток "Дія"
Україна стала першою країною, яка запровадила цифрові паспорти та водійські права. З сьогоднішнього дня запроваджується послуга зі зміни місця прописки онлайн.

“Вже зараз відкрити ФОП можна відкрити за 10 хвилин. Для цього ми нарешті запускаємо “Дія. Сіті", - заявив президент.

Про перепис населення
Україна проведе перепис населення спільно з Apple у лютому 2023 року.

Про "Північний потік 2"
Окремо Зеленський нагадав про загрозу "Північного потоку-2" та подякував усім міжнародним партнерам за зусилля у опорі запуску газопроводу.

Про УНА
Українська національна авіакомпанія (UNA) налічуватиме 20 повітряних суден до 2025 року. По всій країні побудують аеропорти. У тому числі на Закарпатті та Донбасі.

Про будівництво

"Україна та добрі дороги — слова синоніми. Ми побудували 13 000 км доріг. Мета 15 000 км доріг за 2 роки" — заявив президент.

Пообіцяв за наступні 2 роки збудувати 810 мостів та мостових переходів в Україні. Також в Україні збудують завод з виготовлення військових дронів.

Про флот і танки
Україна відновлює науковий морський флот, цього року з'явилося 2 нових судна для експедицій на Антарктиду та вивчення світового океану. Також він сказав, що "вперше за довгі роки ми почали будувати у Харкові наші танки, сучасні українські танки".

Денис Захаров, Костянтин Соборний, Сергій Прилуцький, Апостроф


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини