"Підтримати"
Новини
Всі новини

Наші пращури робили собі одяг уже 120 тисяч років тому

Такий висновок експерти зробили після вивчення стародавніх кістяних інструментів, які використовувалися для обробки хутра та зняття шкур. Нове дослідження вчених описує понад 60 кістяних інструментів, які група експертів виявила в печері Контребаньє у Марокко. Дослідження було опубліковано у журналі iScience.

Вчені розглядають ці знахідки як доказ раннього застосування кістяних знарядь для виготовлення одягу понад 120 000 років тому.
Винахід одягу та розробка інструментів, необхідних для одягу, вважаються найважливішими віхами в історії людства, що знаменують прориви в когнітивній та культурній еволюції.
Більше того, археологи вважають, що ці розробки дозволили раннім людям розширити свою нішу з плейстоценової Африки в нові середовища, що характеризуються іншим холоднішим кліматом.
"Знахідка з печери Контребандьє виявилася старшою за інструменти з Бломбоси", - зазначив співавтор дослідження і палеоантрополог з Університету штату Арізона, Кертіс Мареан.
Доктор Емілі Халлетт з Інституту історії людства Макса Планка вивчала останки хребетних тварин із печери Контребаньє, датовані від 120 000 до 90 000 років.
Заради хутра люди в печері Контрабандьє знімали шкуру з м'ясоїдних тварин.
"У цій печері знайдено три види хижаків зі слідами шкіри на кістках: лисиця Руппелла, золотий вовк (відоміший як африканський шакал) і дика кішка", - сказала Халлетт.
"Сліди порізів на цих кістках хижаків обмежені ділянками, де робляться надрізи для видалення вовни, тобто на ділянках скелета, пов'язаних з видаленням м'яса, немає слідів порізів", - зазначили вчені.
Серед 12 000 фрагментів кісток доктор Халлетт виявила понад 60, які застосовувалися людьми як інструменти. Вона також виявила сліди порізів на кістках м'ясоїдних тварин, що свідчать про те, що мешканці печери Контребандьє не переробляли тварин на м'ясо, а знімали з них шкуру для хутра.
"Поєднання кісток м'ясоїдних тварин зі слідами зняття шкіри та кістяних інструментів, що використовувалися для обробки хутра, дає дуже переконливі докази існування раннього одягу в археологічному літописі", - пояснила Халлетт.
З приблизно 12000 кісткових фрагментів, знайдених на цьому місці, Халлетт ідентифікувала понад 60 кісток тварин, які були змінені людьми для використання як інструменти. Зразки порізів на кістках збігалися з інструментами, знайденими інших археологічних розкопках, які використовувалися для обробки шкіри.
"Малоймовірно, що органічні матеріали, такі як шкіра і хутро, збережуться в таких старих відкладеннях, тому, як археологи, ми залишилися з доказами, включаючи інструменти та кістки тварин, які зберігають сліди зняття шкіри", - сказала Халлетт.
"Ми можемо зіставити ці свідчення і припустити, що люди використовували кістяні інструменти для виготовлення шкіри та хутра, які, ймовірно, використовувалися для виготовлення одягу", - додала вона.
Кістяні гармати з печери Контребандьє демонструють, що приблизно 120 000 років тому Homo sapiens почали посилено використовувати кістки для виконання конкретних завдань, включаючи обробку шкіри та хутра.
Халлетт вважає, що, враховуючи спеціалізацію цих інструментів, вони, ймовірно, є частиною більшої та найдавнішої традиції. За її словами, генетичні дослідження вошей, проведені іншими дослідниками, припускають, що одяг з'явився не менше ніж 170 000 років тому в Африці.
"Ці інструменти, швидше за все, використовувалися для виготовлення одягу, і цікаво, що археологічні дані та генетичні свідчення вказують на давнє походження одягу в Африці", - сказала Халлетт.Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме