"Підтримати"
Новини
Всі новини

Україна розчарована - Угорщина обурена: порушення договорів про дружбу та газ

Уряд Угорщини 27 вересня підписав новий контракт на постачання газу з Росії в обхід України - через Сербію і Австрію. У МЗС України заявили, що здивовані і розчаровані рішенням угорської влади укласти черговий довгостроковий контракт з "Газпромом", що порушує довгострокові договори України та Угорщини про основу добросусідства і співробітництва. Про це пише Оbozrevatel.

Такий крок Угорщини офіційний Київ розцінив як "рішення, ухвалене на догоду Кремлю". Про це повідомили в МЗС України. Ба більше, у зовнішньополітичному відомстві впевнені: новий контракт Угорщини і РФ порушує українсько-угорські домовленості. Зокрема, йдеться про Договір про основи добросусідства та співробітництва між Україною і Угорською Республікою від 6 грудня 1991 року.
"Вважаємо це суто політичним, економічно необґрунтованим рішенням, ухваленим на догоду Кремлю і на шкоду національним інтересам України й українсько-угорським відносинам, яке не відповідає принципам Договору про основи добросусідства та співробітництва між Україною і Угорською Республікою від 6 грудня 1991 року", – повідомили в МЗС.
Окрім цього, Україна звернеться до Єврокомісії про надання оцінки відповідності нової газової угоди між РФ і Угорщиною європейському законодавству в галузі енергетики. Також МЗС ініціювало перенесення Спільної міжурядової українсько-угорської комісії на більш пізній термін.
У пресслужбі МЗС зазначили, що Угорщині й надалі вигідніше отримувати газ транзитом через ГТС України. Вона дозволяє найкоротшим шляхом безперебійно постачати газ в європейські країни.
Раніше глава "Оператора ГТС України" Сергій Макогон уже попереджав, що новий газовий контракт між РФ і Угорщиною означає, що Росія буде поставляти газ в Угорщину за невигідним маршрутом. Це, на думку Макогона, потрібно для тиску на Україну.
Угорщина узгодила контракт із "Газпромом" на поставку газу до кінця 2036 року. Умови угоди можна буде змінити тільки через 10 років після початку дії контракту.
Церемонія пройшла 27 вересня в Будапешті. На ній були присутні заступниця голови правління, гендиректорка "Газпром експорт" Олена Бурмістрова та глава МЗС Угорщини Петер Сіярто.
Угорщина буде отримувати 4,5 млрд куб. м газу на рік. При цьому з них 3,5 млрд поставлять через Сербію, 1 млрд – через Австрію, про це повідомляє "РИА Новости".
Поставки газу з РФ в Угорщину повинні початися вже з 1 жовтня 2021 року.
Газ буде йти замість прямого маршруту Росія – Україна – Угорщина через більш складний і довгий РФ – Туреччина – Болгарія – Сербія – Угорщина.
Нагадаємо, Угорщина перебуває в серйозній залежності від поставок російського газу. У 2020 році держава купила у РФ 8,64 млрд куб. газу, а за перші пів року 2020-го – 3,9 млрд куб. І це при тому, що річна потреба Угорщини в газі оцінюється приблизно в 10 млрд куб.
Розширення газотранспортної перемички між Сербією і Угорщиною до потужності в 8,5 млрд куб. м на рік відклали з жовтня 2022 року на жовтень 2023-го. Причиною стала загроза санкцій із боку США. Зазначимо, що Сербія з 1 січня 2021-го почала отримувати російський газ через газопровід "Турецький потік", який іде в обхід України.
Генеральний директор компанії "Оператор ГТС України" Сергій Макогон повідомив, що транзит газу до Угорщини через Україну можуть повністю зупинити, незважаючи на контракт, який діє до 2024 року.
* * *
Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто, після повідомлення про звернення України до європейських посередників, 27 вересня звинуватив Київ у "втручанні" у внутрішні справи його країни. Про це він заявив на пресконференції після підписання нового контракту про постачання газу з Росії до Угорщини в обхід України у відповідь на критику цієї угоди з боку українського зовнішньополітичного відомства, пише Bloomberg.
https://www.bloomberg.com/news/
"Говоріть що завгодно, енергопостачання – це питання безпеки, суверенітету та економіки, а не політичне", – написав Сіярто у Facebook.
За словами глави МЗС Угорщини, внаслідок досягнутої угоди громадяни країни зможуть і далі платити "одну з найнижчих цін на газ у всій Європі".


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини