"Підтримати"
Новини
Всі новини

Близько $ 50 млрд бажають дістати з під матрасів українців "слуги народу"

Верховна Рада підтримала президентський законопроект №5153, який вводить одноразове декларування активів фізичних осіб для легалізації своїх доходів. За документ про податкову амністію проголосували 243 нардепа. Тепер кожен громадянин зможе одноразово подати декларацію про доходи, що не були легалізовані, і сплатити з них мінімальний податок. Як буде працювати податкова амністія, розповів Апостроф TV один з авторів законопроекту, народний депутат від фракції "Слуга народу" Данило Гетманцев.

- Розкажіть, будь ласка, звичайними словами, а не словами політика, що передбачено законом про податкову амністію? Та що чекає на звичайних українців? Ви, до речі, один з авторів законопроекту.

- Давайте почнемо з найголовнішого. Податкова амністія – це право. Право кожного громадянина, яким він може скористатися, а може не скористатися, якщо в нього немає на це волі. Це право задекларувати в Державній податковій службі певну суму коштів, яку особа отримала в минулому з ухиленням від сплати податків.

Задекларувати – тобто подати декларацію, сплатити 5% від цієї суми і далі вільно використовувати ці гроші без будь-яких обмежень, без будь-яких наслідків. Ніхто не зможе запитати в цієї людини, звідки ці гроші. А якщо навіть і запитає, вона може показати нульову декларацію та цим пояснити походження своїх коштів.

5% - ставка для грошових та негрошових активів на території України, а 9% - для активів, які перебувають за кордоном. Досить простий механізм, досить доступна процедура.

Ми розробляли цю процедуру на базі двох надуспішних податкових амністій у світі – це Аргентина та Індонезія. Власне, беручи їхній досвід, ми запровадили ще простіший механізм роботи цієї податкової амністії, який повинен дати можливість нашим громадянам вийти в білу, дістати свої гроші з-під матраців. Знову ж таки, якщо вони хочуть. Це дуже важливо розуміти. Або повернути свої гроші в Україну і тут змусити їх працювати на власників.

- Трошки незрозуміло про гроші, які знаходяться на рахунках в українських банках. Якщо ви кладете якісь великі кошти, то все одно при заповненні анкети вам потрібно показати, звідки вони надійшли. Наприклад, людина збирала 10 років з діяльності ФОПів та накопичила два мільйони гривень. Чи достатньо того, що ці гроші заходили через ФОП, що є накладні? Чи потрібно через нульову декларацію їх буде проганяти? Чи чорний нал, який був покладений туди. Про які гроші мова?

- Будь-які гроші, які особа має у власності, можна покласти на спеціально відкритий рахунок в банку. Це не будь-який рахунок, це рахунки, які спеціально відкриваються під податкову амністію. Якщо громадянин хоче взяти участь в амністії, він бере свої гроші і кладе на цей рахунок в банку – показує, що ці гроші в нього є, – і подає одночасно з цим податкову декларацію до Державної податкової служби. Все – процедура амністії завершена.

- Це гроші, у яких не було до сьогоднішнього дня ніякого підтвердження?

- Так, безперечно. Людина не повинна накладними чи якимись іншими документами доводити походження цих коштів.

- Якщо в людини, наприклад, є 500 тисяч гривень, які вона збирала з заробітної плати. Є офіційна трудова книжка. Це є підтвердженням легальності цих грошей, та чи потрібно буде платити з них податок?

- Якщо гроші отримані зі сплатою податків, то вони не підлягають амністії взагалі. В межах того, як людина отримувала гроші зі сплатою податків, їх не треба нести в банк та легалізувати. Вони вже є "білими".

- Виходить, що підлягає амністії все те, де не можна показати, яким чином прийшли кошти?

- Так.

- З цім розібралися. Йдемо далі. Що буде з тими людьми, які не захочуть декларувати кошти, а продовжать під матрацом тримати мільйони?

- Це рішення кожного. Ми не зобов’язуємо нести гроші до банку. Але людина, яка розуміється на сучасному фінансовому світі, розуміє, що ці відносини стають дедалі прозорішими і прозорішими. Якщо не в такій вже й довгій перспективі банк запитає в людини, звідки ті гроші, які вона хоче покласти на рахунок, і особа не зможе нічого пояснити, то така перспектива є в повній мірі ймовірною.

Вже сьогодні, відкриваючи рахунок в європейських банках, у вас запитають про походження навіть одного євро. Так само буде в нас, хочемо ми цього чи ні, бо ми є частиною світу.

Якихось санкцій для людей, які не взяли участі в амністії, немає. Якихось повноважень у держави щодо перевірок походження коштів чи непрямих методів податкового контролю – тобто контролю за витратами особи – також немає ні в цьому законі, ні в інших законопроектах. Але того, що людина у перспективі 2-3 років буде змушена показувати походження своїх коштів - я не виключаю.

А от чи буде в людини можливість ще раз взяти участь в цій амністії, яку ми пропонуємо, - зараз я можу з упевненістю сказати, що такої можливості не буде. Амністія буде одноразовою. Ми більше повертатися до цієї можливості не будемо.

- Нагадайте, з якого числа має бути старт? 1 вересня?

- Так.

- Яким чином до цього моменту на сьогоднішній день людина може задекларувати свої статки? Якщо у мене є 300-400 тисяч гривень, і я хочу їх задекларувати до 1 вересня, я можу це зробити?

- На сьогодні, якщо діяти в межах звичайних процедур оподаткування, ви маєте, наприклад, дохід за 2020 рік, то ви мали подати податкову декларацію до 1 травня, відобразити в цій декларацій ваш дохід та сплатити з нього податок 18 відсотків та 1,5 відсотки військового збору. Якщо ви не подали цю декларацію і хочете подати її зараз, то заплатіть, будь ласка, штраф за те, що ви несвоєчасно подали цю декларацію. І так само сплатіть податок та подайте декларацію зараз. Це звичайна процедура, яка діє відповідно до податкового кодексу. З року в рік в Україні вона не змінюється.

- Коли вступить в силу цей закон, чи означає це, що в найближчі роки буде більш жорстке законодавство, яке буде контролювати гроші звичайних громадян? Наприклад, людина не скористалася нульовою декларацією, в неї під подушкою лежали гроші, і людина йде купувати нове авто за 30 тисяч доларів. Чи може тоді банк вже наступного року питати, звідки гроші?

- Наступного року не може питати. Тільки в межах фінансового моніторингу, тобто це не податкові відносини. В нашому законі такого немає.

- Я ж не кажу, що є. Я питаю про логічне продовження.

- Я не виключаю того, що це може з’явитися в майбутньому в законодавстві. Саме тому я і раджу взяти участь у податковій амністії.

- Чи рахували ви, скільки може бути задекларовано коштів за перший рік?

- Ми утримуємося від оцінок коштів, які можуть бути задекларовані. Але, за нашими розрахунками, в тіні на руках у людей знаходиться біля 50 млрд доларів.

- А у олігархів що в офшорах? Не рахували?

- Включно з олігархами. Ми вважаємо, що це достатньо велика сума. Скільки візьмуть участь? Будемо агітувати і переконувати, щоб якомога більше.


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме