"Підтримати"
Новини
Всі новини

Рішення про санкції: думка НСЖУ і позиція Разумкова

Президент Володимир Зеленський ввів персональні санкції проти народного депутата від ОТЗЖ Тараса Козака на 5 років. Вони стосуються його нерухомості і активів, серед яких - медіахолдинг "Новости", куди входять телеканали "ZIK", "NewsOne" і 112. Національна спілка журналістів України вважає даний Указ Президента - надзвичайною ситуацією для держави. Про це на своїй сторінці в Facebook заявив голова Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко.

Позиція НСЖУ

"Позасудова раптова заборона діяльності трьох українських телеканалів - це надзвичайна ситуація. Українські журналісти, медіа та власники ЗМІ мають право на свободу слова і на професію. І несуть за свою діяльність відповідальність. Але відповідальність в рамках закону. Позбавлення БЕЗ СУДУ багатомільйонної аудиторії доступу до українських ЗМІ, заборона сотням журналістів і медійникам права на професію - це наступ на свободу слова", - заявив Томіленко.

За його словами, політична приналежність українських власників зареєстрованих в Україні ЗМІ - не злочин.

"Рішення української влади є інформаційним вибухом і шокує міжнародні інститути, які займаються захистом прав журналістів і свободою слова. Національна спілка журналістів України буде інформувати про надзвичайну ситуацію Міжнародну федерацію журналістів, Європейську федерацію журналістів, наших партнерів - Офіс ОБСЄ з питань свободи ЗМІ", - додав голова НСЖУ.

Томіленко також заявив, що НСЖУ є послідовною у захисті прав українських журналістів.

"Ми захищали і захищаємо колег, яких кидали в тюрми в Росії (Роман Сущенко), в окупованому Донбасі (Станіслав Асєєв, Валерій Макєєв, Марія Варфоломєєва та інші) і у Криму (Микола Семена, кримсько татарські цивільні журналісти) ми засуджуємо фізичні атаки на журналістів в Україні, боремося з системною безкарністю і проти поділу журналістів на "правильних" і "неправильних". У дискусіях журналіст або чиновник - ми завжди на боці журналістів і свободи слова. Звичайно, закликаючи колег бути відповідальними. Тому цей пост - не про політичну підтримку українських політиків. А про право українських ЗМІ і журналістів мати права і обов'язки - згідно із законом, а не отримати раптове блокування - за указом...", - підсумував заслужений журналіст.

Зеленський прокоментував запроваджені ним санкції проти телеканалів "ZIK", "NEWSONE" і "112", заявивши, що Україна "рішуче підтримує свободу слова", а застосовані обмеження - "важке рішення". Він заявив також, що для цього указу були "конкретні підстави", але не назвав їх.

Позиція комітету ВР

На засіданні Комітету Верховної Ради України з питань свободи слова було представлено кілька пропозицій щодо виходу з "інформаційної" кризи, повідомив народний депутат України від фракції ОТЗЖ Нестор Шуфрич.

"Було запропоновано на розгляд 4 питання. Перше питання - звернення до Президента з тим, щоб він скасовував свій указ... Це пропозиція набрала один голос. Друга пропозиція - ініціатива голови НСЖУ Сергія Томіленка - часткова відміна дії указу в частині 2 пункті 2 щодо тільки юридичних осіб, від яких залежить робота журналістських колективів. Це пропозиція набрала також тільки один голос", - заявив Шуфрич.

Третя пропозиція була ініційована заступником голови комітету - відкласти прийняття рішення до отримання інформації від Секретаріату РНБО на основі яких фактів написано Указ, якої інформації і яким чином ця інформація була підтверджена, і що було основою прийняття таких жорстких рішень. Цю пропозицію теж не підтримано.

Також Шуфрич заявив, що не підтримав комітет і його пропозицію звернутися до адміністрації хостингу YouTube з пропозицією забезпечити і захистити можливість журналістів працювати на їх майданчику, розуміючи, що YouTube - приватна юридична компанія, яка може самостійно приймати рішення.

"Це пропозиція набрала два голоси, а тому також не була прийнята. Я змушений констатувати, що Комітет з питань свободи слова не зміг прийняти жодного рішення і оцінити ситуацію, що склалася ", - підсумував народний депутат.

Позиція Разумкова

Спікер парламенту Дмитро Разумков заявив, що рішення про санкції проти телеканалів "ZIK", "NEWSONE" і "112" в РНБО приймалося без обговорення, зате було письмове опитування. За його словами, додаткової інформації від представників спеціальних служб не було в тому пакеті документів, який був наданий на ознайомлення, і інформації від голови СБУ Разумков також не чув. Більш того, колишній політтехнолог Зеленського і його найближчий соратник, в черговий раз, не підтримує рішення глави держави. Під час голосування про введення санкцій відносно телеканалів, Разумков утримався, заявивши пізніше, що санкції треба вводити проти іноземців, а не громадян України.

"Якщо ми говоримо про тероризм і якщо ці люди знаходяться на території нашої держави, якщо є інформація, що вони допомагають якось " Л/ДНР" або країні-агресору, то повинна бути термінова інформація на Генпрокурора, підозра, і в рамках чинного законодавства український суд повинен, в рамках верховенства права, прийняти рішення про те - є порушення чи ні", - вважає глава парламенту.

"Я утримався. Дане рішення приймалося шляхом письмового опитування. Додаткових аргументів від колег я не чув, я користувався виключно законом "Про санкції", хоча для такої інформації повинна бути повна інформація від СБУ. Якщо така інформація є, вона повинна бути повною і відкритою", - сказав Разумков під час брифінгу 3 лютого.


Як відомо, ще 4 жовтня 2018 року Верховна Рада підтримала проект постанови №9157, яким запропонувала РНБО ввести санкції проти "112 Україна" і NewsOne. То мала бути ряд обмежень, включаючи позбавлення ліцензій каналів, заборона на використання радіочастот і блокування активів. Однак виконання постанови було відкладено.


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини