"Підтримати"
Новини
Всі новини

У України буде Великий Герб: конкурс, ескізи і варіанти

Затверджений ескіз великого Державного Герба України відповідає всім геральдичним канонам. Про це Українській Правді розповів кандидат історичних наук, геральдист Олександр Алфьоров.

“З приводу цього ескізу, то ніяких геральдичних суперечок він не буде викликати. Але є прихильники різних інших додаткових фігур. Там суто концептуальні розбіжності. Для геральдистів Великий Герб не промовляє про порушення геральдики. Всім геральдичним канонам він точно відповідає”, - зазначив історик.

Також експерт пояснив саму форму зображення різних частин Герба.

“Є питання “чому в лева червоні кігті та видно статевий орган?” Тому що всі леви мали червоні нігті, адже це відповідає законам геральдики. І всі леви мали статевий орган, адже це не левиці. Люди сприймають це достатньо примітивно, чесно кажучи”, - додав Алфьоров.

Співробітник НАН України пояснив, що й надалі Тризуб — залишатиметься основним гербом України.

“Відповідно до геральдики, відповідно до здорового глузду, гербом України залишається Тризуб — геральдична фігура, яка вписана в щит. Гербом є все, що вписано в щит. Все, що поза щитом, має назву “позащитові фігури”. Вони є щитотримачами. Тобто, оздобою герба, які несуть додаткове історичне символічне навантаження. Відповідно, всі, хто кричать про великий герб, не розуміють того, що насправді Великий герб — оздоба щита. Нашим Гербом України залишається Тризуб”, - відзначив Олександр.

Також науковець повідомив, що це далеко не перша спроба визначити Великий Державний Герб України.

“Треба зауважити, що не перший конкурс на Великий Державний герб України. У минулі десятиліття вже двічі були проведені конкурси, двічі визначали герб. Тому, ці етапи ми вже проходили. Тут єдине, що треба зауважити, що, відповідно до Конституції України ми маємо Великий герб (Стаття 20 Конституції України — ред.). Тут ми підходимо до іншого питання, в якому існує чисто людський фактор, який називається лобізмом або хворобою соцмереж. Можу сказати, що 99,9% українців не знали, що таке “тризуб”, коли його 100 років тому приймали за герб нашої держави. Тобто, з наших прадідів та прабабок ніхто не знав, що то за знак, зображений на грошах. Він був невідомий, він друкувався виключно як ілюстрація до срібників, якихось історичних праць”, - зазначив експерт.

Геральдист також детально розповів про значення фігур, зображених на державному гербі.

“Перейдемо до фігур:

1) Козак з мушкетом — є обов'язковою фігурою, яка вказана в Конституції. Це герб Війська Запорізького — Гетьманщини. Також був гербом Української Держави часів Павла Скоропадського;

2) Коронований Лев — герб Королівства Русі, який демонструє тяглість між Тризубом і Гетьманщиною;

3) Архістратиг Михаїл — покровитель українського воїнства з ХІ століття. Люди в коментарях навіть зрозуміти не можуть, що це не святий і не архангел.

Коли ми говоримо про всі ці фігури використані на нашому гербі, то можемо чітко зауважити:

1) Тризуб — держава Володимира Святого (Великого — ред.) Київська Русь;
2) Щит тримає руський Лев — символ того, що державність продовжилась у Королівстві Русі, яке ми звикли називати Галицько-Волинським Князівством (мова йде про коронацію князя Данила Романовича (Галицького) 7 жовтня 1253 року — ред.);

3) Козак з мушкетом демонструє, що держава з Галичини перейшла до Гетьманщин;

4) Архістратиг Михаїл — як патрон українського воїнства, захисник”, - підсумував спеціаліст у галузі геральдики.

Нагадаємо, що вчора в Мінкульті обрали найкращий ескіз великого Державного Герба України. У "Слузі народу" й у мережі заявили, що хочуть бачити більше, ніж один ескіз великого Герба для затвердження, а колишній міністр Кабінету міністрів Дмитро Дубілет показав альтернативний варіант.

* * *

Дубілет, який входив до групи, що зайняла третє місце в конкурсі на ескіз великого Державного Герба України, розповів, що конкурсна комісія не оцінила їхній ескіз із зашифрованим в ньому бінарним кодом UA.

Так, зі слів Дубілета, над створенням ескізу в його команді працювало 12 осіб, включаючи геральдиста Івана Турецького, одного з творців тризуба, офіційного символу України.

“Чи потрібен Великий герб України взагалі? Звичайно, це не найважливіше питання, але все ж він прописаний в Конституції... Якщо б ми вибрали по-справжньому крутий, прогресивний герб, ми б заявили про себе на весь світ. Багато країн мають і малий, і великий герб (Латвія, до речі, має три). Українські міста також часто мають два герба. І це ні скільки не повинно применшувати тризуб, який ми всі так любимо”, - висловився Дубілет.

Також він зазначив, що в гербі, який посів перше місце, одним з щитотримачів є архангел — на думку ексміністра, у “світській країні на державній символіці не повинно бути релігійних символів”.

“Ми знайшли, як мені здається, дуже оригінальний прийом. У наших ескізах ми зашифрували в зображенні код 0101010101000001, що в перекладі з бінарного коду означає UA, тобто Україна. Це символізує сучасність України, прихильність до цифрового розвитку, ІТ-індустрію (у всіх проектах на гербі представлена ​​тільки аграрна індустрія) ”, - зазначив він.

За словами Дубілета, шифр не видно, якщо не знати, що він там є — але це був би дуже оригінальний хід, про який написала б вся світова преса.

“Мені розповіли учасники процесу, що, судячи з усього, комісія не зрозуміла і не оцінила цю ідею. Шкода”, - додав він.

За словами Дубілета, один з варіантів його команди містив дівчину з книгою і гілкою оливи. Книга символізує знання, олива — мир. І, в цілому, цей образ доповнював би козака з рушницею, який, є обов’язковим елементом за Конституцією.

Окрім того, одним з варіантів групи був герб, виконаний в дуже сучасному стилі, з серйозним відступом від канонів геральдики.

Історики критикують поспіх депутатів і вказують на те, що тризуба цілком достатньо. Також неоднозначні відгуки є і з приводу ескізу-переможця. У мережі вже є пародії на ескіз.


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини