"Підтримати"
Новини
Всі новини

Створюємо і продаємо торгову марку: що необхідно враховувати?

10:18, 17 жов 2020
671

Торгова марка, або ж ТМ - вельми корисна річ для ведення бізнесу, особливо - якщо бізнес пов'язаний з мережевими службами або IT сферою. Безліч доменних спорів було виграно і багато сайтів конкурентів було забанено саме завдяки ТМ. У цій статті ми розповімо, як реєструвати ТМ, якими способами її можна продати та на що завжди потрібно звертати увагу.

Реєстрація торгової марки

Реєстрація ТМ - процес, який зовні здається простим, але має свої підводні камені. Перш за все - базова теорія від ВігоЛекс:

  • ТМ реєструється в класах - усі товари та послуги, які може надавати компанія, розділені на 45 класів. Вартість держмита за реєстрацію ТМ зазвичай вказується за її реєстрацію в 1 класі. Наприклад, якщо вам потрібно зареєструвати одну ТМ на софт і зоомагазин, то вам потрібно буде реєструвати її у 2 класах, що коштує дорожче;
  • ТМ реєструється на певний термін - в кожній країні по-різному, в Україні - 10 років. По закінченню терміну реєстрації ТМ необхідно заплатити держмито та оновити її реєстрацію, інакше ТМ буде анульована і ваші конкуренти зможуть її потенційно зареєструвати вже на себе;
  • ТМ дає правовий захист тільки в країні її реєстрації - наприклад, якщо ви зареєстрували ТМ в Україні, а в США інша компанія почала використовувати таку ж ТМ - у ВігоЛекс для вас погані новини. Тому, рекомендується реєструвати ТМ на ринку надання послуг компанії.

Як вибрати ТМ

Так ось, для початку потрібно визначитися з назвою ТМ і продукцією, до якої вона буде ставитися. Визначилися? - Здорово! Після цього потрібно перевірити, чи не додумався чи хтось зареєструвати таку ж ТМ до вас. Це офіційно передбачена процедура - попередня оцінка ТМ. Якщо схожою ТМ немає - супер! - можна платити держмито і подавати заявку на реєстрацію.

Держмито

Вартість держмита розраховується залежно від виду ТМ і кількості класів реєстрації. Щодо виду ТМ - ТМ може бути текстової або графічної, чорно-білого або кольорового, комбінованої. Чим складніше і барвистіший ТМ - тим вище буде держмито, наприклад в Україні держмито може варіюватися від 4,000 UAH до впевнених 20,000 UAH і вище.

Заявка на реєстрацію ТМ

В заявці на реєстрацію ТМ вказується:

  • зображення ТМ - описати ТМ правильно і вичерпно - це ціле мистецтво: все трюки тут виконуються професіоналами та ми не радимо самостійно повторювати їх вдома;
  • дані про заявника;
  • класи, в яких буде реєструватися ТМ;
  • і довіреність на заявника - якщо ви подаєте заявку не самостійно.

Термін реєстрації ТМ

Якщо ви заплатили держмито і подали заявку на реєстрацію ТМ - вам залишається тільки чекати. З досвіду команди ВігоЛекс, реєстрація ТМ займає від 18 до 24 місяців. Чи не спринтерська швидкість, погодьтеся. Тому, якщо ви не хочете чекати так довго - ви можете подати заяву про прискорену реєстрацію ТМ. Наприклад, в Україні прискорена процедура реєстрації буде коштувати вам 1200 UAH за 1 клас ТМ, а термін реєстрації скоротитися до 6-9 місяців.

Продаж торгової марки

Продаж ТМ - це, скоріше, обивательська назва для цілей реклами й т.д. На рівні закону ця процедура регламентується як передача прав на торговельну марку. Також, не варто розуміти фразу «продати ТМ» буквально - команда ВігоЛекс може підказати вам, як продати ТМ не продаючи її.

Є 2 основні варіанти продажу ТМ:

  1. передача прав власності на ТМ;
  2. надання права використовувати ТМ.

Передача прав власності на ТМ

Передача прав власності на ТМ - це сама що ні є продаж. У такому випадку, ви передаєте покупцеві усі права на торгову марку і він стає її абсолютним власником. Така передача оформляється звичайним договором купівлі-продажу. Крім того, можна продати навіть не зареєстровану ТМ шляхом внесення змін до матеріалів поданої заявки на реєстрацію ТМ і заміни заявника з вас на покупця. Не забудьте: договір про продаж ТМ необхідно зареєструвати в державному реєстрі, щоб в реєстрі зобразився факт переходу права власності на вашу ТМ і був вказаний її новий власник.

Видача ліцензії на ТМ

Надання права на використання ТМ - це, по суті, «здача ТМ в оренду»: ви залишаєтеся повноцінним власником ТМ і просто дозволяєте третій особі використовувати вашу ТМ для його бізнесу. Таке надання прав оформляється ліцензійним договором або, якщо ви хочете і готові продавати комплексне рішення по використанню вашої ТМ для бізнесу - договором франчайзингу. Таким чином, команда ВігоЛекс рекомендує вам не відкладати реєстрацію ТМ для вашого бізнесу до нових випадків, інакше ви ризикуєте не тільки втратити ім'я вашого бізнесу, а й можливість отримати прибути від продажу ТМ або франшизи на вашу ТМ в майбутньому.


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини