"Підтримати"
Новини
Всі новини

Річки України: чарівна стародавня Рось

Україна поки ще багата річками. Деякі з них можуть посперечатися красою і повноводдям з найвідомішими водними артеріями світу. Є крихітні і непримітні, є могутні або ліниво-неквапливі. Але всі вони - прикраса і порятунок української землі. І Рось - одна з них.
Річка Рось бере свій початок в Погребищенському районі Вінницької області. Там, в заказнику «Зелені криниці», три джерела дали початок річці, яка з боязкого струмочка поступово перетворюється у велику широку водну артерію, що протікає Вінницькою, Київською і Черкаською областями. Саме в Черкаській області вона впадає в Дніпро.
У 70-х роках минулого століття ці місця охоронялися законом, але поступово гідрографічні споруди руйнувалися, і тільки в останні роки їм стали приділяти належну увагу - щоб зберегти витоки прекрасної річки.
Рось - права притока Дніпра, її довжина - майже 350 кілометрів. Це одна з найдовших і найгарніших річок України.
Це стародавня річка. Багато дослідників пов'язують її назву з назвою Київської Русі, а російські історики наполегливо намагаються прив'язати назву річки до назви Росії. Але поселення на берегах Росі існували задовго до появи Московії. За деякими джерелами, колись Рось називалася Червоною рікою.
Річка дивовижна тим, що в деяких місцях її ширина (без втручання людини!) досягає декількох кілометрів, хоча є й такі ділянки, де вона стає абсолютно вузенькою - всього 10-15 метрів і протікає через пороги.
Наш автор Василь Мартиненко з Білої Церкви проїхав на велосипеді уздовж берегів Росі 16 кілометрів, щоб показати, як змінюється ландшафт: берега річки абсолютно різні - правий високий і крутий, що складається зі скельних порід, лівий - низький і пологий, саме там люблять купатися місцеві жителі. Погребище, Богуслав, Корсунь-Шевченківський, Володарка, Рокитне, Стеблів і, звичайно ж, Біла Церква - населені пункти, які розташовані вздовж Росі.
У басейн річки Росі входять понад тисячу малих річок, які і живлять її водою. А які чудові назви є серед них: Коза, Хоробра, Смотруха, Стара Синиця...
Але зараз Рось, фактично, в біді. Водозабір (а з неї беруть воду Біла Церква, Богуслав, Миронівка, Умань, Корсунь-Шевченківський - для цього побудовані 2200 ставків в басейні річки) виснажив запаси колись дуже повноводної річки, та й клімат змінюється. У спекотні літні місяці рівень води в Росі падає до маловоддя, і до цього, на жаль, доклала руку і людина - через недотримання правил роботи деяких підприємств водного господарства гідрологічна обстановка на Росі дуже погіршилася. Є біди і іншого порядку: неконтрольований скид стічних вод, розораність берегів (так-так, поява «цивілізації» в надмірній кількості може угробити прекрасну річку остаточно), знищення річкової фауни, браконьєрство... Річка перестала бути прозорою, оскільки втратила здатність до самоочищення. А допомоги від людей немає.
За великим рахунком, берега Росі повинні бути заповідними - вони донині вражають природним розмаїттям, але про це говорять тільки екологи, та й то - на місцевому рівні.
Красуня Рось величаво і плавно тече по Центральній Україні, прикрашаючи навколишній світ і захоплюючи нас своєю красою. Не хотілося б, щоб через кілька десятків років річка, яка в давні часи була навіть судноплавною, перетворилася в пересихаюче русло.
Олександрина Кругленко, Київська область, ІнфоКава
Фото: Василь Мартиненко, Біла Церква


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме