"Підтримати"
Новини
Всі новини

Угорський прем'єр Орбан отримав необмежену владу - Євросоюз заговорив про диктатуру

Прем'єр-міністр Угорщини Орбан отримав практично необмежену владу, використовуючи небхідність боротьби з коронавірусом. Євросоюз почав бити на сполох у зв'язку з цим.
Національні збори Угорщини схвалили закон про боротьбу з коронавірусом (в країні, за даними на 1 квітня, 525 заражених і 21 померлий), який дає прем'єр-міністру країни Віктору Орбану і його кабінету широкі додаткові повноваження. За документ проголосували дві третини депутатів парламенту, більшість місць в якому займає очолювана Орбаном партія «Фідес». Слідом закон підписав президент Угорщини Янош Адер.
Закон на невизначений час продовжує режим надзвичайного стану, введений в Угорщині 11 березня. У період НС в країні скасовуються вибори і референдуми, а Орбан може «призупинити дію певних законів, відступити від законодавчих положень і прийняти інші надзвичайні заходи» для захисту громадян. Також закон вводить покарання до п'яти років в'язниці за розповсюдження неправдивої інформації про коронавірус і до восьми років в'язниці за недотримання карантину. Угорські опозиційні партії і правозахисні організації заявили, що закон усуває від влади парламент і може використовуватися проти журналістів незалежних ЗМІ, яких влада вже звинувачувала в фейках. Критики закону також побоюються, що Орбан не захоче послаблювати свою волю після закінчення епідемії (режим НС, введений під час міграційного кризи в Європі, зберігається донині).
Парламентська опозиція хотіла обмежити режим НС 90 днями з можливістю продовження, але провести цю поправку не вдалося.
Противники Орбана вважають, що він скористався епідемією, оскільки побоюється падіння власної популярності. Так, опозиція здобула перемогу на виборах мера столиці країни Будапешта восени 2019 року.
Уряд Угорщини стверджує, що всі нападки безпідставні. Президент, якого ЗМІ називають союзником прем'єра, заявив, що додаткові повноваження Орбана стосуються тільки заходів по боротьбі з коронавірусом і ліквідації наслідків епідемії, а після того, як вона закінчиться, будуть відкликані (для цього знову знадобляться дві третини голосів парламенту і підпис президента, відзначає Politico). За словами Адера, новий закон не суперечить конституції Угорщини та міжнародним зобов'язанням країни.
Проте розширення повноважень Орбана викликало занепокоєння не тільки всередині Угорщини, а й в Євросоюзі. Голова Європарламенту Давид Сассолі заявив, що «нікому не дозволено використовувати пандемію, щоб зневажати наші свободи». Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен нагадала країнам-членам ЄС, що екстрені заходи для боротьби з коронавірусом повинні бути адекватні загрозі і тимчасові. Правда, в заяві фон дер Ляйен не згадувалася слово «Угорщина», звернула увагу The New York Times.
Інші західні політики висловилися жорсткіше. Глава МЗС Люксембурга Жан Ассельборн заявив про появу «диктаторського режиму» в Угорщині та закликав виключити країну з органів управління ЄС. Колишній прем'єр-міністр Італії Маттео Ренці і колишній радник президента США з національної безпеки Сьюзан Райс закликала взагалі виключити Угорщину з Євросоюзу. Це малоймовірно - як мінімум тому, що процедура виключення не передбачена в установчих документах Євросоюзу, відзначає Foreign Policy.
Віктор Орбан, який очолював уряд Угорщини в 1998-2002 роках і повернувся до влади в 2010-му, має репутацію одного з найбільш послідовних критиків західноєвропейської ліберальної демократії і проросійськи налаштованого політика. Самого ж Орбана звинувачують в обмеженні прав мігрантів та ЛГБТ, наступі на академічні свободи, посиленні контролю над ЗМІ та судами. У 2018 році Європарламент запустив штрафну процедуру проти Угорщини через передбачуване порушення цінностей ЄС. Якщо порушення буде доведено, країні загрожують санкції аж до призупинення права голосу в Раді ЄС.

Джерело: Meduza


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини