Все новости

Что делали два миллиона украинских ФОПов в 2019 году. Статистика и аналитика

В Украине с января по ноябрь количество зарегистрированных ФОПов выросло на 42 тысячи в сравнении с аналогичным периодом предыдущего года, а компаний - на 37 тысяч. Об этом свидетельствует исследование платформы YouControl об изменениях в украинском бизнесе за 2019 год, опубликованное Госкомстатом

За десять месяцев 2019 года количество предприятий в Украине увеличилось почти на 37 тыс. (или на 4%) и достигло 971 тыс. Этот показатель определен на основе данных Госкомстата о количестве юрлиц без учета некоммерческих организационно-правовых форм собственности.

Открывавшиеся в течение 2019 года предприятия чаще всего выбирали для работы направление неспециализированной оптовой торговли. Почти 13% предприятий из всех новосозданных компаний текущего года именно такой КВЭД указали при регистрации. Также популярной среди предприятий-новичков была работа с недвижимостью - предоставление в аренду и строительство.

Расчеты YouControl по данным Нацбанка показывают, что наибольший прирост кредитов в течение десяти месяцев 2019 получили компании из отраслей строительства (+1,3 млрд грн), розничной торговли (+1,2 млрд грн) и логистики и складского хозяйства (0,9 млрд грн).

Количество ФОПов в Украине в начале 2019 года достигало 1,91 млн. Этот показатель говорил о росте массива физических лиц-предпринимателей на 4% по сравнению с началом прошлого года. Вряд ли в этом году повторится подобный результат, ведь с января по ноябрь 2019-му количество ФОПов выросло всего на 42 тыс., что соответствует 2%. Такое общее количество ФОПов определило не только открытие, но и прекращение работы предпринимателей.

В течение 2019 года зарегистрировалось более 256 тыс. новых ФОПов, а закрылось - 213 тыс. Среди последних было 58 тыс. тех, кто открылся только в этом году, но не смог удержаться на плаву даже такой короткий промежуток времени.

Наибольший прирост количества физических лиц-предпринимателей был в направлении компьютерного программирования. Почти 11% из всех новых ФОПов зарегистрировались именно в этой категории. Вдвое меньше было ФОПов, занявших вторую и третью ступени - они выбрали для себя розничную торговлю продовольствием в неспециализированных магазинах и бьюти-услуги.

Напомним, что ранее ЕС выделил почти 10 млн евро для поддержки бизнеса на Донбассе. Представители малого и среднего бизнеса уже с завтрашнего дня могут получать средства в лизинг или кредит.

Также Гончарук рассказал, сколько денег выделят на кредиты для бизнеса. Эта сумма на протяжении года, возможно, будет меняться, но в настоящее время предусмотрено 5 миллиардов гривен на следующий год.(Далі на мові оригіналу)

Нещодавно Світовий банк оприлюднив рейтинг Doing Business-2020 щодо легкості ведення бізнесу. У ньому Україна посіла 64 сходинку зі 190 країн, опинившись між Індією і Пуерто-Ріко. І цей, здавалось би, сумнівний результат є найкращим для України за всю історію ведення рейтингу з 2005 року. Порівняно з попереднім роком наша країна піднялася на 7 позицій. Зокрема, в Україні покращилася ситуація із реєстрацією власності, захистом міноритарних інвесторів, міжнародною торгівлею тощо. А от з отриманням кредитів, оподаткуванням, забезпеченням виконання контрактів та іншим все стало лише гірше.

Загалом же на вітчизняний бізнес за рік вплинули і подвійні вибори, і сумна стабільність щодо ведення воєнних дій на Сході. В економічному напрямку одними із головних подій стали ріст ВВП, зміцнення гривні, зниження інфляції. Економічне зростання до кінця 2019 року, за прогнозами НБУ, прискориться до 3,5% (після 3,3% у 2018-го).

Очікувано, найбільший приріст кількості фізичних осіб-підприємців був у напрямку комп’ютерного програмування. Майже 11% зі всіх новостворених ФОПів зареєструвалися саме у цій категорії. Вдвічі менше було ФОПів, що посіли другу та третю сходинки – вони обрали для себе роздрібну торгівлю продовольством у неспеціалізованих магазинах та б’юті-послуги.

“Незважаючи на всі не надто сприятливі умови, в ІТ-галузі можна спостерігати активне зростання. Це зумовлено її гнучкістю, можливістю працювати здебільшого на зовнішні ринки, відсутністю жорсткого державного регулювання (останнє невдовзі, на жаль, може змінитися не в кращу сторону). Загалом же Україна розмістилася серед ТОП-5 країн усього світу, які надають найбільше аутсорс-послуг в ІТ-напрямку”, – пояснює Руслан Соболь, голова ГС “Асоціація власників малого та середнього бізнесу”.

До речі, Руслан Соболь не бачить позитивних зрушень у вітчизняному бізнес-середовищі за поточний рік:

“Наразі маємо низхідний тренд у купівельній спроможності та на ринку праці. Закони економіки прив’язані до певних механізмів, зокрема, доступу до вигідних кредитів, позитивного економічного та політичного середовища. У тих умовах, що наразі знаходиться країна, навряд чи варто очікувати стрімкого розвитку чи розширення бізнесу, відкриття нових підрозділів чи освоєння нових напрямків. Поки це не на часі. Наразі завдання скоріше полягає в збереженні того, що є”.

За словами експерта, ринок перебуває в очікуванні певних дій з боку новообраної влади, профільних міністерств: “Підприємці дуже чекали на чітку стратегію розвитку економіки. На які галузі держава робитиме ставку? Які програми підтримки та розвитку бізнесу будуть імплементовані? Чи буде доступ до вигідного кредитування? І хоча ніби рано робити висновки, але факт в тому, що бачення відсутнє. Бізнес, замість того, аби долучитися до підготовки стратегії, витрачає купу часу на пояснення, чому уже прийняті зміни матимуть негативні наслідки. Однак, - як врешті констатував Руслан Соболь, - бізнес просто неможливо вбити".

Дмитро Суслов, директор українського “Бітрікс24”, має загалом більш позитивний настрій щодо змін у вітчизняному бізнесі за рік.

“Поява в уряді людей, які мають досвід створення власних успішних проектів, – це змога ліквідувати чимало застарілого, що дісталися у спадок ще з радянських часів. Нині лише початок, і важко передбачити, чи стануть ці зміни системними. Але, сподіваюся, вони будуть такими”. І хоча, за словами експерта, особливий сплеск в запуску нового бізнесу не спостерігається, у діловому середовищі відбулися інші якісні зміни: “Зросла підприємницька активність: більшість тих, хто вже має власну справу, чимало роблять, аби розвиватися, вдосконалювати командну взаємодію, робити свій продукт кращим та працювати з клієнтами на більш високому рівні. Наприклад, підприємці почали цікавитися технологіями, розвитком бренду, клієнтським сервісом тощо”.

А от Павло Матіяш, заступник директора з розвитку бізнесу компанії Activitis, зазначив, що покращення в бізнесі відбулися, зокрема, завдяки попереднім законодавчим змінам. Серед них він назвав уже згаданий Закон “Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю”, а також Закон “Про валюту і валютні операції”, спрямований на лібералізацію системи валютного регулювання.

“Треба відзначити що за останні дев'ять кварталів значення індексу ділової активності, який виводить НБУ, не опускалося нижче 115%. А показники вище 100% свідчать про позитивні настрої бізнесу. Другий показник НБУ – індекс очікувань ділової активності, який показує настрої не на перспективу, а "тут і зараз", – також підтверджує позитивний тренд. Однак динаміка з різних галузей неоднакова. Щодо будівництва і послуг значення показників з кожним місяцем зростає. Промисловість показала ріст лише в останньому місяці, а торгівля демонструє негативну динаміку. Основні ризики з боку бізнесу вбачаються в падінні цін, міграції персоналу і скороченні мереж”, – зазначив Павло Матіяш.

Усі експерти сходяться лише в одному: бізнес в очікуванні і на більш глобальні зміни. За словами Дмитра Суслова, швидкість, із якою запроваджуються нововведення, лякає підприємців. Та не все так погано: нові законопроекти, зокрема, в напрямку цифровізації, позитивно вплинуть на ведення бізнесу в Україні в майбутньому.

Однак є законодавчі зміни, які є найбільш обговорюваними. Вони викликають у діловому середовищі здебільшого страх, негатив та навіть ультиматуми. Це так званий “закон про РРО”, що стосується обов’язкового використання касових апаратів. На думку Руслана Соболя, його дія призведе до негативних економічних наслідків і може спричинити те, що підприємництво піде в тінь ще глибше. А от Дмитро Суслов запевнив, що в ньому хоча і є пункти “аж занадто”, але в цілому він сприятиме легалізації електронної комерції і скороченню сірих схем у бізнесі.

Однак, перспективи розвитку бізнесу залежать не лише від зовнішніх умов, а й від того, наскільки підприємства вміють налагоджувати внутрішню роботу, правильно обирати контрагентів та обходити шахраїв. Допоможе працювати ефективно і з меншими затратами часу на перевірку партнерів, клієнтів чи інвесторів функціонал системи YouControl. Зокрема, у нагоді стане Експрес-аналіз, який міститься в досьє кожної компанії чи навіть ФОПа. Він підкаже, на які фактори звернути увагу і ретельніше перевірити, аби не натрапити на токсичного контрагента.Если вы заметили ошибку в тексте, выделите ее и нажмите Ctrl + Enter
Также по теме
Страна вооружена: СБУ изъяла огнестрел, взрывчатку и боеприпасы
Коронавирус: страшная сила статистики и графиков
Пандемия: главные новости утра 16 марта
Коронавирус наступает на человечество: как обезопасить себя от заражения
Жители Украины считают мову важным атрибутом независимости
Лучшее за неделю
Мультимедиа
Криминальный дайджест: взяточники, вымогатели и мошенники
Герус разрушил украинскую энергетику и должен ответить, - эксперты
В CERN будут строить гигантский коллайдера длиной в 100 км
Доверие избирателей к Зеленскому катастрофически падает — результаты социологического исследования
Очередной потоп в Прикарпатье: затопило десятки домов, есть жертвы