"Підтримати"
Новини
Всі новини

"Совами" і "жайворонками" нас роблять наші гени

"Совами" и "жаворонками" нас делают наши гены

Ранкова кава зранку зовсім не бадьорить, скільки б ви її не випили? Можете з чистою совістю нарікати на свої гени. Такі результати нового дослідження, проведеного американською біотехнологічною компанією 23andMe, опубліковані у журналі Nature Communacations.

Про це повідомляє Infokava.com з посиланням на scienceukraine

На думку вчених, нформація про те, чи станете ви швидше «жайворонком», тобто людиною, яка надає перевагу ранньому підйому та раніше лягає спати, ніж «совою» – особою, яка воліє бути на ногах допізна і відчайдушно тягнеться до кнопки повтору на будильнику, частково записана у ваших генах.

Дослідники компанії знайшли 15 ділянок у людському геномі, що визначають прагнення людини просинатися і лягати спати раніше, включно з сімома ділянками, які пов’язані з генами, що регулюють циркадні ритми – внутрішній годинник людини.

Дуже цікаво спостерігати, як генетика впливає на наші вподобання на поведінку, зазначає співавтор дослідження Девід Гайндс (David Hinds), генетик-статист з 23andMe, приватної біотехнологічної компанії зі штаб-квартирою у Маунтін-В’ю, Каліфорнія.

Циркандні ритми – це 24-годинні цикли активності, що контролюються мозком, вказують нашому тілу коли лягати спати і допомагають у регулюванні інших біологічних процесів. Порушення цих циклів, за словами Гайндса, спричиняють розлади сну, депресію і навіть ожиріння. Він також зазначає, що до недавнього часу дослідження циркадних ритмів обмежувалися експериментами на тваринах і лише кількома невеликими дослідженнями на людях.

Під час дослідження Гайндс та його колеги обробили дані майже 90000 клієнтів, які здавали зразки слини на аналіз ДНК. Після цього науковці попросили респондентів відповісти на просте запитання: вважають вони себе «жайворонком» чи «совою».

Порівнявши відповіді учасників дослідження з інформацією їхніх ДНК, науковці змогли з’ясувати, що мутація кожної пари основ – цей процес отримав назву однонуклеотидний поліморфізм, або ОНП – частіше виявлялася у осіб, які самі себе ідентифікували як "ранніх пташок".

Науковці визначили також, що наявність у людини одного з 15 генетичних варіантів збільшує її шанс бути «жайворонком» від 5 до 25%. Жінки частіше воліють рано прокидатися: 48,4% на противагу 39,7% серед чоловіків. Люди за 60 також зазначили, що надають перевагу ранковій активності, на відміну від тих, кому до 30: 63,1% та 24,2% відповідно.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини