"Підтримати"
Новини
Всі новини

Як нафта змушує Путіна йти на безумства

«Чорт забирай, що мені тепер робити?». Це була реальна тема отриманого мною листа, яка дуже добре підсумовувала всю кореспонденцію, надіслану мені у відповідь на одну з моїх статей про інвестування.

Відверто кажучи, в ній я намалював досить похмуру картину світу, розкидаючись словами «тендітна» і «закрита система». Думаю, нарешті, я знайшов три головних принципи успішного оповідача: перший – ніколи не кажи більше, ніж необхідно; другий – примусь аудиторію хотіти більшого, і третій...

Гаразд, забудьте про третій пункт. Перед тим, як я продовжу, повинен попередити: якщо ви вірите, що з світовою економікою все гаразд, а акції дешеві, кидайте читати негайно. Ця колонка не для вас. Я напишу колонку для вас, коли акції будуть дешеві, а зі світовою економікою все дійсно буде в порядку. Я просто не знаю, коли це буде. Але, якщо ви вірите, що акції дорогі, навіть після недавнього розпродажу, а світова економічна бомба продовжує цокати через безпрецеденті інтервенції держав і центральних банків, тоді можете продовжувати читати.

Дуже складно сидіти на готівці, коли всі навколо заробляють
Після п'яти років стабільності на ринку акцій інвестори стикаються з двома крайнощами: перевести все і чекати, поки ринок обвалиться чи відбудеться коригування, а потім вкластися в акції, що подешевшали, або ж осідлати цього бика, але спробувати зіскочити, перш ніж він впаде на спину і роздавить вас, як би це не сталося.

Звичайно, обидва варіанти насправді варіантами не є. Піки та спади добре помітні лише у дзеркало заднього виду. Ви можете відчувати, що в змозі передбачити розвиток ринку, але я, чесно кажучи, не знаю нікого, кому це вдалося б це зробити більше одного разу. Так і збожеволіти можна, займаючись підрахунками і намагаючись застосувати психологію.

Дуже складно сидіти на готівці, коли всі навколо заробляють. Зрештою, ніхто не знає, скільки сил залишилося у цього накачаного стероїдами бика. Це не вирощена в нормальних умовах фермерська тварина, а побічний продукт експерименту доморощених Франкенштейнів у ФРС. Цей циклічний ринок може впасти хоч завтра, хоч через п'ять років.

Осідлати такого бика також непросто, оскільки, якщо ви вірите, що ринок переоцінений і ви, відповідно, набрали багато акцій за ціною вище реальної, тоді вам залишається тільки сподіватися, що більш дурні люди, ніж ви, продовжать лізти на цього бика, піднімаючи ціни ще сильніше. Ба більше, вам потрібно вірити, що ви розумніші за інших дурнів і зумієте зіскочити раніше, ніж вони (що вдається небагатьом). Удачі – зрештою, не дарма побутує прислів'я: «шукаєш дурня – подивися в дзеркало».

Навесні я писав: «Як інвестору, вам слід звернути особливу увагу на «зміну клімату» - суттєві зрушення у світовій економіці, які можуть вплинути на портфоліо».

Навколо нас є чимало ризиків, що змінюють клімат – починаючи від перспективи підвищення процентних ставок, до чого може призвести ряд факторів: якщо держава скасує політику кількісного пом'якшення, якщо держава втратить контроль над процентними ставками, і вони піднімуться без її дозволу, або якщо вибухне бульбашка японського боргу.

До того ж, є ще і всім бульбашкам бульбашка: надмірне споживання Китаєм природних і фінансових ресурсів. Звичайно, Європа зараз відносно спокійна, але її структурні проблеми так і не були вирішені. Тим або іншим чином поєднання зазначених чинників призведе до сповільнення економічного зростання та більш низьких цін на біржі.

Отже, якою ж, чорт забирай, повинна бути ваша стратегія? Зараз поясню.

Глобальну проблему розуміння світової економіки і ринків слід розбити на декілька більш дрібних. Саме так ми і вчинимо. Зростання або падіння будь-яких акцій можна математично пояснити двома змінними: прибутком (Е) і співвідношенням ціни та прибутку (Р/Е).

Тепер нам потрібно взяти всі перераховані ризики – зростання процентних ставок, японський борг, китайську бульбашку, структурні проблеми Європи – і проаналізувати, який вплив вони матимуть на E та P/E кожної акції в портфоліо.

Коли лусне китайська бульбашка, постраждають продажі та прибутки компаній, які залежать від природних ресурсів (напряму чи опосередковано). Країни, які експортують природні ресурси до Китаю, також відчують наслідки вибуху. Очевидні жертви – Австралія, Бразилія та Канада. Але, якщо разом з Китаєм впадуть ціни на нафту, тоді Росія і близькосхідні нафтоекспортні моноекономіки, які живуть лише однієї нафтою, теж постраждають.

Японія – найбільш обтяжена боргами країна першого світу, але вона бере кредити за ставками, дивлячись на які, можна припустити, що справа йде якраз навпаки. Як тільки цій вечірці прийде кінець, ми побачимо зростання процентних ставок в Японії, значну інфляцію, і, швидше за все, зростання процентних ставок по всьому світу. Японія може стати тривожним дзвінком для боргових інвесторів.

Ієна, яка знецінюється посилить напругу між Китаєм і Японією, бо Китай втратить перевагу дешевизни. Таким чином, як би парадоксально це не звучало, інфляція в Японії несе з собою ризик дефляції.

До того ж, економічна нестабільність, ймовірно, призведе до зростання політичної нестабільності. У Росії ми це вже спостерігаємо. Володимир Путін вторгся в Україну саме для того, щоб відвернути увагу населення від погіршення економічного становища. Можете собі уявити, наскільки «стабільними» будуть Росія і Близький Схід, коли ціни на нафту опустяться ще нижче? Можливо, має сенс почати вкладати в акції оборонних підприємств.

Віталій Каценельсон - НВ

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини