"Підтримати"
Новини
Всі новини

Абромавичус проти Кононенка. Кого вибере президент

Абромавичус против Кононенко. Кого виберет президент3 лютого міністр економічного розвитку і торгівлі України Айварас Абромавичус на прес-брифінгу зробив гучне оголошення про відставку, яке може призвести до політичної кризи і похитнути нестійкий фінансовий стан країни.

Абромавичус, 40-річний інвестиційний банкір литовського походження, який багато років жив у Києві, керуючи фондами, був одним з трьох іноземців, залучених на міністерські посади у грудні 2014. Він виділявся - сильний реформатор, який пишався тим, що запустив масштабну систему електронних держзакупівель, провів значну дерегуляцію, реформував своє міністерство, і поліпшив управління державними корпораціями. Поряд з міністром фінансів Наталією Яресько він був основним представником України на міжнародних заходах.

Він чітко сформулював причини свого відходу: "У мене і моєї команди немає бажання бути ширмою для відвертої корупції або підконтрольними маріонетками для тих, хто хоче в стилі старої влади встановити контроль над державними грошима". І продовжив: "У цих людей є імена. І одне з цих імен я вам зараз озвучу. Це Ігор Кононенко. Будучи представником політичної сили, яка висунула мене на посаду міністра, останнім часом він зробив дуже багато, щоб блокувати мою роботу і роботу міністерства".

Кононенко – великий бізнесмен і заступник голови фракції БПП в українському парламенті. Журналісти з'ясували, що він є «сірим кардиналом» своєї партії. За словами Абромавичуса, Кононенко спробував просунути свою людину на посаду заступника міністра в Міністерстві економіки, яке відповідає за Нафтогаз та інші державні підприємства.

Кононенко намагався позбавитися міністрів-реформаторів і замінити їх своїми людьми

Заява міністра спровокувала вал громадських реакцій. Оскільки журналісти-розслідувачі вже оприлюднили дані про діяльність Кононенка, жодне незалежне джерело, здається, не сумнівається у справедливості звинувачень. Голова Одеської області Міхеїл Саакашвілі назвав Абромавичуса «сміливцем» і закликав парламент провести громадські слухання з Абромавичусом і Кононенком. Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк сказав, що поважає міністрів, які «були змушені писати заяви під політичним тиском», і буде боротися та захищати всіх міністрів, не згадуючи Абромавичуса по імені.

«Заява Абромавичуса змінює статус з кулуарних розмов до офіційних звинувачень», - сказала Світлана Заліщук, депутат Блоку Порошенка і антикорупційний активіст.

Нове незалежне Національне антикорупційне бюро дійсно зареєструвало кримінальну справу проти Кононенка на підставі заяви міністра.

Іншими словами, Абромавичус зробив хід у відповідь проти Кононенка, який публічно закликав до відставки міністра двома днями раніше. Засновник освітньої онлайн-платформи Prometheus Іван Примаченко назвав ситуацію найсерйознішою кризою адміністрації Порошенка, позаяк Кононенко вважається правою рукою президента. Антикорупційний активіст Віталій Шабунін вважає, що люди Порошенка перейшли Рубікон, спробувавши позбутися Абромавичуса. Дев'ять видатних західних послів опублікували заяву, в якій висловили своє невдоволення. Вони написали: «Ми глибоко розчаровані відставкою міністра економічного розвитку і торгівлі Айвараса Абромавичуса, який домагався реальних результатів у реформуванні України».

Але Кононенка збентежити непросто. Він відповів, що готовий піти хоч завтра, якщо фракція цього захоче, а потім тут же запропонував замінити Абромавичуса і віддати посаду першого віце-прем'єр-міністра своєму найближчому союзнику, заступнику глави президентської адміністрації Віталію Ковальчуку.

Ключ до розв'язання цієї драми в руках Порошенка. Він покликав Абромавичуса на зустріч, яка тривала кілька годин. Потім зробив дві заяви: Абромавичус повинен залишитися в уряді, а в НАБУ повинні провести розслідування за його заявами. Абромавичус ситуацію поки не прокоментував.

Незалежно від того, залишиться Абромавичус або піде, ця внутрішньополітична криза матиме серйозні наслідки. Останнім часом Кононенко намагався позбутися найуспішніших міністрів-реформаторів і замінити їх своїми людьми. Цей скандал може зупинити його просування або навіть призвести до розвалу парламентської коаліції. Українські медіа повідомляють, що великі партії готуються до нових виборів у вересні.

Чи може Порошенко залишити Кононенка при собі після цього скандалу? Він розчарував українську громадськість і західних партнерів, не звільнивши з посади генпрокурора Віктора Шокіна, який не зміг заарештувати не тільки злочинців у нинішній владі, але навіть представників режиму Януковича.

Впевненість західних урядів у нинішній українській владі слабшає. Абромавичус – четвертий міністр-реформатор, який заявив про відставку – залишилася тільки Наталія Яресько. Україна надто залежна від фінансової допомоги Заходу, і її міжнародні резерви залишаються недостатніми. МВФ, США і ЄС мали надати цього місяця кредити на суму $4 млрд, але навряд чи зроблять це, якщо українська влада не покаже реальної готовності до боротьби з корупцією.

Андерс Аслунд - НВ

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини