"Підтримати"
Новини
Всі новини

10 питань про війну України з Росією

Чому я є затятим прихильником України в її конфлікті з РФ

10 вопросов о войне Украины с Россией

Я не люблю, коли занадто багато брешуть. Початок всій історії поклали протести на підтримку більшої інтеграції з ЄС, за якими послідувала жорстока відповідь влади, ухвалення диктаторських законів у лютому 2014 року, російське вторгнення в Крим. Я можу зрозуміти, що саме відбувалося, оскільки знаю людей, присутніх у Києві під час протестів, знаю людей, які були на Сході, також знаю мову і сам їздив в Україну. Це здається простою річчю, але майже ніхто з іноземних експертів, які коментують ситуацію в країні, не знає української мови. І я не хочу називати конкретні імена, але більшість людей, які коментують цю тему в Північній Америці, не були в Україні. І це велика помилка.

Українську революцію не зрозуміли і зрадили


Головне, що сталося в Україні – це те, що більше мільйона людей мобілізувалися і подолали насильство влади, змусивши її зробити просту річ – підписати Угоду про асоціацію з Євросоюзом, яка, як вони сподівалися, зробить можливим існування середнього класу і нормального верховенства права. Це була революція, що заслуговувала набагато більшої підтримки. Внаслідок низки причин, пов'язаних з невіглаством і пропагандою, вона її не отримала.

Навіть якщо вас не торкає доля українців, вас може турбувати питання світового порядку, а також порядку в Європі. Ідея Путіна полягає в тому, що можна вторгатися в інші країни, топтати недоторканність кордонів, порушувати дуже важливі угоди – від статуту ООН до Будапештського меморандуму. Ідея про те, що закон і кордони не важливі – дуже небезпечна ідея як для Європи, так і для світу в цілому. Тому важливо звернути увагу на події в Україні.

Володимир Путін стверджує, що Майдан був насправді зрежисованим у США військовим переворотом проти легітимного президента Януковича

Україну не можна ділити за мовним принципом
Доказів цьому немає. І кожен, хто знав цих людей, зрозумів би, що ситуація була протилежною: незважаючи на те, що метою було зближення із Заходом, антиамериканізм на вулицях посилювався з кожним днем. Чому? Тому що США не робили нічого, щоб підтримати людей, які ризикували своїми життями в ім'я верховенства права. Тільки після вторгнення Росії, по суті, Україна, ЄС і США стали союзниками.

Росіяни також кажуть, що в подіях на Майдані зіграли роль «фашистські організації», зокрема, Свобода і Правий Сектор


Згідно з результатами виборів і соцопитувань, підтримка правих в Україні менша, ніж у якій-небудь з основних європейських країн: Бельгії, Нідерландах, Франції.

Чи справді російськомовний Схід підтримує проросійську політику, а україномовний Захід – проєвропейську


Ні. Регіонально-політична диференціація України більше нагадує американську або італійську. Мова не визначає політичну позицію. Я хотів би вивернути це питання і підкреслити, що Україна – двомовна країна. Американцям і росіянам це зрозуміти складно. Це означає, що в україномовних солдатів з Заходу не виникає жодних проблем з переходом на російську мову на Сході. Тож протестувальники, які виступали зі сцени Майдану з промовами українською мовою, спустившись зі сцени, могли запитати у друзів «ну, як пройшло?» по-російськи. Україну не можна ділити за мовним принципом.

Як можна описати поточні відносини між Україною і РФ


Спочатку росіяни сподівалися, що завдяки їхньому вторгненню українська держава завалиться, а значна частина суспільства підтримає РФ. Цього не сталося. У держави є проблеми, але вона не розвалилася, а вторгнення, по суті, змінило громадську думку не на користь Росії. Тож зараз Росія намагається перетворити контрольовані нею частини Луганської і Донецької областей у класичну зону замороженого конфлікту, щоб Захід сказав: «ми нічого не можемо зробити з Україною, адже частину її території окуповано РФ». Але Україна може продовжувати інтеграцію з Заходом навіть за таких умов – європейський проект розпочався з Німеччини, яка тоді була розділена на дві частини. Тож важливо, щоб на контрольованій легітимним демократичним урядом у Києві території тривали реформи.

Чому Україна досі настільки корумпована


Це головне питання. Люди вийшли на Майдан і ризикували там своїми життями не тому, що не люблять Росію і люблять Америку. Вони хотіли покласти край корупції, вони хотіли кращого життя для своїх дітей. Це класична революція середнього класу. Вони хочуть стати ближче до Європи, оскільки вона показує, що дотримується принципу верховенства права. Є й інше рішення питання корупції – російське: посадити в центрі головного корупціонера, дозволити йому зламати інших олігархів і навести відносний лад. Зараз ми спостерігаємо боротьбу між цими ідеями.

Чи стане через 25 років Україна єдиною країною


Важливо те, чи зможе Україна здійснити реформи на тій території, яку контролює. Якщо їй це вдасться, думаю, інші територіальні питання залагодяться самі собою. Україна буде більш привабливою, ніж захоплений Росією Крим або частина Донбасу.

Чи повернеться Крим в Україну

Я не хочу нічого прогнозувати, але підкреслю, що відповідно до закону Крим належить Україні. Ніхто в світі не визнає анексію як легальний спосіб одержання території. Анексія Криму – перший подібний приклад в Європі з часів Другої світової. Але, думаю, розв'язання цієї ситуації залежить від змін як в Україні, так і в Росії. Для цього потрібен новий російський режим з іншим розумінням інтересів РФ.

Чи виникає відчуття самотності через те, що Україна перестає бути темою №1


Такого відчуття немає. Адже мене оточують безліч чудових українців і росіян, які намагаються виправити становище.
Тімоті Снайдер - НВ

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини