"Підтримати"
Новини
Всі новини

Від стабільності "Приватбанку" залежить стабільність всієї банківської системи України

От стабильности "ПриватБанка" зависит стабильность всей банковской системы Украины


"ПриватБанк", найбільший банк України, давно знаходиться у власній зоні турбулентності. Його власник Ігор Коломойський перетворив цей актив в надійний козир у суперечці з Петром Порошенком. Загроза банкрутства "Привату", за якої вся банківська система України може впасти, до пори до часу допомагала стримувати бажання головного олігарха країни розібратися зі співвласником групи "Приват". Але час поступок пройшло. Схоже, на Банковій зусилля спрямовані на пошук м'яких, але гарантованих заходів пониження статусу "Привату" в банківській системі України. Кабмін оголосив війну "ПриватБанку".

Як послабити "Приватбанк"?

Криза банківської системи України була спричинена девальвацією гривні і відтоком депозитів. Потім НБУ почав зачистку системи, і за два останніх роки ввів тимчасові адміністрації, а потім оголосив банкрутами близько 70 банків.

В кінці січня НБУ визнав неплатоспроможним "Авант банк", до якого міг мати досить близьке відношення колишній генпрокурор України Віталій Ярема. Його син Валерій Ярема ще в 2012 році був помічником голови правління банку. Можливо, що в рішенні НБУ про визнання банку неплатоспроможним є не тільки економіка.

За рішенням Кабміну, всі зарплатні проекти бюджетних організацій, а також пенсії та інші соціальні виплати будуть мати право виплачувати тільки державні банки, яким "Приват" не є.

Банк Коломойського лідирує за кількістю обслуговуваних саме зарплатних і пенсійних рахунків. У банку сама широка мережа відділень, банкоматів і терміналів, а по інтернет-банкінгу конкурентів на сьогодні просто немає.

Належність банку Коломойському викликає бажання влади послабити його стійкість і принести нові проблеми власнику.

"Це ідея ще з часів президентства Віктора Ющенка постійно обговорюється. Було навіть прийнято відповідну постанову, але із-за виниклих проблем його так і не реалізували. Зарплати Кабміну, Верховної Ради можна перевести з банку в банк без проблем, установ у Києві — теж без проблем. А в регіонах деякі банки підлаштовували свою інфраструктуру під великих клієнтів, і створити нову структуру під цих получальщиков навряд чи зможе "Ощадбанк", — сказав президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. Він вважає, що ця ініціатива не вплине на "Приват".

За його словами, іноді зарплатні проекти з банку в банк перенести буває дуже складно.

"Є такі місця, наприклад, позбавлення волі, де стоїть один банкомат певного банку, і гроші можна зняти тільки там. Скінчиться тим, що для клієнтів банків це буде болісно. Наприклад, із села доведеться їхати в інший населений пункт, щоб зняти свою зарплату", — додав експерт.

За словами Охріменка, зарплати держслужбовців зараз в основному виплачуються державний "Укргазбанк". "ПриватБанк" обслуговує в основному приватні компанії", — підкреслив аналітик.

На думку юриста Ярослава Кравець , ряд обмежувальних заходів допоможе усунути можливість шантажу банкрутством банку.

"Я заборонив би ще відкриття нових відділень і встановив умови, щоб закрити більшість існуючих. І тоді Коломойський втратить можливість шантажу і свавілля на банківському ринку", — зазначив Кравець.

Загроза націоналізації.

Протистояння між Коломойським і Порошенко загострилося в період місцевих виборів у жовтні 2015 року, і влада заговорили про можливу націоналізацію банку.

Формальним приводом може стати невиконання банком вимоги НБУ щодо докапіталізації "Привату" на суму 8 миллирадов гривень. Термін, даний регулятором на виконання приписи, закінчується в березні. За станом на кінець 2015 року "Приват" повідомив про залучення 200 млн доларів, які дозволять поповнити статутний капітал на 5 млрд грн.

Якщо рішення про націоналізацію банку буде прийнято, воно, в кінцевому підсумку, негативно позначиться на самих ініціаторах націоналізації.

"Націоналізація банку вийде боком. У разі несприятливого розвитку ситуації з'ясується, що значна частина бізнесу "Привату" закредитована банком і їх можна буде прирівняти до безповоротних кредитів. І не факт, що під контролем виявляться сервера, будуть передані "хмарні" технології і т. д.", — зазначив експерт.

При цьому фінансовий аналітик зазначив, що у "Приватбанку" з ліквідністю все в порядку, але є недолік капіталу: "Нацбанк сказав: хочете врятувати банк, заводите гроші. Свого часу така ситуація була у "Фінанси і кредит". Жеваго прийняв рішення на якомусь етапі "зістрибнути". Це ж відбувалося і по деяким іншим банкам. Якщо тут виявиться, що хлопці готові йти до кінця і покласти свої кровні... На докапіталізацію необхідно не менше мільярда доларів, близько 24 — 25 мільярдів гривень. Чи готові вони (власники банку) в тому чи іншому вигляді сюди мільярд завести? Дізнаємося про це не скоро, в кращому разі на початку наступного року".

У той же час, керуючий партнер консалтингової компанії "Фінансова студія" Євген Невмержицький вважає заяви про націоналізацію дітища Коломойського безвідповідальними.

"ПриватБанк" є першим у рейтингу НБУ. Це найбільший банк України майже за всіма показниками, і від його стабільності в дуже великій мірі залежить стабільність всієї банківської системи України. Тому, подібні заяви краще не робити. Всі заяви від регулятора повинні бути виваженими, тому що, в кожному разі, вони не кращим чином впливають на фінансовий ринок і навіть на курс гривні", — підкреслив Невмержицький. Політична підоснова в економічних рішеннях — не найкращий спосіб вести справи. Адже якщо з бажанням трішки натиснути на "ПриватБанк" переборщити, то система просто впаде, як картковий будиночок, і тоді шукати винуватих буде пізно."

За матеріалами livejournal.com

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини