"Підтримати"
Новини
Всі новини

Чим жіноче мислення відрізняється від чоловічого

Чем женское мышление отличается от мужскогоУ кожного є думка щодо чоловіків, жінок і різниці між ними (або її відсутності). В одному з нових досліджень використані дані масштабного й тривалого опитування в Європі для визначення того, як змінюються відмінності в пізнавальних здібностях. Це розумна ідея, оскільки дозволяє уникнути суперечки про те, чим відрізняється чоловіче мислення від жіночого, при цьому даючи зрозуміти, як ці відмінності формуються.

Що вони зробили

Експерти на чолі з Даніелою Вебер в австрійському Міжнародному інституті прикладного системного аналізу проаналізували дані, зібрані в межах європейського Дослідження здоров'я, старіння і виходу на пенсію. В межах дослідження було проаналізовано дані близько 31 000 дорослих чоловіків і жінок віком понад 50 років. Крім відповідей на демографічні питання, учасники грали у вікторини, під час яких перевірялися їхня пам'ять, уміння рахувати та швидкість мовлення (класичний тест, коли люди називають якомога більше тварин протягом 60 секунд). Крім даних тестування, були отримані дані про рік народження кожного учасника, а також щодо забезпечення гендерної рівності та економічного розвитку країн, де вони виросли.

Що вони виявили

Результати показують, що в залежності від економічного розвитку країни різниця в когнітивних здібностях між чоловіками і жінками змінюється. Але тенденція не є однозначною. Різниця в швидкості мовлення зникає (у 1920-х більшу швидкість мовлення мали чоловіки, для народжених після 1950-го ця різниця зникає). Відмінності в умінні рахувати зменшуються (чоловіки втрачають перевагу), а от різниця в здатності до запам'ятовування збільшується, підкреслюючи перевагу жінок.

Подальше дослідження розглядало зв'язок цих відмінностей з отриманою реципієнтами освітою. В усіх регіонах жінки в середньому навчалися менше, ніж чоловіки. Але, що дуже важливо, різниця варіювалася. Це дозволило дослідникам припустити, як різний рівень освіченості впливає на когнітивні показники.

Якою б не була істина, вона для всіх виявиться сюрпризом

У трьох досліджуваних здібностях було виявлено зв'язок між отриманою освітою та різницею в когнітивних показниках: очікувано, що менше вчилися жінки, то нижчими були їхні показники.

Інакше виглядала ситуація тоді, коли чоловіки та жінки мали однаковий рівень освіти: у жінок була краща пам'ять, чоловіки краще рахували, відмінностей у швидкості мовлення не було.

Що це означає


Дослідження різниці в когнітивних здібностях чоловіків і жінок завжди пов'язані з питанням про те, чому такі відмінності існують. У людей в цьому питанні настільки сильні очікування, що вони часто хапаються за припущення, мовляв, будь-яка помічена відмінність має відображати якийсь фундаментальний аспект протистояння чоловіків і жінок.

Зверніть увагу на приклад австралійської газети, що випустила цю само історію із заголовком, у якому йшлося про «чоловічі та жіночі мізки». Малося на увазі, що різниця є фундаментальною, біологічною. Власне, дослідження часто показують, що гендерні відмінності незначні, але навіть у цих випадках ми не знаємо, звідки вони беруться.

Чудова риса цього дослідження полягає в тому, що, розглядаючи, як гендерні відмінності змінюються з часом, ми можемо дізнатися, що їх викликає. Той факт, що пам'ять у жінок поліпшується, коли жінки отримують вільний доступ до освіти, є непрямим доказом того, що як мінімум одна когнітивна відмінність між чоловіками і жінками в рівному суспільстві може збільшитися, а не зменшитися.

Моя думка

Найважливіше, що треба винести з цього дослідження – те, що збільшення гендерної рівності незрівнянно більше йде на користь жінкам. Це тому, що чоловіки постраждали від гендерної нерівності набагато менше. Навіть у сфері когнітивних показників те, що жінки історично мали менший доступ до можливостей, медицини та освіти, означає, що вони можуть значніше покращити свої результати, ніж чоловіки.

Разом з іншими дослідженнями в таких сферах, як IQ, ця робота виявила систематичні поліпшення показників як у чоловіків, так і у жінок – великі можливості та здоров'я ведуть до поліпшення когнітивних функцій.

Але провокативне припущення полягає в тому, що з розвитком суспільства гендерні відмінності не обов'язково зникнуть. Деякі можуть навіть посилитися, коли жінок перестануть дискримінувати.

Не можна робити висновки на підставі одного дослідження, але це важлива інформація. Попри те, що показники на кшталт «років навчання» показують зменшення гендерної нерівності в Європі, було б нерозумно думати, що суспільства, які навчали чоловіків і жінок протягом однакової кількості років, однаково до них ставилися та висувало до них однакові вимоги.

Навіть якщо ви вважаєте, що в 2015 році так і є, то в європейських країнах у 1950-х усе було інакше. Суспільство може справляти значний вплив на когнітивні здібності – наприклад, через формування переконання про те, що жінки добре говорять, але погано рахують; і цей вплив складно виміряти в межах цього дослідження.

Особисто мені цікаво подивитися, як люди стрімко вирішують на підставі таких доказів, що «природні» гендерні відмінності однозначно існують. Я б запропонував утриматися від оцінок і сфокусувався на сексизмі суспільства. Зрозуміло, ми дізнаємося правду, тільки коли зможемо з'ясувати, як когнітивні здібності розвиваються як у біологічному, так і в соціальному контексті. Дослідження, подібні цим, прокладають шлях і дають привід вважати, що, якою б не була істина, вона для всіх виявиться сюрпризом.


Том Стаффорд - НВ

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини