"Підтримати"
Новини
Всі новини

19 січня - свята, іменини, народні прикмети

19 января - праздники, именины, народные приметы

Свята сьогодні

Хрещення Господнє (Святе Богоявлення)
Хрещення Господнє, або Богоявлення, святкується Православною Церквою 19 січня за новим стилем. Свято Хрещення Господнього — одне із найдавніших свят християнської Церкви.

Стародавня назва свята — «Єпіфанія» — явище, або «Теофанія» — Богоявлення, також його називали «свято Світів», «Святі Світи» або просто «Свєти». Бо Бог приходить у світ в цей день, щоб явити світові Світло Неприступне.

Народний календар:

Хрещення Святе Богоявлення
Хрещення — одне з головних православних свят. В цей день церква відзначає входження Ісуса Христа на шлях служіння людям. За переказами, Син Божий пройшов обряд хрещення у водах річки Йордан, що і сьогодні в льоду річок роблять ополонку у вигляді православного хреста під назвою «йордань».

Вважається, що у водохресну ніч вода набуває чудові властивості і стає цілющою. А якщо набрати води з річки або запастися освяченою в церкві водою, то вона збереже свої властивості весь рік. І в цей день, і згодом святу водохресну воду використовують в церковних обрядах, дають пити хворим, освячують оселі і поля. Говорили також, що той, хто на Водохреща скупається в крижаній воді, буде весь рік здоровим.

На Водохреща дівчата в останній раз намагалися дізнатися своє майбутнє. Виходили за ворота ворожити на першого зустрічного: якщо зустрінеться старий — не до добра, а якщо молодий хлопець — вийдеш в цьому році заміж.

Так вийшло, що з цим святом не пов'язано жодних спеціальних пісень або танців. Зате існує безліч повір'їв і прикмет. Наприклад, кожні господарі після богослужіння намагалися прийти додому найпершими — тоді і зі збором врожаю не запізняться. Сіно, на якому стояла водохресна кутя, поступово згодовували домашнім тваринам, щоб захистити їх від хвороб. В Богоявленську ніч можна було помолитися неба, щоб загадане збулося.

Зі святом пов'язано поняття «хрещенські морози» — вони завжди відрізнялися особливою силою, зате після цього дня погода починала змінюватися. Люди говорили про морози: «Тріщи не тріщи, а минули водокрещи». У той же час сильний мороз обіцяв хороший врожай зернових. Втім, хороший врожай віщували і мряка, і сніг пластівцями.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини