"Підтримати"
Новини
Всі новини

Для віруючих і невіруючих: що потрібно знати про Різдво

Для верующих и неверующих: что нужно знать о Рождестве

Наближається одне з найбільших і найсвітліших християнських свят - Різдво. Що віруючі і не віруючі повинні знати про Різдво? На ці та інші запитання відповів Голова Адміністративного апарату Київської митрополії УПЦ архімандрит Віктор (Коцаба).

- Чи повинна людина з атеїстичним світоглядом, не хрещена святкувати Різдво? Чи йому краще не бентежити своєю присутністю тих, хто виходить з посту і готується до свята?

- Мені складно сказати, що повинна робити людина нехрещена. Особливо щодо Різдва. Так само, як власне і щодо Пасхи. Так, я знаю, що багато атеїстів святкують Різдво і Великдень. Складно говорити, що рухає цими людьми. Адже Різдво - це день народження Господа Ісуса Христа, в кого вони не вірять. Тому, швидше за все, для них ці події не більше, ніж привід посидіти за столом, який не має нічого спільного з духовним життям.

Єдине, що можу порадити атеїстові, так це не бентежити віруючих людей своїми нападками на віру. Взагалі, нам вже давно треба навчитися поважати погляди та світогляд інших людей, навіть якщо вони не згодні з нами. Саме це є основою і фундаментом цивілізованого суспільства. А то, дуже часто виходить так, що люди невіруючі намагаються довести свою правоту за допомогою сили. Прикладів більше, ніж досить.


- Як правильно провести день 6 січня на передодні Різдва? Чи є якісь православні традиції? Чи можна цілий день дивитися веселі різдвяні фільми, гумористичні передачі та грати в комп'ютерні ігри?

- В ці дні православні християни обов'язково відвідують храм. Це головне. Взагалі, все важливе в нашому житті відбувається у храмі - хрещення дитини, вінчання, відспівування рідних і близьких. Але найважливіше - це Літургія. Тільки участь у цьому Таїнстві дає можливість реально пережити все те, що відбувається в ці дні і про що ми читаємо в Святому Письмі.

Тому, якщо говорити про традиції, то це ключова. А от дивитися телевізор, грати в ігри і т. д., - другорядні речі.


- Коли наступає Різдво і його слід святкувати? Є конкретний час? Або чекати, коли з'явиться на небі перша зірка? А якщо небо заволокло хмарами і зірок не видно?

- За традицією, зірка - це лише дозвіл на підкріплення їжею перед нічним Богослужінням. Потрібно сказати, що 6-е січня - день самого суворого посту перед Різдвом. Тобто, у цей день не прийнято вживати їжу та заходу сонця і появи першої зірки. Повинен сказати, що така традиція теж має літургійні коріння. Справа в тому, що раніше різдвяна Літургія відбувалася не з ранку, як зараз, а після обіду, тобто о 3 годині дня. Тому, зазвичай закінчувалася вона досить пізно - годин в 7-8 вечора. І природно, що християни харчувалися їжею вже тоді, коли на небі горіли зірки. Сьогодні Літургія звершується з ранку, але традиція пізнього прийому їжі залишилася. Про це сказано і в богослужбовому статуті нашої Церкви.

Варто зауважити, що трапеза в цей день обов'язково має бути пісною. Говорять про те, що на столі повинні знаходитися 12 страв. Але, знову ж таки, раніше їли лише коливо - варену пшеницю з медом. Так що, в цей день може бути і менше, ніж 12 страв. Поділитися з ближнім - нагодувати нужденного й бідного брата. Це, напевно, буде найкраще, що можна зробити в цей різдвяний період.


- Чи відразу потрібно сідати за стіл, коли з'явиться перша зірка? Або основне свято припадає на 7 січня? Які страви обов'язково повинні бути на столі?

- Різдво настане після різдвяної Літургії 7-го січня. Ось тоді, після богослужіння і можна сідати за стіл розговлятися. Що, до речі, має сенс тільки для тих, хто постив. Ті ж, хто пост не тримав, не був у храмі на святковому богослужінні ніколи по-справжньому пережити Різдво не зможуть.

- Чи буде користь невіруючій і некрещеній людині і її душі, якщо він відвідає різдвяну службу в церкві або отримає благословення?

- Звичайно! Прок, як ви кажете, буде всім і кожному, хто відвідає Різдвяне богослужіння. Саме так і треба відзначати це свято в храмі. Навіть якщо людина невіруюча. Шляхи Господні несповідимі! І може, саме після богослужіння атеїст повірить в Бога?! Таке, повірте, трапляється досить часто.

- Чому якщо літочислення у нас йде від Різдва Христового, то ми не святкуємо Різдво 1 січня? Як в новому, так і в старому стилі календарів спочатку настає Різдво і лише потім Новий рік.

- Ідея святкувати Різдво 31 грудня не має жодного канонічного, ні традиційного виправдання. Для нас, християн, Новий рік взагалі настає у вересні. Саме тоді Церква відзначає новоліття. А 1 січня, як і 13 січня, це не більше ніж цивільний Новий рік, прив'язуватися до якого з точки зору Церкви не має жодного сенсу. Головна подія для нас - це Різдво Христове, а коли там настає Новий рік не настільки важливо. Взагалі, я думаю, що раз в нашому суспільстві літочислення ведеться "Анно Доміні" - "від Різдва Христового ", то, швидше суспільство і має щось міняти і підлаштовуватися під Церкву, а не навпаки.

- Починаючи з Різдвяної ночі до Хрещення наші предки виряджалися в шкури звірів, носили рогаті маски, колядували. У ці свята також завжди ворожили в тому числі і віруючі. Чи варто дотримуватися цих традицій і як сучасна церква до них відноситься?

- Все перераховане вами, крім колядок, це чистої води язичництво, яке нічого спільного з християнством не має. Колядки ніяк не можна ставити в цей ряд просто тому, що вони прославляють Бога. А ось ворожіння, ження в шкури звірів і т. д., це такі речі, які Церква безумовно засуджує.

Джерело: КП в Україні

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини