"Підтримати"
Новини
Всі новини

Українські звичаї і традиції

Украинские обычаи и традиции

Традиції в Україні цікаві і самобутні, але при цьому різноманітні і поширені! Українські традиції формувалися багато століть. І тому, незважаючи на нашу культурологічну «європейськість» і відносно молоду історію держави, ми вміємо берегти духовність і добре знаємо неписані закони, українські звичаї і традиції.

Українські звичаї і традиції

Украинские обычаи и традиции


«Звичай» і «звичка» в українській мові слова однокореневі. Вони - основна складова нашого повсякденного життя, яку ми вбираємо з молоком матері, з співом улюбленої бабусі або з легенд, якими так багата наша земля. І ми завжди раді поділитися з гостями країни веселими українськими звичаями, запросити їх на народні святкування на Масницю або на Івана Купала, подарувати неймовірно красиві весільні пісні, оберіг або вишитий рушник, підняти чарочку з короваєм або пригостити смачною обрядовою їжею – млинцями, кутею, великодньою паскою.

Традиції в Україні тісно пов'язані з повсякденним, календарним та релігійним життям. І це цілком природно. Адже безліч українських традицій і подій були пов'язані із сільськогосподарським календарем. Зимові колядки або радісні пісні зустрічі весни з давніх часів супроводжували сезонні роботи. Неможливо було уявити важку роботу без господарських магічних ритуалів, а відпочинок без розваг або ритуальних привітань. Природна гостинність і привітність передавалися з покоління в покоління саме через ці повсякденні українські звичаї.

Украинские обычаи и традиции


Сім'я для українців дуже важлива. І звичайно, її зародження та існування супроводжується багатьма українськими ритуалами та обрядами, українськими звичаями і традиціями. Засилання сватів і заручини, вмовляння і покривання (перехід з дівоцтва в заміжню життя), дівич-вечір або весільний поїзд, запрошення і весільний похід з багатьма викупами нареченої – майже всі ці веселі складові з задоволенням дотримуються наші сучасники. До речі, наші дівчата дуже, як зараз кажуть, толерантні: якщо їм не подобається майбутній чоловік, то вони, згідно з українським звичаєм, винесуть сватам гарбуза. А молоді так поважають батьків, що тричі кланяються їм після підношення калача з сіллю. Одним словом, недарма обряд укладення шлюбу у нас називають «веселощами»: це дійсно весело!

Українські звичаї

Украинские обычаи и традиции


Українські звичаї, пов'язані з народженням дитини, насичені обереговою обрядністю. А ще – з прикметами і забобонами, яких у нас чимало. Наприклад, вагітним не можна зустрічатися з хворими, дивитися на змій або стригтися, шити або різати, купувати щось майбутній дитині. І взагалі, чим менше людей знають про вагітність, тим краще. Відвідувати новонародженого протягом перших 40 днів можна чоловікам, так і не всім жінкам. Надзвичайно важливим є український обряд хрещення. Відмовитися від кумівства (тобто від статусу хрещеного) і донині більшість вважає гріхом. Традиційний український постриг – стрижка волосся навхрест – проводиться у річницю народження. І, звичайно, в цих обрядових діях українські народні прикмети тісно перетинаються з православними.

Украинские обычаи и традиции


Традиції в Україні, безумовно, пов'язані зі староукраїнської язичницької атрибутикою. Наприклад, молодіжне, а ще пустотливе, поетичне і дуже старе свято Івана Купала (в ніч на 7 липня), як у багатьох слов'ян, коли був пов'язаний з Днем сонцестояння. Ви на власні очі і зараз можете побачити, як дівчата водять хороводи і пускають на воду вінки, а хлопці стрибають через вогнище і шукають цвіте папороть.

Ще одна давня українська традиція, пов'язана з поворотом сонця – 7 січня (Різдво). Колись у цю зимову пору було прийнято ворожити на майбутнє, і тому зараз українські різдвяні звичаї – це ворожіння і звернення до сил природи. Напередодні Старого нового Року (13 січня) діти та підлітки досі щедрують і «маланкують» (на честь преподобної Меланії). І якщо ви вмієте співати або хочете щиро когось привітати, у вас є можливість заробити трохи українських гривень або солодощів. До речі, такі дитячі походи чимось нагадують американський Хелловін. Ще одна українська традиція святити воду на Водохреща і віра в її чудові цілющі властивості в ніч напередодні. З самого ранку ми прибираємо наші квартири у Чистий четвер (напередодні Великодня). Обов'язково фарбуємо яйця і випікаємо великодні калачі до Великодня. Згадуємо померлих у поминальний день. Проводжаємо зиму і зустрічаємо весну на Масницю. Освячуємо поля і прикрашаємо будинок квітами і травою на Трійцю.

Українські прикмети і забобони

Ну, і останнє: трохи українських прикмет і забобонів:
1. Одягнену навиворіт сорочку або сукню вважають провісником того, що вас поб'ють.
2. Не передавайте нічого через поріг, щоб не посваритися: краще наступіть на неї, а ще краще – зайдіть в будинок.
3. Хочете, щоб майбутній чоловік був рудим – не доїдайте страви.
4. Хочете, щоб у новому домі був достаток – запустіть туди першим кота.
5. Якщо ваша мета – самотність, то сідайте на кут столу, і тоді, за українським прикметами, шлюб вам не світить.
6. Якщо ви хочете подарувати квіти, завжди даруйте букети з непарною кількістю парну кількість, бо прийнято приносити лише на похорон.

В містах і селах, в кожній родині, в дитячих садах і школах, на весіллях, хрещення і ювілеях ви обов'язково переконайтеся: традиції в Україні – це справжнє народне надбання!

За матеріалами Україна для бізнесу

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини