"Підтримати"
Новини
Всі новини

Все про гикалку

Все об икоте

У кожного з нас трапляється гикавка. Дуже неприємне і подразнююче явище. Все про форми гикавки і її причини ви зможете дізнатися із цієї статті.

Гикавка — це судомні толчкообразние скорочення діафрагми, які проявляються короткими дихальними рухами і різким випинанням живота.
Гикавка — це рефлекс, який сприяє видаленню зайвого повітря зі шлунка, що потрапив туди разом із їжею або внаслідок підвищеного газоутворення в организмі.

Симптоми гикавки:

- різкі скорочення діафрагми, що супроводжуються короткочасними вдихами і одночасним випинанням живота;
- гикавка супроводжується здавленими звуками, які пов'язані з різким проходженням повітря через закриту голосову щілину.

Форми

Гикавка може бути фізіологічною та патологічної .

Фізіологічна гикавка виникає у здорових людей. Вона триває нетривалий час (5-15 хвилин) і не приносить дискомфорту, зазвичай проходить самостійно.
Патологічна гикавка може бути як тривалою (тривати декілька годин і навіть днів), так і короткочасною (кілька хвилин). Причиною її виникнення найчастіше стають патологічні стани.

Види гикавки за походженням::

- « центральна» гикавка — розвивається при ураженні головного і спинного мозку при черепно-мозковій травмі, істерії (психічне захворювання), при деяких психічних розладах (депресія, маніакально-депресивний синдром), при захворюваннях нервової системи (пухлини головного і спинного мозку).
- « периферична» гикавка — спостерігається при ураженні діафрагмального (бере свій початок з спинного мозку на рівні шийних хребців і контролюючого діафрагму) і блукаючого нервів (бере свій початок з нижніх відділів головного мозку і частково контролюючого стравохід, шлунок, кишечник і серце).
- « токсична» гикавка — виникає при різних отруєннях (отруйними грибами, несвіжими продуктами, лікарськими препаратами та ін);
- « відображена» гикавка – спостерігається при захворюваннях кишечника — ентериті (запалення тонкого кишечника), ентероколіті (запалення товстого кишечника), паразитарних захворюваннях (аскариди, гострики).

Причини.

Залежно від походження виділяють велику кількість причин, які призводять до розвитку гикавки. У здорових людей гикавка може бути спровокована:
- швидким прийомом великої кількості їжі (через перерозтягнення шлунка);
- їжею всухом'ятку;
- прийомом алкоголю;
- переохолодженням;
- іноді виникає без видимої причини.

Патологічні причини гикавки.

Причини центральної нервової системи.
Інфекції, які можуть ускладнюватися розвитком енцефаліту (запалення мозку):
- кір – гостре інфекційне захворювання, що характеризується високою температурою, запаленням слизових оболонок порожнини рота і верхніх дихальних шляхів, кон'юнктивіт (запалення слизової оболонки ока);
- вітряна віспа — гостре інфекційне захворювання, що характеризується високою температурою, загальною вірусної інтоксикацією (отруєнням організму) і характерним висипом;
- краснуха – гостре вірусне захворювання, що характеризується загальною інтоксикацією організму, високою температурою, кон'юнктивітом, висипом на попереку, сідницях, на згинальних (внутрішніх) поверхнях рук і збільшенням шийних лімфовузлів;
- грип – гостре вірусне захворювання з переважанням високої температури, кашлю, нежиті і важкої загальної інтоксикації;
- малярія – інфекційне захворювання, що супроводжується високою температурою, ознобом, збільшенням печінки, селезінки, анемією;
- токсоплазмоз – інфекційне захворювання, що викликається Toxoplasma gondii (організму царства « найпростіших»), що характеризується високою температурою, збільшенням печінки, селезінки, головним болем і нудотою.

Інфекції, які можуть ускладнюватися розвитком менінгіту (запалення оболонок мозку):
- менінгококова інфекція – гостре інфекційне захворювання, що супроводжується ураженням носа, глотки, мозкової оболонки і загальною інтоксикацією організму;
- сифіліс – венеричне захворювання з ураженням шкіри, слизових оболонок, внутрішніх органів, кісток та нервової системи;
- паротит (свинка) – запалення привушної слинної залози;
- краснуха;
- токсоплазмоз.

Черепно-мозкова травма.

Істерія (психічне захворювання) і деякі психічні розлади (депресія, маніакально-депресивний синдром).
Захворювання нервової системи – пухлини головного і спинного мозку, розсіяний склероз (заміна нормальної нервової тканини на сполучну) та інші демієлінізуючі (вражаючі мієліну (« електричну ізоляцію нервів»)) захворювання.

Різні захворювання.
Пухлини легень.
Плеврит (запалення плеври – оболонки, що покриває легені).
Ураження діафрагми і діафрагмального нерва (неврит).
Здавлення діафрагмального нерва пухлиною середостіння (анатомічного освіту в середніх відділах грудної клітки).
Гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ) – закидання кислого вмісту шлунку (суміші шлункового соку і з'їденої їжі) в стравохід і, як наслідок, подразнення і пошкодження його стінок.
Непереносимість їжі або алергія (надчутливість імунної системи організму до стороннього йому речовині, в даному випадку до продуктів харчування).
Дифрагмальная грижа (грижа стравохідного отвору (через яке стравохід проникає із грудної порожнини в черевну) діафрагми)). Виникає, якщо черевна частина (яка знаходиться в черевній порожнині) стравоходу зміщується через стравохідний отвір діафрагми в грудну порожнину.
Гастрит (запалення шлунку).
Диспепсія (невроз) шлунка (комплекс симптомів, пов'язаних з болем, почуттям дискомфорту, печіння в шлунку, що виникають на фоні нервових розладів (депресії, істерики, емоційні і психічні навантаження)).
Виразкова хвороба шлунка, дванадцятипалої кишки (утворення в слизовій оболонці шлунка, дванадцятипалої кишки дефектів різної глибини (ерозій, виразок)).
Холецистит (запалення жовчного міхура), жовчнокам'яна хвороба (утворення каменів у жовчному міхурі), постхолецистектомічний синдром (стан, що виникає після операції по видаленню жовчного міхура).
Дуоденогастральний рефлюкс — занедбаність вмісту дванадцятипалої кишки (суміші жовчних кислот, полупереваренной їжі і біологічно активних речовин (ферментів)) у шлунок і, як наслідок, подразнення і пошкодження його стінок.
Пухлини шлунково-кишкового тракту (пухлини шлунка, підшлункової залози, стравоходу, кишечника).
Стеноз воротаря шлунка (звуження шлунка в місці його переходу в дванадцятипалу кишку), рак (злоякісна пухлина) шлунка.

Токсичні причини.
Токсична ураженням центральної нервової системи (під впливом алкоголю, лікарських препаратів, отрут).
Цукровий діабет (захворювання, що приводить до підвищення рівня глюкози (цукру крові)).
Тяжка ниркова недостатність (уремія) — серйозне пошкодження нирок зі стійким зниженням їх функції приводить до нездатності виводити токсичні продукти з крові.
Інтоксикація (отруєння організму) при інфекційних хворобах.
Ускладнення загальної анестезії (знеболення).
LookMedBook нагадує: чим раніше Ви звернетеся за допомогою до фахівця, тим більше шансів зберегти здоров'я і знизити ризик розвитку ускладнень:

Сама по собі гикавка не є специфічним симптомом, тобто не вказує на якесь певне захворювання.

Варто звернути увагу лише на тривалу, виснажливу, часто виникає гикавку.

Лікування гикавки

Епізодична гикавка не потребує специфічного лікування. Вона повинна пройти самостійно через 5-10 хвилин. Можна зробити кілька глибоких ковтків холодної води або затримати дихання. При тривалій гикавці лікування спрямоване на усунення основного захворювання, що викликало гикавку.

Гикавка сама по собі проходить без ускладнень і наслідків. Однак необхідно лікувати і попереджати захворювання, які можуть її викликати, наприклад, гастрит, холецистит, цукровий діабет та інші.

Профілактика гикавки

Профілактика розвитку патологічної (ненормальною) гикавки спрямована на усунення причин, які можуть призвести до її виникнення.

При епізодичній гикавці необхідно уникати прийому алкоголю, дотримуватися правил здорового харчування , уникати переохолоджень.

За матеріалами Lookmedbook

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини