"Підтримати"
Новини
Всі новини

Хронічне недосипання - причина інфарктів.

Хроническое недосыпание - причина инфарктов.

Згідно з науковими даними, одне з перших місць серед причин інфарктів займає хронічне недосипання. Очевидно, що нормальний сон необхідний нам для здоров'я, гарного самопочуття і довголіття. Вчені прийшли до висновку: спати треба саме вночі і саме в темряві. Чому?...
За чергування режимів сну і неспання в людському організмі відповідає епіфіз або шишковидна заліза, крихітний орган, близько одного грама вагою, розташований в центрі мозку. Незважаючи на свій малий розмір, шишкоподібна залоза відіграє величезну роль в організмі - регулює життєво важливі функції організму людини. Так, при світлі дня вона виробляє серотонін – речовина, зване гормоном задоволення, або гормоном щастя. Якщо серотоніну достатньо – у нас гарний настрій і життя нам в радість. А якщо недостатньо – виникає апатія, пригніченість і депресія або, навпаки, підвищена агресивність, дратівливість, тривожність і неспокій. Серотонін – денний гормон, а от коли за вікном темніє, епіфіз починає виробляти інший гормон – мелатонін, який і відповідає за здоровий повноцінний сон.

Темрява (бажано повна) і ніч – ось два найважливіших умов його утворення. Мелатонін не тільки володіє снодійним дією, але ще сприяє відновленню організму уві сні: приводить в норму нервову, імунну, серцево-судинну систему. А ще він має омолоджуючу дію і допомагає продовжити наше життя.

Якщо ж мелатоніну мало – починаються стреси і безсоння, а також збої практично у всіх органах і системах, що з часом здатне призвести до серйозних проблем зі здоров'ям. Цих збоїв не було б, якщо б ми жили у злагоді з природою, яка запрограмувала наш організм на слідування природним добовим ритмам, на те, щоб вставати зі світанком і лягати спати із заходом сонця. Природа не могла передбачати, що люди винайдуть електрика і зможуть вечорами, а то й ночами, спати при світлі і тим самим позбавляти себе життєво необхідного гормону.

Але не тільки електричне освітлення здатне збити з пантелику наші біологічні годинники. Самопочуття в період білих ночей у людей також погіршуються. Правда, в молодості це практично не помітно, тому що молодий організм здатний швидко відновлюватися. А ось чим старше ми стаємо, тим важче переносимо відсутність нічної темряви.

Важливо знати, що найбільш активно мелатонін виробляється в період з 12 до 2 години ночі. В ці дві години треба постаратися не просто відпочивати, а саме спати, щоб організм виробив досить мелатоніну для свого відновлення.

А чому найбільш міцний сон в передранкові години? Тому що саме в цей час досягається найвища концентрація в крові накопиченого за ніч мелатоніну. Але про запас запастися мелатоніном неможливо: виробленої за ніч «порції» вистачить тільки до наступного вечора. Люди, які віддають перевагу нічний спосіб життя, повинні мати на увазі, що денний сон зовсім не компенсує відсутність нічного. Навіть якщо ви після безсонної ночі намагаєтеся відіспатися вдень – в організмі не буде вироблятися мелатонін, а значить повноцінним такий відпочинок навряд чи може вважатися.

А що робити, якщо ваші вікна ніч безперервно світять вогні реклами, ліхтарі та прожектори? Сподіваюся, що поради Вам допоможуть.

Звичайно, насамперед треба завісити вікна щільними темними шторами або надіти пов'язку на очі. Можна «обдурити» епіфіз і «змусити» його виробляти мелатонін навіть при недостатній темряві в приміщенні, де ви спите. Майте на увазі: якщо ви, прокидаючись серед ночі, включаєте світло – вироблення мелатоніну припиняється, саме тому потім буває важко заснути і повноцінного відпочинку знову ж таки не виходить.

Кількість мелатоніну, що виробляється організмом, знижується з роками. Ось чому немовлята сплять набагато більше, ніж дорослі люди, а людей похилого віку так часто мучить безсоння.

Але все ж ми можемо хоча б в невеликій мірі збільшити виробництво епіфізом цього гормону в будь-якому віці. Для цього потрібно,
по-перше, по можливості не порушувати природних біологічних ритмів – тобто вдень не спати, а вночі спати.

По-друге, при світлі дня намагатися побільше бувати під відкритим небом – саме денне, сонячне, а не штучне світло сприяє нормальній виробленню серотоніну, без чого і мелатонін в потрібних кількостях не утворюється.

По-третє, пам'ятати, що багато ліків, кава, алкоголь і нікотин знижують вироблення мелатоніну.

І по-четверте, намагатися включати в свій раціон більше продуктів, що містять амінокислоту під назвою триптофан – саме вона є «будівельним матеріалом» для серотоніну, так і для мелатоніну. Найбільше триптофану міститься в сирах твердих сортів, достатня його кількість також присутня в курячих яйцях, нежирному м'ясі, квасолі, гарбузовому насінні, горіхах. З деяких продуктів мелатонін можна отримувати і в готовому вигляді, адже цей гормон виробляють не тільки люди і тварини, але навіть рослини, і найбільшою мірою – кукурудза, рис, овес, помідори, банани. Міцного вам сну та міцного здоров'я!

За матеріалами Батона немає

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме