"Підтримати"
Новини
Всі новини

Відставка Пивоварського і призначення Федорівського. Фантастичні схеми ВАТ "Укрзалізниця"

Отставка Пивоварского и назначение Федоровского. Фантастические схемы ОАО "Укрзалізниця"
Відставка міністра інфраструктури Андрія Пивоварського стала однією з головних несподіванок минулого тижня. Про те, що глава транспортного відомства один з кандидатів "на виліт" з Кабміну відомо вже досить давно. Його відходу чекали ще в серпні. Однак сам Пивоварський повторював, що добровільно у відставку не піде. Лише якщо його про це попросить Верховна Рада або Арсеній Петрович. Зараз же все виглядає так, немов Пивоварський йде за власним: втомився "битися об стіну", працювати за мізерну зарплату і боротися з корупцією без підтримки з боку правоохоронної та судової систем.

Втім, багато ЗМІ звернули увагу, що відставка дивним чином збіглася зі скандалом, пов'язаним із намаганням призначити керівництво "Українського транспортно-логістичного центру" (УТЛЦ) якогось Андрія Федорівського. Кандидат є керівником приватної транспортної компанії "Метрудтранс", пов'язаної з нардепом від БПП, членом транспортного комітету ВРУ Русланом Сольваром.


Частково цю версію підтвердив і заступник міністра Володимир Омелян, який заявив, що до керівництва міністерства приходили депутати "з сумнівною репутацією", пропонуючи різні "фантастичні схеми". Мовляв, вони (депутати) стверджували, що ці схеми погоджені з першими особами держави.

Схоже, спроба призначити Федорівського була однією з таких "схем", на якій міністр банально "зламався".

Як тільки інформація про Сольвара і його ставленика почала поширюватися в ЗМІ, "Укрзалізниця" та міністерство досить оперативно виступили із спростуванням.

"Поширена деякими ЗМІ інформація, в якій йдеться про нібито призначення Андрія Федорівського на посаду заступника начальника філії "Український транспортно-логістичний центр" (УТЛЦ), не відповідає дійсності. Зазначена особа не працює у ВАТ "Укрзалізниця" та його філіях", - заявили в прес-службі транспортного монополіста.

І сам Пивоварський, і Омелян поспішили здивуватися наполегливості журналістів і ЗМІ, які чомусь не втратили інтересу до цієї теми. Однак, диявол криється в деталях. І міністр, і його оточення не могли не розуміти, що фокус із спростуванням дуже швидко розкриється, так що скандал можна відстрочити, але уникнути його навряд чи вдасться.

Читайте на InfoKava.com: Укрзалізниця може припинити співпрацю з Російськими Залізницями

Справа в тім, що в "Укрзалізниці" проходить грандіозне реформування всієї структури компанії. З 1 грудня на зміну ДП "Український транспортно-логістичний центр", що входило в Державну адміністрацію залізничного транспорту України, прийшов "Центр транспортної логістики" (ЦТЛ), який є філією вже ПАТ "Укрзалізниця". Тому "загубити" співробітника між старими і новими відділами та підрозділи дуже легко. У УТЛЦ Федорівського дійсно немає, а ось в ЦТЛ? Міністр заявив, що не може відстежити, хто і на яку керівну посаду в нових структурах УЗ зараз подається. Ось власне і все пояснення магічного зникнення Федорівського. Він йде в керівництво структури, яка формально ще тільки в процесі створення.

А тепер про те, чому поява людини Сольвара у ЦТЛ це катастрофа для репутації Пивоварського.

ЦТЛ, як і його попередник, управляє парком вантажних вагонів, які знаходяться у власності "Укрзалізниці". Між тим Сольвар опосередковано володіє кількома транспортними компаніями, з яких найбільш відомі "Метрудтранс" і "Фреш Лайн". Вони спеціалізуються на транспортно-експедиційному обслуговуванні експортно-імпортних та внутрішніх перевезень вантажів залізничним транспортом. При цьому у власності компаній Сольвара немає ні одного вагона – все перевезення вона здійснює на вагонах... "Укрзалізниці". Природно, своя людина в керівництві таких списків гарантує підприємствам доступ до рухомого складу в необхідній кількості і кращої якості. А в умовах дефіциту окремих типів вантажних вагонів, наприклад зерновозів – вже одне це є вагомою конкурентною перевагою.

На цьому потенційна вигода для бізнесу Руслана Сольвара від призначення Андрія Федорівського не закінчується. Справа в тому, що останнім часом справи у його компаній йдуть не кращим чином. Так, з січня по вересень 2015 року "Фреш Лайн" експедирувала лише трохи більше 3 тис. піввагонів і цистерн. При цьому в минулому році обсяг перевезень компанії перевищив 53 тис. одиниць рухомого складу. У "Метрудтранса" ситуація схожа: за 9 місяців поточного року опрацьовано лише 3326 вантажних вагонів.


Читайте на InfoKava.com: Нардеп Сольвар, обвинувачений у корупції на "Укрзалізниці"

Утримуватися на плаву "Метрудтрансу" допомагає держзамовлення: компанія возить продукцію державних лісгоспів. За інформацією порталу "Наші гроші", компанія отримує підряди на перевезення лісу з березня 2012 року. За цей час сума підписаних з договорів склала 27,24 млн грн. У 2015 році компанія знову виграла тендер на 6,69 млн грн, де змагалася з єдиним конкурентом – підприємством земляка Руслана Сольвара. При цьому тендерний комітет відхилив заявку перевізника, який просив за свої послуги в півтора рази менше, ніж "Метрудтранс". Так що депутатський значок президентської фракції, а також членство в профільному комітеті все-таки грають свою роль.

Але настільки незначні в порівнянні з минулими роками обсяги перевезень, безумовно, не можуть задовольняти Сольвара. Три роки тому він відкрито говорив, що витрачався на вибори і йшов у політику, щоб допомагати своєму бізнесу. Тому зараз "Метрудтранс" намагається розширити асортимент вантажів за рахунок експорту залізної руди в Європу. Тільки робиться це не зовсім "прозорими" методами. Керівникам залізорудних компаній нав'язливо пропонують змінити своїх перевізників на користь компанії Сольвара. При цьому послуги "Метрудтранса" будуть обходитися вантажовідправникам в півтора рази вище ринкових цін.

В іншому випадку, виробників руди загрожують зовсім залишити без рухомого складу. Мовляв, "Укрзалізниця" анулює заявки на вагони, і комбінати не зможуть вивозити продукцію. За словами джерела на залізорудному ринку, за останній місяць такого тиску зазнали керівники "Криворізького залізорудного комбінату" і "Сухої балки". За 11 місяців 2015 року ці два підприємства відправили на експорт в Європу більше 52 тисяч вагонів залізорудної сировини. При цьому експедиторські послуги обійшлися їм у 638,3 млн грн. Не важко підрахувати, що за тарифами "Метрудтранса" ця цифра перевищила б 957 млн грн, в яких частка Сольвара становить майже 320 млн грн.

Читайте на InfoKava.com:З 1 грудня "Укрзалізниця" скасовує потяги в зону АТО

Таку "привабливу" пропозицію, особливо в умовах рекордного падіння світових цін на залізорудну сировину, поки не знайшла підтримки у представників гірничо-металургійного комплексу. Та й Сольвар на сьогодні не має однозначно дієвих важелів для втілення в життя загроз, озвучених вантажовідправникам. Але з приходом до керівництва "Центру транспортної логістики" його довіреного менеджера, директора "Метрудтранса" Андря Федорівського, така можливість з'явиться . І це вже загрожує не просто появою корупційних схем, а зупинкою цілих підприємств, які зараз працюють на межі рентабельності.

"Скорочення обсягів виробництва, зменшення експортних операцій і, відповідно, валютної виручки, платежів до бюджетів всіх рівнів і загострення і без того складної соціально-економічної ситуації", - коментує перспективу підвищення витрат на ж/д перевезення для металургів виконавчий директор Української асоціації виробників феросплавів Сергій Кудрявцев.

Безперечно, як досвідчений управлінець Пивоварський не міг не розуміти, до чого призведе афера з призначенням Федорівського. Тому вирішив піти за власним. У якійсь мірі він дійсно став заручником системи. Втім, Пивоварський це справа минулого. Залишається відкритим питання, як будуть виплутуватися з історії із Сольваром нові керівники транспортного відомства.


Джерело: ilife-news.com

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини