"Підтримати"
Новини
Всі новини

Спроба підведення підсумків: повний і остаточний Яценюк!

Попытка подведения итогов: полный и окончательный Яценюк!
Спроба Яценюка відзвітувати перед парламентом про роботу уряду і себе коханого була перервана «казусом Барни-Яценюка». Назвемо скандальну подія так, щоб не вдаватися в подробиці про те, хто, кого і за яке місце схопив під час відомої потворної сцени, яка мала місце бути у вмістище вітчизняного парламентаризму 11 грудня 2015 року.

В ході свого спічу Яценюк більше не сказав, що сказав. Але не тому, що своєю витівкою йому завадив депутат Барна, а тому що багато чого Яценюк, схоже, навмисно не збирався говорити. Рекламуючи свої «досягнення» на ниві «порятунку вітчизни», він сором'язливо промовчав про те, як цю вітчизну підштовхнув до прірви, а в багатьох питаннях, вже в цю прірву скинув. Словом, ще трохи правління цього «спасителя» – і настане всім нам «повний і остаточний Яценюк»!

Нагадаємо, що спіч Яценюка під час виступу в парламенті 11 грудня нинішнього року майже повністю представляв собою перелік грандіозних звершень його самого і уряду, що перебуває під його мудрим керівництвом. При цьому Яценюк цинічно маніпулював цифрами. Короткий зміст цьих «хвастощів прем'єра» і настільки ж короткі коментарі до одного були приведені в попередньому матеріалі «Причинне місце соціальної кризи», або Що посієш – те й пожнеш!», який був присвячений подіям у Верховній Раді в цей день. Тому на вихвалянні прем'єром своїх звершень докладно зупинятися не будемо, а розглянемо деякі статистичні дані, що дають об'єктивну картину того, що відбувається.

Попередньо зауважимо, що з 1990 року по 2013 рік світовий ВВП, по ряду оцінок, виріс більш ніж в 2 рази. У той же час, реальний ВВП України в 2013 році, порівняно з радянським 1990 роком, скоротився на 30%. До речі, це є найважливішою соціально-економічною причиною революції на Майдані 2013-2014 років, про яку говорити не прийнято. За деякими даними, в післяреволюційний період, в 2014-2015 роках, коли країною рулили обидва уряди Яценюка, падіння економіки склало ще 10% до 1990 року, тобто третю частину падіння за попередні 23 роки. Динаміка вражає!

Нинішній коаліційний уряд приступив до роботи в грудні 2014 року, але оцінювати результати діяльності Яценюка слід з лютого 2014 року, коли до влади на хвилі революції прийшло перше післямайданний уряд.

Макроекономічний провал 2014 року оцінюється такими цифрами. Падіння ВВП становило 6,8%, реальні доходи населення скоротилися на 8,4%, гривня знецінилася на 97 97%, ціни зросли на 24,9%. Подібне падіння лише частково можна вважати наслідком анексії Криму, війни на Донбасі і російської агресії. Левова частка економічного провалу обумовлена бездарною політикою уряду і мародерством олігархів, інтереси яких виразно проглядаються за діями Кабінету міністрів.

У 2015 році по ряду параметрів очікується ще більш істотний провал. За найскромнішими оцінками, очікуване падіння ВВП складе 11%, реальні доходи населення знизяться на 25%, гривня знеціниться на 52%, зростання цін складе 46%. Відповідальність за ці вбивчі показники поділяють уряд і Національний банк.
[center]* * *[/center]
Наведені вище прогнози економічних результатів 2015 року підтверджуються офіційною статистикою. Державна служба статистики підвело економічні підсумки за січень-жовтень 2015 року, які для наочності наводимо нижче.

Якщо коротко, то протягом 10 місяців в країні падало все і вся. Правда, дещо зростала, але це не радує. Зростали інфляція і курс долара. Номінальна зарплата зростала, але оскільки ціни стрімко її обганяли, то в результаті громадяни виявилися не в плюсі, а у великому мінусі.


Нарешті, на тлі падіння промислового виробництва, будівництва, сільського господарства і торгівлі, зріс чи не єдиний показник – урожай соняшнику. В цьому немає нічого хорошого, оскільки аграрії, насамперед агрохолдинги, доводять землю до виснаження, а левова частка прибутків від експорту соняшнику виводиться з країни.

Читайте на InfoKava.com: Євромайдан відвідають заступник держсекретаря США і європейські політики

За базу порівняння прийнято 10 місяців минулого 2014 року. Звичайно, краще було б порівнювати з 2013 року, але у зв'язку з «відходом» Криму і значної частини Донбасу, а також з-за війни на Донбасі, коректне порівняння представляється практично неможливим.

Інфляція за 10 місяців 2015 року склала майже 40%, і майже 20% того ж періоду 2014 року. Середня номінальна зарплата зросла на 17,2% і досягла 4012 гривень, але реальна зарплата, навпаки, скоротилася на 22,7%.

Повторимося, що падіння показали буквально всі галузі економіки – промислове виробництво, сільське господарство, будівництво, торгівля.

Загалом, за 10 місяців 2015 року по відношенню до того ж періоду 2014 року промисловість показала падіння на 15,4%. При цьому найбільше, на 42,9%, видобуток вугілля впала до 23,3 млн тонн. Пояснюється це тим, що значне число шахт залишилися на тій частині Донбасу, яка контролюється сепаратистами і Росією.

Видобуток залізної руди скоротився на 6,1% до 55,4 млн тонн, природного газу – на 5,6% до 16,1 млрд кубометрів. Звертає на себе увагу той факт, що скорочення видобутку газу відбувається на тлі запальних гасел про розвиток вітчизняного видобутку газу з метою забезпечення енергетичної незалежності країни. До того ж, член профільного комітету Верховної Ради Юрій Чижмарь називає ще більш сумні цифри: «За 2014-2015 роки ми зменшили видобуток мінімум на 15%, а в 2016 році втрати складуть ще 10%. «Укргазвидобування» за два роки зменшила видобуток з 15 до 12 млрд кубів, а в 2016 році планує видобути максимум 10-11 млрд кубометрів».

Скорочення видобутку газу пов'язано, насамперед, з різким підвищенням рентної плати на видобуток газу, яка у другій половині 2014 року була встановлена в розмірі 70%. Усі спроби переглянути ставки рентних платежів на розробку надр поки що закінчують тільки розмовами. Уряд Яценюка вперто не хоче скорочувати ранту, мотивуючи тим, що бюджет у цьому випадку недоотримає величезні кошти. Знайти інші джерела наповнення бюджету Кабмін не може і не хоче.

Читайте на InfoKava.com: Яценюк розповів про люстрацію в кабміні (відео)

Падіння виробництва в хімічній та харчовій промисловості, а також в машинобудуванні обумовлено, насамперед, розривом торгово-економічних зв'язків з Росією. Спроби знайти інші ринки збуту далеко не завжди призводять до позитивних результатів. У випадку з продукцією машинобудування знайти інші ринки збуту практично неможливо.

Сільське господарство теж показало падіння на 4,4%. Це падіння має різнопланові причини. Так, валовий збір зерна, порівняно з січнем-жовтнем 2014 року, скоротився на 2,1% до 56,1 млн тонн, насамперед, з чисто погодних причин, оскільки 2015 рік був посушливим і менш врожайним порівняно з 2014 роком. Те ж саме можна сказати про скорочення врожаю овочів, наприклад, картоплі на 12,1% до 20,8 млн тонн.

Зате істотно виріс, повторимо, урожай соняшнику на 10,9% до 11,1 млн тонн, і в цьому немає нічого особливо хорошого.


Істотне падіння показало виробництво продукції тваринництва. Причинами тут є не тільки і не стільки природні фактори, скільки інфляція і зростання цін, падіння попиту у зв'язку з скороченням купівельної спроможності з-за кризи і зубожіння населення, а також все той же розрив торгових зв'язків з Євразійським союзом, насамперед, з Росією. Якщо виробництво м'яса впало на 1,8% до 2,6 млн тонн, а виробництво молока знизилося на 4,4% до 9,3 млн тонн, виробництво яєць обвалилася відразу на 14,8% до 14,6 млрд штук.

Досить різко впали обсяги будівництва на 19,8% до 40,6 млрд гривень. При цьому житлове будівництво просіло дещо менше на 5,9% до 6,1 млн кв м. Звертає на себе увагу той факт, що обсяги будівництва виражені в гривні, тобто схильні до інфляції, але навіть зростання цін не зміг компенсувати падіння обсягів.

Істотно просіли показники вантажних перевезень на транспорті на 12,6% до 494,1 млрд гривень. Пасажирські перевезення також скоротилися на 13,9% до 4,2 млрд осіб. Падіння показників роботи транспорту пояснюється загальним падінням економіки і, відповідно, потреби у вантажоперевезеннях, а також збіднінням громадян, які вже не можуть собі дозволити зайвий раз проїхати, наприклад, в поїзді.

На тлі 40%-ї інфляції шокуючі цифри падіння показує внутрішня торгівля. Так, оптова торгівля за 10 місяців по відношенню до аналогічного періоду минулого року скоротилася на 13,5% до 943 млрд гривень. У свою чергу, роздрібна торгівля опустилася на 21,7% (!!!) до 828,8 млрд гривень. Ще раз підкреслимо, що настільки стрімке падіння грошового еквівалента товарообігу має місце на тлі галопуючої інфляції!

Нарешті, зовнішня торгівля теж показала обвальне падіння. За результатами 9 місяців, імпорт скоротився на 33,6% до 27,37 млрд доларів, а експорт знизився на 32,7% до 28,11 млрд доларів.

Вкрай мале позитивне сальдо, що становить менше 1 млрд доларів також викликає величезне занепокоєння. З початком опалювального сезону очікується істотне зростання валютних витрат на закупівлю енергоносіїв. У свою чергу, доходи від експорту металу, руди, зерна чи суттєво зростуть, оскільки світові ціни на них зараз перебувають на вкрай низьких позначках. Результатом стане зростання негативного зовнішньоторговельного сальдо.

Читайте на InfoKava.com: Яценюк дав Квіташвілі 3 місяці або куля в лоб»

Це загрожує подальшим ослабленням до кінця року гривні, за деякими оцінками, до 27-28 гривень за 1 долар, а також зростанням інфляції до 45%.


На цьому тлі прогнози про початок економічного зростання в другій половині наступного року і про 20%-ї інфляції в 2016 році виглядають утопією, але саме такі прожекти озвучує уряд.

[center]* * *[/center]

Звертає на себе увагу цілковитий провал уряду в висунення претензій і подання позовів до Росії за економічним втратам, викликаним військовою агресією, насамперед, анексією Криму і війною на Донбасі. Як відомо, патріотичного шуму і постановок в позу на цю тему, в тому числі у виконанні Яценюка особисто, було більш ніж достатньо. Але ні по одному позові ні в одну міжнародну судову інстанцію не відомо. До речі, нагадаємо, що Міністерство юстиції, яке має відігравати найважливішу роль у підготовці та поданні такимх позовів, очолює такий вельми сумнівний персонаж як Павло Петренко, який є ставлеником Яценюка,

Відомий економіст і колишній заступник голови Національного банку України Олександр Савченко разові втрати України від агресії з боку Росії оцінює приблизно в 20-25 млрд доларів, до яких слід додати щорічні втрати в розмірі 4-5 млрд доларів. Від себе зазначимо, що вказана сума разових втрат представляється заниженою.

Практика показує, що відсудити ці кошти цілком реально. Досить згадати, що відома російська нафтова компанія ЮКОС Михайла Ходорковського, розгромлена режимом Путіна, вже виграла у Росії в міжнародних судах 50 млрд доларів і успішно продовжує судитися далі.

Чому нічого не чутно про звершення уряду Яценюка в цьому напрямку? Це некомпетентність, злочинна недбалість, зрада національних інтересів?


Джерело: iamir.info

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини