"Підтримати"
Новини
Всі новини

Словник автомобільних скорочень

Словарь автомобильных сокращений

У даній статті представлений повний словник автомобільних абревіатур і скорочень, а також їх розшифровки. За допомогою цього словника, Ви зможете зрозуміти такі незрозумілі абревіатури як ABS, ESP і GDI, - а також зрозуміти їх зміст і значення.

4WD (4 Wheel Drive) - автомобіль з чотирма ведучими колесами. (Позначаються автомобілі, у яких привід всіх чотирьох коліс включається вручну водієм).

4WS (4 Steering Wheel) - автомобіль з чотирма керованими колесами

ABC (Active Body Control) - активний контроль кузова. Система активної підвіски кузова автомобіля.

ABS (Antiblockier System)- Антиблокувальна система гальм. Запобігає блокуванню коліс при гальмуванні автомобіля, що зберігає його курсову стійкість і керованість. Зараз застосовується на більшості сучасних авто. Наявність ABS дозволяє нетренованому водієві не допускати блокування коліс.

AIRBAG -подушка безпеки. (Надувна подушка безпеки, яка при аварії заповнюється газом і охороняє водія або пасажира від пошкоджень)

AMT (Automated Manual Transmission) - автоматизована механічна трансмісія (Механічна коробка передач з автоматичним перемиканням передач за допомогою пневматичних або електричних виконавчих механізмів з автоматичним управлінням зчепленням)

ARC - активний контроль крену. (Система, яка зменшує крен кузова автомобіля на поворотах. Замінює стабілізатори поперечної стійкості. Змінює жорсткість пневматичних або гидропневматических пружних елементів. Управління здійснюється від комп'ютера, що одержує сигнали від датчиків повороту керма, бічних прискорень і ін)

AWD (All Wheel Drive) - автомобіль зі всіма провідними колесами. ( Так позначаються повнопривідні автомобілі, які мають або постійний привід на всі колеса, або, що підключається автоматично).

BA (Brake Assist) EBA (Electronic Brake Assist) - система допомоги водієві при екстреному гальмуванні. (Електронна система, яка реагує на різке натискання гальмівної педалі водієм і забезпечує більш ефективне гальмування в екстрених ситуаціях).

BBW (Brake By Wire) - -«гальмування по дротах». (Гальмівна система, у якої немає механічного зв'язку між педаллю гальма і виконавчими механізмами. Гальмівна педаль обладнана датчиками, а керує процесом гальмування комп'ютер).

Bifuel - автомобіль пристосований для роботи на двох видах палива (Зазвичай газ і бензин)

Biturbo - турбонаддув з двома турбонагнітачами

CAN bus - мультиплексна лінія (Високошвидкісна лінія передачі даних)

CBC (Cornering Brake Control) - електронна система перерозподілу гальмівних сил по бортах автомобіля.

CCB (Ceramic Composite Brake) - керамічні композитні гальма

CIDI (Compression Ignition Direct Injection) - дизельний двигун з безпосереднім вприскуванням

COMMON-RAIL - система живлення дизеля з «загальної рейкою». (Система живлення дизелів, в якій насос високого тиску подає паливо до загального акумулятор - рейку, а подача палива в циліндри двигуна здійснюється за допомогою форсунок з електронним управлінням. Система працює при високих тисках, більше 100 Мпа, і забезпечує найкращі показники потужності, паливної економічності і меншу гучність роботи дизеля).

CTPS - контактний датчик тиску в шині. (Датчик, встановлений у пневматичній шині, сигнал від якого, використовується для інформування водія про тиск у кожній, конкретній шині автомобіля).

CVT (Continuously Variable Transmission) - -безступінчата трансмісія з варіатором.

DCG (Direct Shift Gearbox) - коробка передач безпосереднього перемикання (Автоматична коробка передач з паралельними веденими валами, в якій перемикання передач відбувається без розриву потужності. Розроблена Audi і серійно застосовується на автомобілях фірми)

DOHC (Double Overhead Camshaft) - ГРМ з двома валами в головці циліндрів. (Привід таких газорозподільних механізмів здійснюється від колінчастого вала двигуна з допомогою ланцюгової або пасової передачі).

DSC (Dynamic Stability Control) - система динамічного контролю стійкості. (Система з електронним управлінням, запобігає заносу і перекиданню автомобіля, шляхом зміни тяги на окремих колесах або застосуванням гальмування окремих коліс).

EAS (Electric Steering Assist) - електричний підсилювач рульового керування. (В електричних підсилювачах рульового управління використовуються безщіточні електродвигуни, які отримують керуючі електричні сигнали від комп'ютера системи рульового управління).

EBD (Electronic Brake Distribution) - У німецькому варіанті - EBV (Elektronishe Bremskraftverteilung). Електронна система розподілу гальмівних сил. Забезпечує найбільш оптимальне гальмівне зусилля на осях, змінюючи його в залежності від конкретних дорожніх умов (швидкість, характер покриття, завантаження автомобіля тощо). Головним чином, для запобігання блокування коліс задньої осі. Ефект особливо помітний на автомобілях із заднім приводом. Основне призначення цього вузла - розподіл гальмівних сил в момент початку гальмування автомобіля, коли, згідно із законами фізики, під дією сил інерції відбувається частковий перерозподіл навантаження між колесами передньої і задньої осі.

ECM (Electronic Control Module) - електронний контрольний модуль (Електронний блок управління двигуном, комп'ютер управління)

EDC (Electronic Damping Control) - електронний контроль демпфування (Амортизатори з постійним електронним регулюванням)

ECS - Електронна система керування жорсткістю амортизаторів.

ECU (Electronic Control Unit) - блок електронного управління роботою двигуна.

EDC (Electronic Damper Control) - електронна система регулювання жорсткості амортизаторів. Інакше її можна назвати системою, яка піклується про комфорт. "Електроніка" зіставляє параметри завантаження, швидкості автомобіля і оцінює стан дорожнього полотна. При русі по хороших трасах EDC "наказує" амортизаторам стати м'якше, а при поворотах на високій швидкості і проїзді хвилеподібних ділянок додає їм жорсткості і забезпечує максимальне зчеплення з дорогою.

EDIS (Electronic Distributorless Ignition System) - електронна безконтактна система запалювання (без переривника - розподільника).

EDL (Electronic Differential Lock) - система електронного блокування диференціала.

EGR - система рециркуляції відпрацьованих газів. (Система з електронним управлінням, в якій з метою зниження шкідливих викидів в атмосферу, частина вихлопних газів, на певних режимах роботи двигуна, подається назад в циліндри ДВЗ).

EHB (Electro-Hydraulic Brake) - електрогідравлічні гальма. (Гальмівна система, в якій гідравлічна система виконує силові функції, а управління гальмуванням здійснюється з допомогою електричних сигналів).

EPB (Electronic Parking Brake) - гальмо стоянки з електронним управлінням

EON (Enhanced Other Network) - вбудована навігаційна система. В СНД поки що не працює, проте в Європі перевага EON вже оцінена по достоїнству. Інформація про пробки на дорогах, будівельних роботах, маршрути об'їзду з супутника надходить в бортовий комп'ютер автомобіля. Електронний мозок машини тут же дає підказку водієві, якою дорогою користуватися, а з якою краще згорнути.

ESP (Electronic Stability Programm) - Вона ж ATTS, ASMS (Automatisches Stabilitats Management System), DSTC, DSC (Dynamic Stability Control), FDR (Fahrdynamik-Regelung), VDC, VSC (Vehicle Stability Control), VSA (Vehicle Stability Assist) - противозаносна система (ПЗЗ).

ETC (Electronic Throttle Control) - дросельна заслінка з електронним контролем (Дросельна заслінка, яка не має механічного зв'язку з педаллю акселератора. Зазвичай управляється за допомогою електродвигуна і має датчики положення)

ETS - електронний контроль зчеплення з дорогою. (Протибуксовна система - ПБС - з електронним управлінням).

FCEV (Fuel Sell Electric Vehicle) - транспортний засіб на паливних елементах. (Перспективні автомобілі, що використовують альтернативні джерела енергії - паливні елементи, в яких паливо, як правило водень перетворюється в електричний струм, який приводить в дію електричну трансмісію).

FWD (Front Wheel Drive) - привід на передні колеса (Передньопривідний автомобіль)

GDI (Gasoline Direct Injection) - безпосереднє уприскування бензину. (Система живлення ДВЗ, в якій впорскується бензин з допомогою двухрежимных форсунок в циліндри двигуна. Вперше серійний випуск таких двигунів був здійснений компанією Mitsubishi. Двигун може працювати на надбідних сумішах. Має поліпшені показники потужності, паливної економічності і менші викиди шкідливих речовин в атмосферу, але чутливий до якості бензину).

GPS - глобальна навігаційна система. (Використовується в навігаційних системах сучасних автомобілів).

HDC (Hill Descent Control) - система з електронним управлінням, уповільнююча швидкість руху автомобіля на спуску. Застосовується на автомобілях підвищеної прохідності.

HEV (Hybrid Electric Vehicle) - гібридний транспортний засіб. (Автомобілі, в яких крім ДВС, використовуються електродвигуни. Існують паралельні і послідовні "гібриди". У паралельних HEV колеса можуть приводитися в дію, використовуючи одночасно, як крутний момент від ДВС, так і від електродвигуна. У послідовних, ДВЗ за допомогою генератора, який заряджає акумулятор, а привід коліс відбувається від електродвигунів. Сучасні HEV мають приблизно в два рази кращу економічність, ніж традиційні автомобілі).

HID - газорозрядна лампа. (Сучасні джерела світла високої напруги, "ксенонові фари", що забезпечують найкраще освітлення дороги і велику довговічність).

HPI (High Pressure Injection) - впорскування палива при високому тиску

HPU (Hybrid Power Unit) - гібридна силова установка

HUD - головний дисплей

HVAC (Heating Ventilation Air - Conditioning) - опалення, вентиляція та кондиціювання повітря. (Кліматична установка, в якій крім отопітеля салону автомобіля, використовується кондиціонер).

IC – engine (Internal Combustion engine) - двигун внутрішнього згоряння

LEV (Low Emission Vehicle) - транспортний засіб зі зниженими викидами шкідливих речовин в атмосферу

LPG (Liquid Petroleum Gas) - -зріджений нафтовий газ. (Газ, який представляє собою суміш пропану і бутану в певному співвідношенні. Використовується в якості автомобільного палива).

MPV (Multi Purpose Vehicle) - багатоцільовий автомобіль (Мінівен, бус)

MTBE (methyl tetriary butyl ether). - добавка до бензину, що знижує шкідливі викиди. (Кисневмісний склад, знижує температуру горіння і зменшує шкідливі складові у відпрацьованих газах. Останнім часом з'явилися дані про шкідливість таких добавок).

OBD (On-Board Diagnostic) - бортова діагностична система. (Система електронного блоку управління ЕБУ, що служить для діагностики несправностей автомобіля. Запам'ятовує і дає можливість вважати коди несправностей двигуна, трансмісії і ін).

OHV (Overhead Valve) - ГРМ з верхнім розташуванням клапанів.

PCM (Power Control Module) - силовий контрольний модуль (Електронний блок управління системами двигуна і трансмісії)

PDC - система контролю паркування. (Система, з використанням ультразвукових датчиків, що визначає відстань автомобіля до інших об'єктів і допомагає водієві при парковці автомобіля).

PEM (Proton Exchange Membrane) - протонно-обмінна мембрана. Елемент, що використовується в сучасних паливних елементах, для отримання електрики з водню і кисню повітря).

Run-Flat Tire - шина, що працює при проколі. (Сучасні безпечні шини, дають можливість водієві проїхати на шині, з якої вийшло стиснене повітря, деяку відстань).

RV (Recreation Vehicle) - автомобіль для відпочинку. (Автомобілі, як правило, мають привід на всі колеса. Можуть використовуватися як на дорогах з удосконаленим покриттям, так і в умовах обмеженої прохідності).

RWD (Rear Wheel Drive) - автомобіль з приводом на задні колеса

SBW (Steering By Wire) - "управління по проводах" (Рульове управління, в якому поворот рульового колеса оцінюється за допомогою електричних датчиків, а поворот коліс здійснюється з допомогою комп'ютера).

SI (Spark Ignition) - іскрове запалювання

SUV (Sport Utility Vehicle) - автомобіль підвищеної прохідності.

SVS - система зміни ступеня стиску Saab. (Розроблена Saab система дозволяє плавно змінювати ступінь стиснення ДВЗ шляхом зміни кута нахилу блоку циліндрів).

TCM (Transmission Control Module) - контрольний модуль трансмісії (Електронний блок управління трансмісією)

TCS (Traction Control System) - система контролю тяги. (Електронне керування розподілом крутильного моменту в трансмісії).

Tiptronic - Автоматична коробка передач з можливістю секвентального (послідовного) псевдоручного перемикання передач.

TWI (Tread Wear Indicator) - індикатор зносу шини (Виконується у вигляді виступу в канавочном шарі шини. Положення індикатора наноситься на боковині шини у вигляді стрілки і написи TWI)

Valvetronic - бензиновий двигун внутрішнього згоряння без дросельної заслінки. (Двигун розроблений BMW. Зміна подачі паливно-повітряної суміші в циліндри досягається зміною ступеня відкриття впускного клапана за допомогою спеціального механізму).

VCS - радарна система контролю автомобіля. (Система активної безпеки, в якій для попередження зіткнень використовується радар).

VIVTI - змінювані фази газорозподілу.(Механізм для зміни часу відкриття і закриття клапанів ДВС, що дозволяє поліпшити характеристики ДВЗ на різних режимах роботи).

ГУР (Гідропідсилювач Керма) - Система, що складається з насоса і шлангів, що полегшують поворот керма. Особливо допомагає ГУР при повороті коліс на нерухомому автомобілі і з низькопрофільною гумою, оскільки в цьому випадку "пляма контакту гуми з дорогою максимально, а кочення немає. З мінусів ГУРа можна відзначити те, що при швидкому обертанні рульового колеса насос може не встигати перекачувати рідину і перегрітися, що призведе до опору в обертанні. На щастя, на сучасних автомобілях це малоймовірно.

ЭУР (Електропідсилювач Керма) - Те ж, що і ГУР, але замість насоса, який качає рідину, роль помічника виконує електромотор. У разі перегріву ЭУР відключається на 3-4 секунди, потім знову включається.

За матеріалами: amastercar

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини