"Підтримати"
Новини
Всі новини

Рейдери: мистецтво протистояння - Захарченко Юрій

Рейдеры: искусство противостояния - Захарченко Юрий
Не важливо звідки буде завдано удару, важливо, наскільки ви будете до нього готові. Хто попереджений — той озброєний! Основними критеріями, за якими здійснюється рейдерське захоплення підприємства, є: раптовість, швидкість встановлення контролю, швидка реалізація майна з метою виходу в «кеш».

Рейдери, як правило, не проводять захоплення об'єкта, якщо у них немає розуміння, кому вони його передадуть в самому найближчому майбутньому. Фахівці агресивних поглинань заробляють на конфліктах доводячи їх до вигідного логічного завершення, метою якого є встановлення контролю над активом, з можливістю його продажу. Подальше використання захопленого об'єкта їх рідко коли цікавить, адже спеціалізація рейдерів – «віджати», так і швидкий продаж активу – швидкі гроші.

Набувачами «свіжовіджатого» майна, як правило, виступають або колишні партнери по бізнесу, які вважають, що з ними при припиненні співпраці вчинили несправедливо, або ж конкуренти, які досягають відразу кілька цілей: позбавляються від опонента на ринку і набувають всі його активи.

Забезпечити в кращому випадку відмову від рейдерів проведенної атаки, а в гіршому – виснаження їх ресурсів вже в початковій фазі можливо за рахунок організації заходів превентивного характеру.

Як не парадоксально, але всі агресивні поглинання мають під собою правове підґрунтя. За своєю правомірностю вони можуть викликати сумніви, а в деяких випадках глибоке здивування. Але те, що рейдери без документа, що надає їм право на використання об'єкту, на підприємство не з'явлються – факт.

Серед правових підстав для входу на об'єкт, як правило, використовується рішення загальних зборів учасників підприємства, найчастіше, ніколи не проводилося, і є плодом чиєїсь шахрайської фантазії. Копія протоколу загальних зборів надається державному реєстратору: чиновник не має повноважень, так і не зобов'язаний перевіряти достовірність документа, а лише виробляє реєстраційні дії – вносить зміни до ЄДРПОУ (Єдиний державний реєстр підприємств). А хто в реєстрі зазначено в якості директора, власника частки в статутному капіталі підприємства, той і прав, повноваження і можливості розпоряджатися активами і, звичайно ж, право захищати їх від посягань третіх осіб. Маючи на руках документ, рейдер з легкістю може відкрити двері на підприємство і закрити їх перед носом законного власника, залишивши останнього на вулиці.

Читайте на InfoKava: Рейдери з слідчого комітету росії РФ душать кримську "Масандру"

І саме згадані вище превентивні заходи, спрямовані на попередження агресивного поглинання, істотно ускладнюють створення правової бази для захоплення. Так як необхідно витрачати ресурси на подолання юридичних перешкод, створених власником підприємства на випадок спроби «віджиму» його власності.

Одним з поширених способів убезпечити актив від рейдерів є його обтяження. Варто відзначити, обтяження має сенс тільки тоді, коли ви його контролюєте: податкова застава – теж по своїй суті обтяження і може бути штучно обумовлена стороною захисту, але жарти з фіскальним органом погані і можуть негативно позначитися на підприємстві.

Придатним для захисту активу інструментом обтяження є застава. Суть якого в тому, що заставотримач має право отримати задоволення своїх грошових вимог у випадку невиконання боржником своїх зобов'язань перед ним. Застава ефективна, якщо існує можливість у найкоротші терміни передати право власності на актив заставотримачу.

Ще одним інструментом, що дозволяє зробити актив не цікавим для загарбника, є передача його в оренду лояльній особі, так як норми законодавства передбачають, що у разі зміни власника речі, переданої у найм, до нового власника переходять права та обов'язки орендодавця. Тобто, якщо вже рейдери формально отримали право власності на об'єкт нерухомості, або ж на корпоративні права підприємства, яке володіє будівлею, право використання буде належати орендарю, підконтрольному законному власнику. При використанні даного методу захисту необхідно враховувати, що орендна плата не повинна бути копійчаною, щоб угоду не могли визнати удаваною, але і недостатньо високою, щоб не було обов'язку сплачувати орендну плату на прийнятному для рейдерів рівні.

Маловідомим і рідко використовуваним способом убезпечити актив від посягань рейдерів є інститут «управління майном», при якому засновник управління передає управителю майно на певний строк в управління за плату. Особливістю інституту управління майном є те, що звернення стягнення на майно, передане в управління, за вимогою кредитора-засновника управління, не допускається, крім випадків визнання засновника управління банкрутом або звернення стягнення за вимогою заставотримача такого майна. Отже, передача майна в управління іншій особі не тільки створить перешкоду для загарбників до повного встановлення контролю над активом, але й убезпечить актив від вимог кредиторів.

Застава, оренда, управління майном – всі ці інструменти ґрунтуються на договірних відносинах, для їх використання досить укласти угоду з дружньою компанією.

Окрему увагу варто приділити заходам забезпечення, які приймає суд. Суд має широкі повноваження і в силах накласти арешт на майно, заборонити державному реєстратору вносити зміни до ЄДРПОУ щодо власника та/або керівника підприємства. Але цей інструмент не так доступний для використання, як попередні через залучення незалежної особи – суду, і вимагає ретельної підготовки правової позиції.

Таким чином, своєчасна розробка та впровадження антирейдерської стратегії, що передбачає в тому числі і вищевказані заходи, дозволяє успішно протистояти недружнім поглинанням.


Джерело: blog.ubr.ua

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини