"Підтримати"
Новини
Всі новини

Тарифи на електроенергію підвищать - що чекає українців

 

Через постійні обстріли росіян українська енергосистема переживає не кращі часи. Через це влада України планує підвищити ціни на електроенергію для населення.
В якому стані енергетична інфраструктура
Росія навесні 2024 року почала атакувати найбільші та найпотужніші об'єкти енергетики України. Через це енергосистема зазнала втрат. В деяких областях застосовують віялові відключення світла.

Міністр енергетики України Герман Галущенко в ефірі телемарафону зазначив, що протягом останніх місяців українська енергосистема зазнала найбільших пошкоджень з часів початку повномасштабної війни з Росією.

"На сьогодні ми вже втратили близько 8 ГВт потужності в системі. Якби це відбулося в будь-якій іншій країні, був би вже тотальний блекаут. Ситуація складна. Але світло сьогодні є, система збалансована, і це - результат важкої праці енергетиків, які щоденно, цілодобово працюють над тим, щоб підтримати систему",- наголосив він.
Відповідаючи на запитання, чи будуть в умовах, що склалися, обмеження електропостачання споживачів, які були у 2022-2023 роках, міністр зазначив: "Буде складно втримати систему без обмежень, особливо взимку. Треба також враховувати, що ми нині фіксуємо ситуацію станом на зараз, а ситуацію до зими з урахуванням наступних обстрілів або їх впливу на систему важко передбачити. Але очевидно, що буде ще додатковий негативний вплив на систему. Тому ситуація буде складна".
Очільник Міненерго порадив всім споживачам готуватися до складної зими. Галущенко зазначив, що труднощі з електропостачанням можуть бути і влітку.

Через наявні проблеми в енергосистемі експерти давно зазначали, що тарифи на електроенергію варто підіймати. Енергетичний експерт Геннадій Рябцев в ефірі телеканалу Прямий зазначив, що тариф на електроенергію для населення, який діє наразі, не покриває вартість виробництва.

"Енергоатом та Укргідроенерго зараз працюють нижче собівартості. Вони відпускають електричну енергію побутовим споживачам за собівартістю за ціною, яка в півтора-два рази нижче, ніж витрачається коштів на генерацію цієї енергії. Тому всі експерти профільні, всі без винятку профільні експерти кажуть, що потрібно підвищувати ціни і тарифи, в тому числі для побутових споживачів", - сказав він.
Рябцев додав, що перегляд тарифу також допоможе у відновленні енергосистеми, яка постраждала внаслідок російських атак. Експерт пояснив, що на ремонти потрібні обігові кошти. Також гроші треба для закупівлі необхідного обладнання та оплати праці енергетиків, які працюють наднормово.

Тарифи підвищать
Нагадаємо, рік тому ціни на електроенергію вже підвищували. До 1 червня 2023 року українці платили:

за умови споживання до 250 кВт-год - 1,44 грн;
за умови споживання більше 250 кВт-год - 1,68 грн;
Для колективних побутових споживачів тариф складав 1,68 грн/кВт-год.

З червня 2023 року єдиний тариф для індивідуальних та колективних побутових споживачів становить 2,64 грн/кВт-год. Це на 83,3% більше, якщо людина раніше споживала до 250 кВт-год, для решти тариф зріс на 57%.

Але новий тариф все ж був нижче за реальну собівартість. Аналітики DiXi Grouр розрахували, що ринковий тариф для населення в Україні має становити від 5,5 до 6,5 грн/кВт-год.

Ба більше, аналітики порталу Слово і діло порахували, що українці у перерахунок на валюту платять за один кіловат 0,06 євро. Фактично це найнижчий тариф у Європі, стільки ж платять лише у Туреччині.

Навіть найменші європейські тарифи на світло все одно вище українського.Косово платить 0,07 євро за кВт-год, Боснія та Герцеговина - 0,08 євро, Сербія та Чорногорія - 0,10 євро, Албанія та Угорщина - 0,11 євро.

Найвищі ціни на електроенергію у Німеччині (0,40 євро за кВт-год), Бельгії та Ірландії (0,38 євро кВт-год).

Тому ціни на електроенергію в Україні зростуть. Уряд це підтверджує. Навіть надає строки, в які прийме це непопулярне рішення.

"Ми обговорюємо, зокрема підвищення тарифів. Ми аналізуємо всі доступні нам фінансові ресурси, зокрема допомогу від наших партнерів, яка надається, яка задекларована ними й що буде надана найближчим часом. Аналізуємо можливості наших енергетичних підприємств, обговорюємо можливість підвищення тарифу",- розповіла в ефірі телемарафону заступниця міністра енергетики Світлана Гринчук.
Гринчук зауважила, що наразі рішення про здорожчання тарифів на електроенергію ще не ухвалене. Але вона не виключає, що, ймовірно, уряду доведеться підвищити тариф.

"Зараз, на жаль, з тими пошкодженнями, які є, прогнозується значний дефіцит протягом наступного опалювального сезону. Тоді можуть бути відключення і побутових споживачів. Ми намагаємося шукати і впроваджувати рішення, які пом'якшать ці наслідки взимку",- зазначила заступниця міністра енергетики.
Герман Галущенко в своєму Telegramзазначив, що рішення про підвищення тарифу на електроенергію в Україні може бути ухвалене протягом місяця.

Скільки заплатимо
Видання РБК-Україна з посиланням на свої джерела повідомляє, що підвищення тарифів на електроенергію для населення в Україні може бути дещо вищим, ніж очікувалося. Якщо наприкінці квітня новим тарифом називали 3,5 грн/кВт-год, то зараз розглядається максимальний рівень - близько 4 грн/кВт-год.

"Рішення ще немає, але обговорюється стеля на рівні 3,96 грн/кВт-год",- сказав співрозмовник.
Перший заступник голови комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг Олексій Кучеренко повідомив, що підвищення тарифів може відбутись вже з 1 червня.

"Уряд реально готує підвищення ціни на електроенергію для населення. Мій прогноз - це відбудеться з 1 червня. Я знаю, що обговорюється ціна в діапазоні 3,5-4 грн/кВт-год", - розповів Кучеренко в ефірі Новини LIVE.
При цьому він нагадав, що поточний тариф - пільговий. Тобто українці платять за електрику за ціною, нижчою від ринкової.

В ефірі Київ24 свій прогноз на ріст тарифів озвучив Генадій Рябцев. Він зазначив, що, попри небажання політиків брати на себе відповідальність та повідомляти про непопулярну новину, підвищувати ціни потрібно, тому що інакше неможливо буде зібрати кошти й провести ремонти з огляду на ті пошкодження, які були завдані об’єктам генерації та розподілу нещодавніми російськими ударами.

"Якщо казати про економічно обґрунтований рівень, то він зараз набагато вищий аніж 5 грн за кВт/год. Якщо казати про те, наскільки зможуть підняти ціни в уряді, то мова може йти про рівень нижче аніж 4 грн за кВт/год",- вважає Рябцев.

Валерія Шипуля, Кореспондент


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме