"Підтримати"
Новини
Всі новини

У Рівному оцифровують сигнальний примірник Острозької Біблії, виданий 440 років тому

У Рівному оцифровують Острозьку Біблію - сигнальний екземпляр книги був виданий 440 років тому, а саме - 12 липня 1580 року.

Про це повідомив Музей книги та друкарства Острога. Зі слів його завідувачки Світлани Позіховської, це перше повне видання всіх книг Святого Письма церковнослов’янською мовою, яке повторили всі пізніші передруки. До наших днів дійшло 350 примірників, більшість з яких — із другого тиражу, здрукованого в 1581 році.

Князь Острозький задумав видати Біблію для всіх слов’янських народів й запросив для перекладу Святого Письма кращих фахівців з латинської, грецької мов та івриту. Вони мали усунути всі зміни, додані в неї упорядниками за попередні 1,5 тисячі років. Працювали над цим сім років.

“Коштом і організаційними зусиллями князя Василя-Костянтина Острозького колектив книжників вперше створив слов’янський біблійний канон, завдяки якому церковнослов’янська мова в українізованому і кодифікованому ними варіанті набула поширення у слов’янському православному світі”, — йдеться у повідомленні Музею книги та друкарства Острога.

Світлана Позіховська з примірником Острозької Біблії, який з моменту друку ніколи не покидав Острог, 2021 рік. 

12 липня 1580 року вийшов перший тираж, сигнальні примірники. А через рік і місяць, 12 серпня — увесь півторатисячний тираж. Це була восьма за ліком друкована книга в Україні.

“Наклад Острозької Біблії – на той час був перший найбільший наклад. Книга має 1 256 сторінок, тобто велика за об’ємом. Одруківок немає. Книга дуже досконала ще й в поліграфічному плані. При друкуванні Біблії вперше в історії світового друкарства Федоров використав одночасно шість видів різних шрифтів”, – говорить завідувачка музею Світлана Позіховська.

До нашого часу збереглося 350 примірників. Єдиний, який за понад 440 років з моменту друку завжди був в Острозі, знаходиться у музеї книги та друкарства.

12 серпня 2022 року в закладі презентували мультимедійну книгу, на яку можна проєктувати різний контент. Для цього дійства обрали Острозьку Біблію.

Нині в Музеї книги та друкарства її оцифровують.

“Ми працюємо над оцифруванням книги за підтримки УКФ у проекті “Оцифрування і каталогізація кириличних стародруків колекції Державного історико-культурного заповідника м. Острог”, що отримав грантову підтримку в програмі “Культурна спадщина”, — повідомили працівники музею.

Музей книги і друкарства Острозького історико-культурного заповідника, окрім примірника, який ніколи не покидав Острог, має ще один, придбаний в радянські часи у московського колекціонера. По примірнику мають також Острозька академія і Рівненський краєзнавчий музей.

Джерело: Суспільне, Рівненські новини


Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме