Все новости

Бомбезний харьковский проект для детей, о детях и вместе с детьми

Они все хотят повзрослеть: и дети, и мечтатели среднего возраста. Их стремление похожи: получить новый опыт, воплотить свои проекты и создать качественный продукт, то есть - найти и реализовать себя. И вот в конце лета-2019 в Харькове все сложилось: креативный проект получил деньги для воплощение и встретился с креативной командой. И вышла из-под их творческих сердец и рук - бомбезная телеэпопея: «Хочу быть взрослым».

Но - начнем с начала. Иначе будет непонятно.

(Далее - на языке оригинала)


Ось, ви, наприклад, хочете зняти своє кіно чи телепрограму. Хочете, але не знаєте як та за що.
Так, це величезна проблема у країні, де вже багато років нема кому опікуватися аудіовізуальним мистецтвом. У нас ще не склався той суттєвий прошарок заможних людей, що бажали б вкладати свої гроші у сучасні новаторські проекти та команди. І тому – у нас слабке кіно, занудні теле-шоу, недосвідчені та мало конкурентні продюсери, режисери, сценаристи та оператори…
Але не кваптеся все ховати, бо, якщо придивитися уважніше до процесів, що відбуваються в українському культурному просторі – виявляється, зараз вже не все так погано. Не вірите? Зараз доведу.


Меценатом може бути… держава


Ще у 2017 році за підтримки Мінкульту в Україні було створено Український культурний фонд ‒ таку креативну державну установу, що має сприяти розвитку національної культури та мистецтва. Розумні люди створили його для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості і суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір. І ось вже майже три роки Фонд підтримує творчих людей, що працюють у сфері культури та креативних індустрій. Гроші до Фонду йдуть не тільки від держави, але й від багатьох її партнерів.
У 2019 році УКФ запровадив конкурсну програму «Підсилення потужності українського аудіовізуального сектору», яка підтримувала освітні проекти у аудіовізуальному секторі, а також - творців на етапі сценарної розробки, пре- про- та пост продакшену українського кіно та телепродукту. Загалом навесні за цією програмою було підписано 148 договорів про надання грантів на суму 297 734 055,15 грн. Ось усвідомте: майже півтори сотні аматорських проектів майже на 300 млн. гривень!
Ось тут і з’являються наші амбітні харків’яни із своїм амбітним: «Хочу бути дорослим!». Проект вже було обкатано: він успішно брав участь у невеличких пітчингах та мав заохочувальну підтримку.


Магія класного задуму


Розповідає автор, продюсерка проекту, режисер за фахом, керівник медіа школа «Новий Кадр» Катерина Усменцева:
- Ми придумали це телешоу разом із підлітками - учнями медиа школи «Новий Кадр». Спочатку розробили сценарій, потім взяли участь у пітчингу, отримали невеликі гроші й відзняли пробну передачу. Звісно, вона була недосконала, бо ми тоді ще не мали для цього повної професійної команди. Але ідея нас не відпускала, й ми вирішили поборотися за грант на створення повноцінної пілотної серії телепрограми «Хочу бути дорослим»: на знімальний, монтажний та тонувальний періоди, а також на апробацію серії у фокус-групах та отримання відгуків від аудиторії. Нам дуже хотілося створити якісний, національний, навчально-виховний та ще й конкурентоспроможний телеконтент для підлітків. А ще хотілося створити таку дискусійну спільноту навколо пізнавального контенту для молодої аудиторії. Бо те, що має бути створене для підлітків - треба обговорювати та оцінювати.
- Так про що ж проект?
- Перш за все - про відповідальність за свої вчинки. Про виховання нових поколінь! Може звучить пафосно, але він саме про це. Далі - трохи роздумів про Незалежність України та виховання Українців. Не патріотів, а саме Українців, таких, що самі себе такими відчувають.
Я почала про це замислюватися перший раз в 2009 році. Тоді до мене на навчання прийшли діти 9-10 років. І ми стали говорити, про що будемо знімати невеличкий фільм. І ось тут перший раз переді мною постало питання: "А якого громадянина я виховую для країни засобами кінематографу?" Адже кіно дуже потужний інструмент. І на той момент я не мала відповіді: кого потребує держава, яка вона, який образ у цієї людини - Українця? Я питала у шкільних вчителів, у батьків та просто у знайомих, якою вони бачать нашу країну, які ми є? На той час не було відповідей. Всі знизували плечима і казали: "Ну, гарну людину". Батьки ще додавали: "Щоб людина на хліб могла заробити". І це все.
І тільки після майдану та п'яти років війни, поступово - це уявлення почало формуватися. Формуватися насамперед у дорослих. Я чую від батьків своїх учнів, не всіх нажаль, що глобально Українець - це вільна людина, яка поважає закони, вміє працювати та нести відповідальність за свої вчинки. Для якої поняття «держава» та «країна» - це одне поняття. (Пам'ятаєте, як на початку 2000-х ми постійно повторювали: "Країна в нас хороша, а от держава погана!») І зараз вже є це відчуття України, як країни, що відбулася! Зараз у мене вже не виникає питань хто такі Українці. І мені легко пояснювати це дітям…
- З чого почали, коли усвідомили, що грант виграно й у вас є гроші для роботи?
- З формування команди, звісно. Ми запросили людей, що вже відзначилися у декількох цікавих проектах: сценаристку Олену Ніколаєвську, режисерку Валентину Пшенічнікову, оператора Дмитра Ніконова, монтажера Макса Головачова, звукооператора Валерія Бескорсого та другого оператора Ивана Скворцова. Їх помічниками стали дівчатка Маруся Волга та Юлія Андросова. А Іра Лучко та Даня Валяєв були у центрі подій – бо вони стали ведучими.
- Ви щось там казали про магію: в чому вона?
- В чому магія класного задуму? Він створює безцінну атмосферу! «Хочу бути дорослим» втілює свій задум єдиною веселою командою. А спрацюватися такій різнобарвній компанії — задачка цікавенька! Відомі професіонали великого кіно, зовсім молоді артисти та люди взагалі без кіно-досвіду на одному майданчику. Уявляєте? Обожнюємо такі поєднання різних поглядів, смаків та темпераментів. Вони завжди дають бомбезний продукт!
Розумієте, проект – короткий за часом, стрімкий, все треба було зробити практично тут і зараз. Це теж створювало такий особливий світ навколо нас. Коли були відзняти перші кадри і ми отримали невеликий перепочинок перед наступним знімальним тижнем, відчули – нібито життя прожили разом! Була така суперова, атмосфера на майданчику, коли всі з головою поринули в свою улюблену справу. Складнощі, звісно, були, але вони вирішувалися швидко й безболісно.


- Коли глядач зможе ознайомитися із готовою роботою?
- Перша, мала презентація відбудеться 6 вересня у рамках міжнародного фестивалю аудіовізуальної творчості «Дитятко». А 8 вересня плануємо велику презентацію із обговоренням передачі глядачами та учасниками проекту.

А ось тут, на facebook, вже зараз можна подивитися наш крутий трейлер:

https://www.facebook.com/100009363117777/videos/2419776688344411 
- Будуть представники ЗМІ? Це ж медійний проект…
- Ось із цим є проблема. Не дуже-то колег цікавить медійний проект для підлітків… Ми всіх запросили, але поки що не маємо відповідей. Вважаю, що це окрема тема для розмови – що наші медівники виробляють для підлітків, яких треба й виховувати, й розумно та безпечно розважати. Тоюто – потрібен якісний підлітковий конвент…
- Отже – буде про що поговорити після презентації та обговорення?
- Так, звісно буде…


* * *
Є думка, що відсутність цікавості із боку ЗМІ – не єдина проблема, з якою може стикнутися керівництво проекту.
Фінансується проект частинами і не всі кошти ще отримані. А новий Кабмін як раз затіяв великі зміни: Мінкульту, у тому вигляді, до якого всі звикли, вже нема, а Мінфін заявляє, що планує переглянути бюджет 2019 року…
Залишається бути оптимістами й чекати, що всі фінансові зобов’язання КФУ виконає у повному обсязі перед всіма грантоотримувачами.

Ірина Шевченко, ХарківЕсли вы заметили ошибку в тексте, выделите ее и нажмите Ctrl + Enter
Также по теме
Вторая мировая восемьдесят лет спустя: новые цифры потерь. Инфографика
Самые распространенные виды взяток в Украине
Анализ запросов украинцев в интернете показал, что больше всего беспокоит жителей каждой области Украины
СМИ: жители ОРДЛО остаются без украинских пенсий
Долг Киева за электроэнергию составляет более 1 млрд грн
Лучшее за неделю
Мультимедиа
ГБР разгромили за неправильную экспертизу "бракованных" бронежилетов для ВСУ. Видео
Ученые требуют еще миллиард гривен на финансирование исследований. Видео
Замурованных краснокнижных летучих мышей три часа спасали в Харькове. Видео
Осиротевшая домашняя хрюшка ищет новых хозяев. Видео
Мультфильм "Кохання" получил приз на Dok Leipzig-2019. Видео