"Підтримати"
Новини
Всі новини

Людина змінює планету в сотні разів швидше, ніж природа


Клімат землі останні роки змінювався в 170 разів швидше, ніж у попередні 7 000. Це лише один з прикладів впливу людства на геологічні і біологічні процеси на нашій планеті.

За 7 000 років глобальна температура змінювалася зі швидкістю 0,1 градуса Цельсія століття. За минулі 45 років, потеплішало в середньому на 1,7 градуси, підкреслює професор Оуен Гаффіні зі Стокгольмського університету.

Про це повідомляє Infokava.com з посиланням на meteoprog.ua

Незважаючи на те, що епоха голоцену була стабільна з кінця останнього льодовикового періоду, з тих пір, як люди почали видобувати корисні копалини для регулювання температури довкілля, спостерігаються часті і незвично серйозні перепади планетарної температури. Особливо страшними ці показники виглядають у порівнянні з історією Землі до появи людини.Гаффіні пояснив, що подібна нестійкість клімату - результат розширення і відступу крижаної шапки Північної півкулі.

На основі багаторічного аналізу і порівняння наявних даних, вчений прийшов до висновку, що Homo sapiens - головний фактор нестабільності в історії Землі. Особливо небезпечним цей фактор став на тлі нестійкості клімату Землі, що дозволило людській діяльності істотно впливати на кліматичні процеси. Гаффіні впевнений, якщо б людство з'явилося в інший час, з більш стійкою кліматичною системою, то і наслідки людської діяльності були б менш помітні і впливові.

Професор Вілл Стеффен з національно університету Австралії підтвердив, що навіть під час пізньопалеоценового максимуму 56 мільйонів років тому, коли з океану звільнилися мільярди тон метанна, температура піднімалася лише на десяту частину від поточної швидкості.

Сьогодні вплив людини зумів затьмарити вплив астрономічних сил, вивержень вулкана і внутрішньої динаміки біологічних процесів.

"Ми не говоримо, що астрономічні сили нашої сонячної системи і геологічні процеси зникли, просто з точки зору їхнього впливу на короткий проміжок часу, їхня сила мізерно мала в порівнянні з нашим власним впливом"
, - заявили Гаффіні і Стеффен.

Клімат - не єдина область, де вплив людини відбувався приголомшливо швидко:

"Звичайна швидкість вимирання біологічних видів становить близько 0,1% вимирання на мільйон особин. Поточні темпи вимирання в десятки сотень разів вище природних фонових темпів".


Крім того, природі необхідно мільярди років, щоб перетворити газоподібний азот в хімічно активний азот. Але люди зуміли прискорити цей процес завдяки методу Габера-Боша.

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Twitter.

Ctrl
Enter
Если вы заметили ошибку в тексте
Выделите её и нажмите Ctrl+Enter
Также по теме
Показати ще новини